Adaçayı Nasıl Demlenir

Adaçayı, ılıman iklim kuşağında ve deniz kıyısındaki arazilerde kendiliğinden yetişen çiçekli bir çalı bitkisidir. Her ne kadar çiçekli de olsa içilmek üzere çaya dönüştürülen kısmı çoğunlukla yapraklarıdır. Adaçayının faydaları,binlerce yıldır bitki ile tanışık toplumların bildiği ve uyguladığı yöntemleri kapsar. Örneğin boğaz enfeksiyonu tedavisinde Ege bölgesinde en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yazımızda adaçayı nasıl yapılır, adaçayı bitkisi nasıl kullanılır, bademcik iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri arasında adaçayının fonksiyonu gibi sorularınızı yanıtlayacak ve, adaçayı kürü İbrahim Saraçoğlu formülünü inceleyeceğiz.

Her şeyden önce adaçayının faydaları, Adaçayının yan etkileri ve genel olarak kullanım alanları ile temel bilgileri edilenlim.

Adaçayı Nedir?

Adaçayıbir çalı bitkisidir. Tüm çaylar gibi demlenerek içilir. Yaklaşık 50cm yüksekliğine kadar erişebilen, esasında çok yıllık olan ancak belli dönemlerde tamamen ortadan kalkan bir bitkidir. Uygun şartlar altında kolayca büyüyebilir. Herhangi bir bakım gerektirmez. Islah edilmiş ve kontrollü tarım uygulamalarına da dahil edilmiş değildir. Ege bölgesinin alçak noktalarında, deniz seviyesinde yetişir. Akdenizin de yine alçak bölgelerinde yetişebilmektedir. Ancak Subtropik bir bitkidir. Belli seviyenin üzerindeki sıcaklıklara dayanıksız olmasının yanında nemli bir ortam istediğinden, doğu Akdeniz’de batıya nazaran daha az yetişir.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Adaçayı, yiyecek olarak kullanılmaz. Yalnızca çay olarak tüketimi yaygındır. Ayrıca aroma verici olarak da kullanıldığı durumlar olmaktadır. Cilt bakımında tonik olarak veya yüz yıkama suyuna karıştırılabilir veya saçlara masaj yaparken kullanılabilmektedir.

Adaçayının Faydaları

Adaçayının faydaları, vücudun hemen her noktasında gözlemlenebilir. Başta soğuk algınlıkları ve boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda adaçayı çok kullanılan bir bitkidir. İçeriğindeki doğal antiseptikler sayesinde bakterilerle savaşırken, ağrıyı azaltır ve vücudun direncini tekrar kazanmasını sağlayan vitaminleri de vücuda kazandırır. Adaçayı bitkisi, bademcik iltihabı bitkisel tedavi yöntemlerinde en etkili olanları arasındadır. Enfeksiyon tedavileri için ise adaçayı kürü ibrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Adaçayı ayrıca sakinleştirici etkisi olan bir bitkidir. Düzenli olarak kullanıldığında uykuyu düzenler, uykusuzluk problemini ortadan kaldırır. Bunun yanında kaygı düzeyini azaltırken, stresi de azaltmaktadır.

Yapılan araştırmalar, adaçayının faydaları arasında, kanser hücrelerinin oluşumunu engellemesi faktörünün ortaya çıkarmıştır. Buna göre, Adaçayı birçok kanser tipi üzerinde etkilidir ve mevcut kanserlerin gerilemesinde etkili olmaktadır.

Soğuk algınlığı durumunda günde 2 bardak adaçayı bitkisi ile yapılacak çay hastalığın seyrini hafifleteceği gibi, yan etkilerini de azatlatacaktır. Örneğin, öksürük ve geniz akıntısına karşı adaçayı en etkili yöntemlerden birisidir.

Bademcik iltihabı ve sinüzit gibi sık tekrarlayan hastalıkları olanlar, düzenli olarak adaçayı tüketirlerse bu hastalıkların tekrarlama oranları azalır ve hastalıklar daha hafif atlatılır. Enfeksiyonlar üzerinde belirgin etkisi olan adaçayı bitkisi özellikle bu alanda etkilidir.

Ağız ve diş sağlığı noktasında da adaçayı çok etkilidir. Ağız suyu olarak günde 1 kez adaçayı bitkisinden elde edeceğini su ile gargara yapmanız durumunda diş ve diş eti enfeksiyonlarına karşı önlem alabilirsiniz.

Adaçayı Nasıl Demlenir

Adaçayı Nasıl Yapılır

Adaçayı kaynatılmaz. 90 derecedeki suyun içerisinde bir dal adaçayı atıp 5 dakika kadar beklemek çayın demlenmesi için yeterlidir. Ancak cilt bakımı ve saç bakımı için kullanacağınız adaçayı suyu için az bir miktar kaynatma yapabilirsiniz.

İçmek üzere demlediğiniz adaçayının içerisinde dilerseniz limon da ekleyebilir, adaçayının faydaları üzerinde katlayıcı etki sağlaaybilirsiniz.

Prof. İbrahim Saraçoğlu’na göre adaçayı boğaz enfeksiyonu ve bademcik iltihabi bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde en etkilisidir. Adaçayı kürü İbrahim Saraçoğlu tarafından şiddetle önerilmektedir. Özellikle geniz akıntısı için birebir olan adaçayı bitkisi, demlendikten sonra, günde 2-3 defa gargara yapılabilir ayrıca bununla birlikte içilmesi de faydalı olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adacayi-nasil-demlenir/