Adet Ağrısı Neden Olur?

Kadınlar ve ergenliğe girmiş olan genç kızlar, her ay belirli bir dönemde adet görmektedir. Yaşanan bu adet dönemi, birçok kişi için son derece ağrılı geçerken birçok kişi için de son derece ağrısız ve sorunsuz bir şekilde geçebilmektedir.

Bu dönem boyunca ağrı yaşayan kadınlar, yaşadıkları farklı şiddetlere sahip olan bu ağrıdan dolayı günlük yaşantılarına da devam etmekte zorlanabilmektedir. Çok fazla üzerinde durulmamasına rağmen kişilerin adet döneminde yaşadıkları ağrının hangi sebepten dolayı ortaya çıktığına dikkat etmesi gerekmektedir.

Tıp dilinde dismonera adı verilen bu adet sancıları, bazı kişilerde bulantı ve baş ağrısı gibi farklı ağrıların ortaya çıkmasına da sebep olabilmektedir. Bu gibi ağrılar da kişilerin işe, okula gitmesini ya da günlük aktivitelerini yerine getirmesini engelleyebilmektedir.

Her kadının adet döneminde yaşadığı semptomlar, bir diğer kadından farklı olabilmektedir. Adet düzensizliği gibi önemli konularda jinekoloğa gitme ihtiyacında bulunan kadınların, dayanılmayacak şiddette ağrı yaşamaları halinde de muhakkak bir jinekoloğa görünmesi gerekmektedir.

Adet sancısı, genel olarak 2 farklı çeşide sahiptir. primer dismonera, genellikle karnın alt bölgesinde ve bel kısmında kramp halinde görülen ağrılardır. Adet döneminden 1-2 gün önce görülebildiği gibi 2-4 gün arasında da sürebilmektedir. Sekonder dismonera ise, genellikle 35-40 yaş arasında bulunan kadınlarda görülmektedir.

Bu ağrı tipinde krampların yanı sıra üreme organında yaşanan ve başka hastalıkların da habercisi olabilecek ağrılar da görülebilmektedir. Bu ağrı çeşitlerinin yanı sıra kadınlarda görülen çikolata kisti, miyomlar ve bu gibi farklı hastalıklardan dolayı da adet sancısı görülebilmektedir.

Adet döneminde yaşanan sancılar, rahmin kasılması sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Hemen herkeste farklılık gösteren bu sancılar, yine farklı şiddetlere de sahip olmaktadır. Adet döneminden birkaç gün önce başlayan bu sancılar, adet boyunca da devam edebilmektedir. Dayanılmayacak şiddete ulaşan adet sancılarında kişilerin muhakkak bir jinekoloğa görünmesi gerekmektedir.

Adet Ağrısı Neden Olur? 1

Adet döneminde meydana gelen farklı şiddetlerdeki ağrıların birçok sebebi olabilmektedir. Stres, adet dönemini doğrudan etkileyen ve oldukça da büyük bir öneme sahip olan bir faktördür. Yoğun stres ortamında olan kadınlar, daha sancılı ve gergin bir adet dönemi yaşayabilmektedir.

Aynı zamanda üşütmüş ya da grip olmuş kadınlarda da adet döneminde sancılar görülebilmektedir. Bütün bunların yanı sıra idrar yolları enfeksiyonu da, adet döneminde meydana gelen sancıların sebepleri arasında gösterilmektedir.

Adet döneminde birçok kadın tarafından yaşanan sancıların yanı sıra bu sancılar ile birlikte birçok durum daha söz konusu olabilmektedir. Bulantı, karın şişliği, kusma, kabızlık ya da ishal, baş ağrısı ve halsizlik gibi durumlar da kadınların adet döneminde karşı karşıya kalabileceği durumlardır.

Adet Ağrısı Neden Olur? 2

Her geçen gün çok daha fazla sayıda kadın, adet döneminde yaşadığı sancılardan şikâyetçi olmaktadır. Bu adet sancıları, adet döneminden birkaç gün önce belirti olarak başlayabildiği gibi adet döneminin ilk birkaç gününde de görülebilmektedir.

Kadınların her ay yaşadığı adet, kadın sağlığı açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Kadınlar için oldukça büyük bir sıkıntı teşkil etmesinin sebebi ise, bu dönemde yaşanan sancılar olmaktadır. Birçok kadın tarafından bu gibi sancılar yaşanmasa da, azımsanmayacak sayıda kadın adet dönemini son derece sancılı bir şekilde yaşamaktadır.

Son derece şiddetli bir şekilde yaşanan adet sancıları, çok daha ciddi ve önemli olan kadın hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Bu sebeple de kadınların bu gibi sancıları şiddetli bir şekilde yaşaması durumunda muhakkak bir jinekoloğa görünmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-agrisi-neden-olur/