Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet ya da diğer adı ile regl, kadınların her ay yaşadıkları bir durumdur. Bir hastalık olmamak ile birlikte aksine kadınların sağlıkları açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu sebeple de sağlıklı ve düzenli bir şekilde adet olabilmek, oldukça önemli ve gereklidir.

Kadınlar arasında adet dönemleri birbirinden farklı olabilmektedir. Adetlerde yaşanan ağrılar, adet süresi ve diğer durumlarda kadınların kendilerini bilmeleri ve vücutlarını tanımaları gerekmektedir. Böylelikle herhangi aksi bir durumda çok daha kolay bir şekilde tedbir alınabilmektedir.

Adet gören kadınların oldukça fazla sayıdaki kısmı, adet dönemini son derece ağrılı bir şekilde geçirebilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu, içerisinde bulunan stresli dönem ve daha bunun gibi çok farklı sebeplerden dolayı adet sancısı görülebilmektedir.

Adet döneminde birkaç gün önce yaşanabilen ve adet döneminde de görülebilen adet sancısı, çok şiddetli olması halinde kadınların günlük hayatlarını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Regl sancısı nasıl geçer? Sorusu, bu dönemde yoğun sancı yaşayan kadınlar tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Genç kızlarda görülen bu adet sancısı, herhangi bir hastalığın habercisi olmasa da, yaşı ilerlemiş olan kadınlardaki bu sancılar birçok hastalığın habercisi olabilme niteliğindedir.

Bu sebeple de kadınların bu gibi adet sancısı yaşaması halinde bir jinekologdan destek alması gerekmektedir.

Adet karın ağrısı nasıl geçer? Sorusuna cevap olarak kadınların birçoğu ısıtıcılı yatak yanıtını vermektedir. Aynı zamanda alınan sıcak duş da kadınların yaşadıkları bu adet sancısının hafiflemesinde oldukça önemli bir yardımcı görevi görmektedir.

Adet Döneminde Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Sorusuna karşılık olarak doktorlar tarafından birtakım ilaçlar verilebilmektedir. Anti- inflamatuar adı verilen bu ilaçlar, kadınların adet sancılarının hafifletmekte veya ortadan kaldırmaktadır. Fakat bu noktada astım hastaları, emziren anneler ve böbrek hastaları gibi kişilerin bu gibi ilaçları kullanmaları da önerilmemektedir.

Doktorlar tarafından verilen ağrı kesicilerin yeterli olmaması durumunda, yine doktor kontrolünde doğum kontrol hapları verilebilmektedir.

Bu gibi ilaçlar rahim duvarını inceltmekte ve böylelikle de kadınların yaşadığı adet sancısının da hafiflemesini sağlamaktadır. Rahim, kasılabilen bir kas olduğundan dolayı da bu gibi ilaçlar rahmin kasılmasını önleyerek dolayısıyla da adet sancısının önüne geçmektedir.

Adet Döneminde Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Çok fazla sayıda kadın tarafından yöneltilen adet karın ağrısı nasıl geçer? Sorusuna karşılık kadınların alabileceği birtakım önlemler de söz konusudur. Sigara kullanımı, yüksek miktarlarda alkol alımı ve kafein, adet döneminde yaşanan sancıların tetiklenmesine sebep olmaktadır.

Adet dönemi boyunca yaşanan sancılar, kadınların hareket etmesini engellese de bu sancılara karşı yapılabilecek en etkili yöntem egzersiz yapmaktır. Yavaş tempoda yapılan yürüyüşler ve kadınların kendilerini çok yormadan yaptıkları sporlar, adet sancılarının hafiflemesine sebep olabilmektedir.

Adet Döneminde Karın Ağrısı Nasıl Geçer? 1

Sıcak bir banyo yapmak ya da ayak bölgesine koyulan sıcak su torbası da, kadınların adet sancılarını hafifletmeyi sağlamaktadır. Sağlıklı beslenmek de, adet sancılarını hafifletmede son derece etkilidir. Magnezyum, E, B1 ve B6 vitaminleri ile Omega-3 asitlerinin tüketilmesi, kadınların yaşadığı adet sancılarında oldukça olumlu etkilere sahip olmaktadır.

Ağrıyan bölgeye yapılacak olan hafif ve nazik hareketler ile yapılan masaj da bu konuda son derece etkili olmaktadır. Son yıllarda stres ile baş etme yöntemleri arasında yer alan yoga, kadınların yaşadığı regl sancısını ciddi oranda azaltmaktadır. Özellikle de stres kaynaklı yaşanan adet sancılarında yapılan yoga, kısa sürede bu tip ağrıların dindirilmesini sağlamaktadır. Her geçen gün daha fazla sayıda kadın, bu gibi yöntemler ile adet sancılarını dindirmeye çalışmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-agrisi-nasil-gecer/