20 Yaş Dişlerini Çektirmek Gerekir mi?

Çoğu insan için gereksiz olarak görülmesi nedeniyle ya da bazı sağlık problemlerinden dolayı çektirilen 20 yaş dişleri aslında ağız sağlığımız için oldukça önemli bir yere sahiptir. Örnek vermek gerekirse eğer ağzımızdaki azı dişlerden herhangi birisi bir takım olumsuz durumlar sonucunda çekilirse o bölgeye porselen köprü yapılması gereklidir.

20 Yaş Dişlerini Çektirmek Gerekir mi?

20 yaş dişlerimiz de yapılacak olan bu porselen köprüde önemli bir ayak görevi görür ve köprüye destek olur. Bu nedenle de düzgün olarak yerini almış ve herhangi bir sağlık problemi olmayan 20 yaş dişlerinin çekilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Bunun yanında eğer 20 yaş dişleri ağızda yamuk bir şekilde oluşmuşsa ya da fırçalamak için uygun olmadığından çürüyorsa bu durumda bu dişlerin çekilmesi gereklidir.

Besinlerin Sindiriminde Görev Alır

20 yaş dişlerinin ağız sağlığımız için öneminin yanında yediğimiz besinlerin sindiriminde de çok önemli bir rolü vardır. 20 yaş dişleri eğer sağlıklı bir şekilde oluşmuşsa yediğimiz besinlerin sindirimine katkı sağlar ve böylece aldığımız gıdalardan daha çok faydalanmış oluruz.

Ağızda Oluşan Ağrılar Dikkate Alınmalıdır

20 yaş dişleri genelde 19 ile 21 yaş aralığında çıkmaktadır. Bu dönemlerde 20 yaş dişlerinin kontrolü uzman bir doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir. Çünkü sürekli ağrıyan ve iltihaba neden olan 20 yaş dişleri hem insanların normal hayatlarını etkileyebilecekleri gibi yakınında bulunan azı dişin de sağlıksız olmasına neden olur.

20 Yaş Dişlerini Çektirmek Gerekir mi? 1

Bunun sonucunda da ağızda çok sayıda diş çürüğü ve diş kayıpları meydana gelebilir. Yine aynı şekilde diş etinin altında yan dönmüş olan 20 yaş dişlerinin de ameliyatla alınması gereklidir. Diş etinin içerisinde kalan bu dişler zamanla diş etinin içerisinde çürüyebilir ya da yan döndüğü için yanında bulunan azı dişin siniriyle temas haline geçip çok ciddi diş ağrılarına neden olabilir. Bunun sonucunda da yemek yemek bir sorun haline gelebilir. Aynı zamanda o bölge sıcak ya da soğuğa karşı da çok duyarlı olur.

Görüldüğü gibi çoğu insan için önemsiz gibi görünen 20 yaş dişleri dikkatsiz davranıldığında oldukça ciddi sonuçlar meydana getirebilir. Bu nedenle dişlerimizin bakımını ve kontrolünü düzenli olarak yaptırmamız önemli bir konudur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/20-yas-dislerini-cektirmek-gerekir-mi/