Adaçayı Zararları

Sayısız hastalığa çare olan Adaçayı, ilkbahar aylarında çiçek açmadan önce toplanır ve bu bitkinin yaprakları kuru veya taze olarak kullanılır. Fakat her güzelin bir kusuru vardır sözüne uygun olacak şekilde; adaçayının zararları var mı acaba diye araştırdığımızda karşılaştığımız sorunları sizlerle paylaşacağız. Doz aşımı halinde neler olabileceğini, bazı özel durumlarda ve hastalıklarda neden kullanılmamasını gerektiğini yazacağız.

Peki, eğer varsa adaçayının zararları nelerdir?

Öncelikle söyleyelim ki içerdiği maddeler bazı özel durumda ki insanlara yan etki gösteriyor. Kesinlikle zararlı bir bitki olarak algılanmaması gerek. Müthiş yararlı bir bitki olmasına rağmen; örnek vermek gerekirse hamile bayanlar üzerinde zararlı etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Hatta epilepsi hastası insanlar üzerinde de nöbet tetikleyici etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
O halde bu bitkiyi kullanırken ya dikkat edeceğiz ya da özel durumumuz var ise kesinlikle kullanmayacağız ve başka alternatifler arayacağız. Sonuçta bu bitkinin güzelliğinden yararlanalım derken yan etkilerinden de etkilenmemize hiç gerek yok.

Adaçayının Yan Etkileri Nelerdir

Adaçayı, maalesef yapısında ki kimyasallar sebebiyle, hamile bayanlarda düşük riski taşıyan 4 maddeyi yapraklarında bulundurmaktadır. Alfa-tujon, beta-tujon, oleanolik asit, tujon.

Peki bu maddeler neden yan etki gösterirler?

Bu maddeler, toksik etki gösterebilirler. Özellikle oleanolik asit, biberiye bitkisinde de mevcuttur. Ona da dikkat etmek gerekir.

Tujon ise yüksek miktarlarda vücudua alındığında toksik etki gösterir, yani zehirlidir. Bu etki daha çok, yağ şeklinde veya alkol ile birlikte alındığında oraya çıkarken, çay şeklinde içilmesinde henüz bir zararı yoktur.

Uzmanların tavsiyesi üzerine günde 3 fincandan fazla adaçayı içmeniz çok tehlikelidir. Çünkü vücuda zararlıdır. 3 fincandan fazla adaçayının zararları nelerdir diye soracak olursak; tansiyonu yükseltir,vücudu zehirler, epilepsi nöbetlerine sebep olur, annenin sütünü keser, rahim kaslarına etki ettiği için düşük riski oluşturabilir.

Adaçayı Zararları 1

Bununla birlikte hamilelikte adaçayı içilir mi sorusuna da kesin bir hayır cevabı vermiş olduk. Kesinlikle kullanmayın. Hele düşük riskiniz var ise kesinlikle!

Uzmanlar adaçayını iki yaşın altındaki çocuklara dahi içirilmesini önermez. Daha büyük çocuklara ve 65 yaştan yaşlılara ise ancak ve ancak düşük miktarlarda verilebileceğini söylüyorlar. Özellikle yaşlılar için risk, içerdiği yüksek seviyede toksik bir madde olan tujon’un çarpıntıya neden olabilecek olmasıdır. Konsantre adaçayı yağı kesinlikle toksik bir maddedir ve kesinlikle sebebi her ne olursa olsun içilmemelidir. Saf uçucu yağlar ve bu tip alkol özütleri, hamile kişilerin kullanımlarında zararlı etkilere sahiptir. Emziren bayanlar için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Uzun süreli adaçayı ve yağlarının kullanımı, epilepsi krizlerine neden olabilir.

Eğer kısaca özetlersek:

  • Adaçayını sürekli ve fazla miktarlarda kullanımdan kaçının.
  • Düşük yapma riski taşıyan bazı maddeler içeren adaçayını, hamileler kullanmamalıdır.
  • Anne sütünün salgılanmasını azaltıcı özelliği bulunduğundan, emziren kadınlar kullanmamalıdır.
  • Bazı kişilerde kan basıncını yükseltebilir.
  • Küçük çocuklara içirilmesi tavsiye edilmez.
  • Konsantre adaçayı yağı içilmemelidir.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adacayi-zararlari/