Adaçayının Cilde ve Saça Faydaları

Adaçayının Cilde ve Saça Faydaları
Yaprakları griye çalan yeşil renkte, içimi ve tadı hoş, tarih boyunca hem gıda hem de tedavi aracı olarak kullanılan adaçayı, Latince “Salvere”den türetilen “Salvia” kelimesinin karşılığı olarak “iyileştirmek için” anlamına gelir. Buradan da anlaşıldığı gibi pek çok derde şifa olan adaçayı, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, hafızayı güçlendirir, kan şekerini düşürür, safra kesesini çalıştırır, boğaz ağrılarına iyi gelir, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder, sakinlik verir, bronşit ve astım belirtilerini, menopoz şikayetlerini hafifletir, ağız yaralarını tedavi eder, Alzheimer’ın olumsuz etkilerine karşı kullanılır, dişeti iltihaplanmasına iyi gelir, karaciğeri temizler. Günde iki fincan içilen adaçayı, pek çok bedensel ve ruhsal rahatsızlığa karşı bir nevi koruma kalkanı oluşturur.

Adaçayının Cilde ve Saça Faydaları
Adaçayı sadece çay olarak içilen bir şifa kaynağı değil; aynı zamanda cilt ve saç dostudur. Cildi temizleyen, sıkılaştıran ve genişleyen gözenekleri küçülten bu bitki; kaynatılıp saçlara uygulandığında saçları besleyerek rengini canlandırır. Banyoda küvete doldurduğunuz suya atacağınız adaçayı yaprakları sakinleştirici etkisiyle sizi rahatlatıp yumuşatır. Yapraklarını kurutarak ezdiğiniz ve tuz karıştırdığınız bu bitkiyle dişlerinizi fırçaladığınızda, diş ve diş etlerinizdeki ferahlık ve rahatlamayı hissedeceksiniz.Adaçayının-Cilde-ve-Saça-Faydaları1

Adaçayı ile Saç Maskesi
1-2 çay kaşığı adaçayı yağı ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp haftada 2-3 gün saç derinize masaj yapın 20 dakika kadar bekletip şampuanla yıkayın. Saç dökülmelerini önleyen, kepek oluşumunu engelleyen ve saçlara canlılık veren adaçayını saçlarınıza maske olarak tatbik etmeniz olumlu neticeler verecektir.

Adaçayı ile Cilt Maskesi
2 damla adaçayı özü yağı, 2 yemek kaşığı organik bal, 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağını bir cam kasede tahta kaşıkla karıştırın. Bala demir ve alüminyum kaşık değdirmek vitaminini alır. Karşımı cildinize yedirerek sürün ve 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayın, ardından gül suyuyla silin.

Adaçayının ciltteki mikropları temizleme özelliği vardır. Antibakteriyel yapısıyla hem saçlarda, hem de ciltte harikalar yaratan adaçayını hem dahili olarak hem de tonik ve maske olarak güvenle kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adacayinin-cilde-ve-saca-faydalari/