14 Şubat Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü
Her yıl takvimler 14 Şubat’ı gösterdiğinde, tüm dünyada kıpkırmızı bir telaş yaşanır. Kırmızı güller, kırmızı kalpten yastıklar, biblolar, oyuncaklar, mumlar, çiçek buketleri, kalpli pastalar, kristal küreler ve daha nice özel hediyelerle süslenen vitrinler, romantik müzikler, belli belirsiz bir telaş her yere hakim olur.  Bu lirik ve masalsı esintinin sebebi sevgi ve aşktır. Aslında bir nevi bayram da diyebiliriz. Kökeninde Roma Katolik kilisesinin inanışı yatan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamına adanmıştır ve tam da bu yüzden Aziz Valentine Günü (St. Valentine’s Day) olarak da bilinir. Yani bizim bildiğimiz adıyla Sevgililer Günü

14-Şubat-Sevgililer-Günü1

Mayasında sevgi, aşk, tutku, bağlılık gibi kavramları barındıran ve tüm çiftlerin birbirlerine duydukları güçlü duyguları taçlandıran bu özel günde, baş başa yenen romantik yemekler, hediyeler, aşk dolu sözcükler, işyerine gelen sürpriz buketler, belki bu güne bırakılmış evlilik teklifleri ve birbirine daha sıkı kenetlenen kalpler ve yüzlerden yayılan gülümsemeler sebebiyle tüm yerküre sıcacık bir enerjiyle dolup taşar.

14-Şubat-Sevgililer-Günü2

Yalnız kalplerin mahzunlaştığı, dolu kalplerinse kıpır kıpır heyecanla dolduğu 14 Şubat Sevgililer Gününde, ister küçük ister büyük olsun, bu güne özel hediyeler, günün ana temasıdır.

Sevgililer günü hediyeleri
Bugüne özel hediyeleri sınıflandırmak hiç de kolay değil; zira her sevgiye özel bir hediye mutlaka var ve bu kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Kimisi bir kutu çikolatayla mutlu olurken,  kimisi sadece tek bir gülle duygulanabiliyor. 3 karatlık tek taş pırlantalar, minik oyuncak ayıcıklar, belki bir kitap, son model bir otomobil, şık bir çanta, ipek bir bluz, kaliteli bir şişe parfüm, fötr şapka, son model bir cep telefonu veya sadece bir cümle.

Evet tek bir güzel cümle bile, tüm maddi değeri yüksek hediyeleri gölgede bırakabiliyor. Hediye kısmı aslında sadece bir ayrıntı olsa da, 14 Şubat sevgililer günü, ticari anlamda bakıldığında piyasayı hareketlendiren, işletme ve mağaza sahiplerinin yüzünü güldüren, para akışını hızlandıran ve ekonomiyi canlandıran bir gün aslında. Ama en çok çiçekçilerin yüzleri gülüyor 14 Şubat’larda. Hem de en lüks çiçekçiden, sokak çiçekçilerine kadar.. 14 Şubat sevgililer gününde en çok çiçek hediye ediliyor. Papatyalar, frezyalar, orkideler, karışık buketler ama en çok da açmamış kıpkırmızı gonca güller. Sevgililer gününün özel çiçeği, aşkın ve tutkunun tercümanı olan kırmızı güller şüphesiz.

Evde hazırlayabileceğiniz sevgililer günü hediyeleri
Sevgi, aşk, birliktelik gibi kavramların temelinde emek yatar. Her sevgi emek ister ve emek olmadan yaşanan sevgilerde hep bir parça eksiklik hissedilir. İşte siz de bu özel günde sevgilinize kendi el emeğinizi yansıtan bir hediye vermek istiyorsanız, el becerilerinizin yoğun olduğu bir alan üzerinden ilerleyebilir, yahut internetin zengin bilgi ortamından faydalanarak, sevdiğiniz için kendi hayal gücünüz ve emeğinizin ürünü olacak hediyeler üretebilirsiniz. Bu her şey olabilir. Simli bir kağıda yapılmış bir resimden tutun da, keçeden bir çanta, yağlıboyayla boyanmış bir sandık, özenle işlenmiş bir mendil, rengarenk ve kişiye özel bir takvim, sevgilinize ithafen yazdığınız şiirlerinizi derlediğiniz bir kitap, etrafı boncuklarla süslenmiş bir ayna, sevgiyle örülmüş bir kaşkol, bere yahut eldiven, mumlarla süslenmiş bir fotoğraf köşesi, el yapımı fotoğraf çerçevesi, boyanıp süslenmiş kavanozlar, kağıttan yapılmış çiçekler, origami tekniğiyle katlanmış kağıttan kutular, ya da 14 Şubat’ın ruhuna en uygun motif olan kalpten yapılmış pizzalar, kurabiyeler, yaş pastalar ve niceleri…

 • Güzel bir kare tahtaya kalp şekli çizin ve çiviler ile çizgileri belirleyin. Sonra kırmızı yün içi ile istediğiniz yerden başlayıp çivilerin arasında bağlar kurun. Fotoğraf size yol gösterecektir.
  14-Şubat-Sevgililer-Günü3
 • Duvarlarınız çok mu boş? Hemen dolduralım. 32 adet hepsi yatay ya da hepsi dikey (aynı boyda) fotoğrafı alıp resimdeki gibi duvara yapıştırıyoruz. Hem duvarımız doluyor hemde ortaya güzel bir kalp çıkıyor.
  14-Şubat-Sevgililer-Günü4
 • Eşinizin size aldığı ilk kıyafetten “LOVE” ya da “AŞK” yazarak çerçeveletmek nasıl bir fikir.
  14-Şubat-Sevgililer-Günü5
 • Renkli kartonlardan minik kelebekler kesiyoruz ve düz/beyaz bir zemine kalp biçiminde yapıştırıyoruz…
  14-Şubat-Sevgililer-Günü6
 • Kırmız,pembe ve beyaz kartınlardan kalpler keserek bir iple bağlayıp sevgilinizin odasında yerinizi alabilirsiniz.
  14-Şubat-Sevgililer-Günü7
 • Çileklerden güller hazırlamaya ne dersiniz?
  14-Şubat-Sevgililer-Günü8
 • Uçan balonlar ve anılarının yer aldığı fotoğraflar ile bu sevgililer gününü ölümsüzleştirebilirsiniz.14-Şubat-Sevgililer-Günü10
 • Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş :) Çikolata kaplı kalp şeklinde çilekler sevgilinizin başını döndürücek.14-Şubat-Sevgililer-Günü11
 • İçi süpriz dolu bir pasta hazırlamaya ne dersiniz?14-Şubat-Sevgililer-Günü12
 • Karton güller ile sevgilinizi odasını veya kapısını süslyebilirsiniz.14-Şubat-Sevgililer-Günü13
 • Sevgilinizi kahvesi soğumasın,her yudumda sizinle olsun :)14-Şubat-Sevgililer-Günü14
 • Sizin hayal sınırlarınız, el beceriniz, aşkınızın derecesi ve aslında maddesel değerden çok daha kıymetli olan sevginin gücü, en doğru hediyeyi kendi ellerinizle hazırlamanızı sağlayacaktır.

  Evde hazırlayabileceğiniz sevgililer günü hediyeleri o kadar geniş bir hayali alana yayılmıştır ki, siz bile şaşıracaksınız.

  Sevgililer günü mesajları
  Sevgililer gününün önemli ritüellerinden biri de sevgililer günü mesajlarıdır kuşkusuz.

  İnternet ortamında, sosyal hesaplar vasıtasıyla, telefon ve elektronik posta kanalıyla çiftlerin birbirlerine yolladığı aşk dolu mesajların yanında, son derece ekstrem, şaşırtıcı ve ilginç mesaj yöntemleri de dikkat çeker. Billboardlara yazdırılan aşk cümleleri, helikopterden atılan konfetiler, su altında yapılan evlilik teklifleri, maç esnasında tribünde sevgiliye açılan pankartlar  ve daha nice hayal gücünü zorlayıcı sevgililer günü mesajları verilir bu günde…

  Dargın çiftlerin barıştığı, ne zamandır beklenen tekliflerin alındığı, bağlılık yeminlerinin edildiği, bir ömür boyu sürmesi istenen birlikteliklerin ilk adımının atıldığı, evli çiftlerde ise yıllar sürecek birlikteliklerin, sevgi sözcükleriyle pekiştirildiği 14 Şubat sevgililer gününde  birbirinden yaratıcı ve ilginç mesajlara tanık olmak mümkün.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/14-subat-sevgililer-gunu/