2.Derece Yanık Nedir, Ne İyi Gelir, Ne Kadar Zamanda İyileşir, Nasıl Tedavi Edilir?

2. Derece Yanık Nedir?

2.derece yanığın tedavisi, bu yanığın sudan mı ateşten mi kaynaklandığına bağlı olarak değişmektedir. İkinci derece yanığınız varsa iyi bir Plastik Cerrahına başvurmalısınız, doktor gerekli olan bütün tedaviyi uygulayacaktır. 2.derece yanık plastik cerrahi sayesinde tedaviniz son derece sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.

2.Derece Yanık Nedir, Ne İyi Gelir, Ne Kadar Zamanda İyileşir, Nasıl Tedavi Edilir?

3.derece ve 3. derece yanıkların tedavisi, yanık eksperi doğrulusunda yapılmalıdır. Bu tip yanıklar olası bulunduğu kadar kapalı pansumanlar ile takip edilmelidir. 2.derece yanık soyulması gibi bir durumda pansumanları yine çok iyi takip etmeniz gerekmektedir.

İkinci derece yanıklar, sıklık olarak da başkalarına göre hayli sık görülür. Yüzeysel ikinci derece ve derin ikinci derece olarak da ikiye ayrılır.

Yüzeysel ikinci derece yanıklar: Bül diye tanımlanan durumlar söz konusu olacaktır. Çünkü ağrı varsa yanık daha yüzeydedir. Bir renk farkı oluşabilir. Ama enfeksiyon üstüne binerse, deri ikinci dereceye ya da üçüncü dereceye geçebilir. Onun amacıyla de ideal tedaviyle ve ideal pansumanlarla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Derin ikinci derece yanıklarda ise, epidermis ve dermis tesirlenmiştir,  daha derin katmanlara kadar tesir oluşmuştur. Ancak deri ve deri ekleri tamamıyla yanmadığı amacıyla, epidermis denilen deriyi yine oluşturacak katman oluşabileceği amacıyla kendi kendine iyileşme olanağı da vardır. O yüzden derin ikinci derece yanıklar bir hayli önemlidir.

2.Derece Yanık Nedir, Ne İyi Gelir, Ne Kadar Zamanda İyileşir, Nasıl Tedavi Edilir? 1

Eğer ideal tedavi edilmezse üçüncü derece yanığa kolaylıkla kayabilir. Böylece kesinlikle rastgele bir cerrahi araya girmek ile tedavi edilebilecek duruma gelir. O yüzden derin ikinci derece yanıklar, ideal koşullarda, ideal yerlerde ve ideal eksper kişilerce tedavi edilmesi gereken yanık derinliğidir.

2. Derece Yanığa Ne İyi Gelir?

İkinci derece yanıklar cildin üst iki tabakasında ortaya gelir. Yanan bölge kırmızı ve kabarmış görünebilir şiş ve ağrılı olabilir. Eğer cildin yalnızca ufak bir kısmı yanmış ise evde ufak araya girmekler ile tedavi yapılması olasıdır.

Yanık tedavisi yanığın derecesi yani çeşidine bağlıdır. Küçük yanıklar amacıyla aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Hemen yanık kısmı soğutun. Cilt bozulmamış ise en az beş dakika amacıyla serin bir su banyosu ya da soğuk su altında tutunuz.
 • Enfeksiyon bulguları var olup olmadığını kavramak amacıyla yanığınızı izleyin. Enfeksiyon bulguları ağrının yükselmesi kızarıklık şişlik ya da irin zenginliği şeklinde olabilir. Yanığınız enfekte olursa hemen bir hekime başvurun.
 • Ciddi yanıklar acil tedavi gerektirebilir. Hızlı bir şekilde yardım etmeniz en doğru sonuçları doğuracaktır. Hem de acil servisi kötüye kullanmış olma endişesi de taşıyor ya da tereddüt ortamındaysanız bu halde da acil servisi aramalısınız.

  2.Derece Yanık Nedir, Ne İyi Gelir, Ne Kadar Zamanda İyileşir, Nasıl Tedavi Edilir? 2

  Hidrojel yanık bölgesini soğutarak yanma hissini azaltır. Oluşabilecek içi su dolu kabarcıklar patlatılmamalıdır. Vakit geçirilmeden yanık tedavisi ile ilgilenen bir eksper doğrulusunda yanığın pansumanı yapılmalıdır

  Elektrik yanıklarında elektriğin giriş ve çıkış yerlerinde deri yanıkları meydana gelir. Ritim sorunu varsa tedavi söz konusu olacaktır.

  Yanıklı hastada bölge havasındaki duman ve ısıdan ötürü solunum yolu hasarı gelişmiş olabilir. Öncelik ile hastanın solunum yolu açılmalı lüzum görülürse oksijen verilmelidir. Gerekli olursa yapay solunum cihazına bağlanabilir.

  Kimyasal madde yanıkları çok detaylı olabilir. Nedene göre asit yanıklarında en az 30 dakika, baz yanıklarında ise 1-2 saat basınçlı olmayan su ile yıkamak söz konusu olacaktır.

  Derece yanıkların tedavisi: Derinin tam olarak en üst kısmında gerçekleşmektedir. Güneş yanıkları bu tarz yanıktır. Yanık bölgesindeki deri 1-2 hafta içeresinde yılan derisi gibi yüzeye yakın olarak dökülür.

  Derce yanıklarda deri üst tabakası tamamıyla yanmıştır. Yüzeysel 2. Derece yanıkta iz kalmaz fakat derin 2. derece yanık iz bırakarak iyileşir. Yanık bölgesindeki su dolu kabarcıklar korunmaya çalışılmalıdır. Uygun pansumanlar ile takip edilir. İyileşme vakit yüzeysel yanıklarda 1 hafta ile 10 gün arasındadır.

  2.Derece Yanık Nedir, Ne İyi Gelir, Ne Kadar Zamanda İyileşir, Nasıl Tedavi Edilir? 4

  Derin 2. derece yanıklar ise 2-3 haftada iyileşir. 2.derece yanık pansumanı sayesinde tedaviniz son derece sağlıklı geçecektir. Bu süreç boyunca iyileşme süreniz daha hızlı gerçekleşecek ve sağlığınıza hızlı bir şekilde kavuşacaksınız.

  Derece yanıklarda deriyi yenileyecek deri ekleri kalmamıştır. Eklem ve boyun bölgesindeki yanılar mafsal ve boyun hareketlerinin kısıtlanmasına sebebiyet olacaktır. Deri nakli iyileşmeyi hızlandırır ve fonksiyon kaybı gelişmesini önler. Deri nakli olarak oluşturulan alanların tam olarak iz geçmesi az daha gelişim göstermektedir. Geç dönemlere kadar uzanan bu duruma bağlı olarak deri nakli operasyonları gerçekleştirilmektedir.

  2.derece ve 3. derece yanıkların tedavisi yanık eksper doğrulusunda yapılmalıdır. Bu tip yanıklar olası bulunduğu kadar kapalı pansumanlar ile takip edilmelidir.

  Tüm yanık yaralarına soğutma ve lüzumlu ise eskarotomi uygulanmalıdır. Bundan ileri aşamada yanık derinliğine göre detaylı işlemler yapılır.

  Burada üç girişim imtiyaz taşır, şunlar; yanık yarasının

 • Yıkanması,
 • Soğutulması
 • Eskar dokusuna eskarotomi işlemlerinin yapılmasıdır.
 • Kimyasal yanıklar, radyasyon yanıkları, fosfor yanıkları gibi yanıklarda derhal erken dönemde yanık yarası bolca su ile yıkanmalıdır. Eğer detaylı asit tuzları ile yanık olmuşsa şunlar ilk önce ve daha sonra bolca su ile yıkanır.

  Vücudun geniş alanlarını tutan yanıklar amacıyla katiyen hasta duşa sokulmaz ya da geniş alanlara soğuk programı yapılmaz. Soğutma yalnızca yanık bölgesine uygulanmalıdır. Aksi takdirde bütün vücudun soğutulması hastada ciddi ısı kaybına yani hipotermiye olur. Soğutmada tekrar katiyen buz ya da buzlu su kullanılmaz. Buz uygulayarak soğutma yapılmamalıdır.

  Eğer kullanılırsa yanık yarasına ayrıca soğuk yaralanmasına sebebiyet olunur ve daha çok zarara yol açabilir. Soğutmanın bir diğer yararı da ağrıyı azaltmasıdır. Ağrıyı azaltarak daha az acı çekmeniz sağlanacak ve sağlığınız için faydalı bir durum yaratacaktır.

  2.derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

  Yanık yarasına oluşturulan pansumanların daha önceden bu yana açık ya da kapalı pansuman olarak iki takımda toplanırdı. İkinci dünya savaşından sonra tanınmış olan fakat bugünümüzde tanınmışlığını kaybeden açık pansuman tekniği bundan sonra derhal ufak yanıklar hariç pek kullanılmamaktadır.

  2.Derece Yanık Nedir, Ne İyi Gelir, Ne Kadar Zamanda İyileşir, Nasıl Tedavi Edilir? 5

  2.derece yanık kremleri sayesinde tedavi işlemleri son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Doktorunuza gittiğinizde kremler hakkında detaylı bir şekilde sizlere bilgi verecektir.

  1- Birinci Derece Yanıklar: Yalnız olarak yüzeye yakın gerçekleşen yanıklardır. Burada cilt üzerinde kızarıklık gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Güneş yanığı bu tipe iyi bir örnektir. Kısa sürede kendi kendine iyileşebilir.

   2- İkinci Derece Yanıklar: Daha çok sıcak suyla haşlanma, alevle ya da sıcak cisimle temasla meydana gelen yanıklardır. Ciltte kızarıklığa ek olarak su kesecikleri görülür. Çok ağrılı, iltihaplanmaya açık yanıklardır.

   3- Üçüncü Derece Yanıklar: Bütün deri tabakalarının etkilendiği yanık türüdür. Sinir uçları da harap olmasından ağrı azdır. Gri ile kahverengi olarak renk farklılığı olmaktadır. Cildin son derece buruşuk ve kuru olması söz konusudur. Ayrıca iyileşmesi uzun sürmekle beraber iz kalması gibi bir durum olabilir.

  Dokuzlar Kuralı: Yanığın tam olarak kapladığı alan ve genişlik olarak ön görü edilebilmektedir. Beden yüzeyinin tam olarak bu sisteme göre %9 olarak ayarlanmasıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/2-derece-yanik-nedir-ne-iyi-gelir-ne-kadar-zamanda-iyilesir-nasil-tedavi-edilir/