Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği çoğu kadının kâbusu olmaktadır. Adet düzensizliği oluşan kadınların çok fazla stresli oldukları bilinmektedir. Kadınların merak ettikleri adet düzensizliğine neden olur ve adet düzensizliğine ne iyi gelir sorusuna çok kapsamlı bilgiler alıyor olacaksınız. Her dönem adet düzensizliği nedenleri değişebilir.

Adet düzensizliğini yok etmek veya düzene koymak açısından birçok farklı uygulamalar vardır. Adet dönemlerinde yumurtlama oluşabilir. Adet olan bir kişi, kanaması bittikten sonra çok kolay hamile kalabilir. Tüm kanamalar adet kanaması olmaz. Aşağıda verilen bilgilerle adet düzensizliği sebepleri hakkında en farklı olan bilgileri alıyor olacaksınız. Yani bir kadının 20ml adet kanaması oluyorsa bunun 3 kereden fazla tekrarlanması adet kanaması olarak bilinmektedir.

Adet düzensizliği vajina kanamadaki problemlerden kaynaklı olmaktadır. Adet kanamasının 21, 22 ve 35 gün arasında olduğu bilinmektedir. 35 günü aşan sürede eğer kişide kanama olmazsa düzensiz adet dönemi yaşıyor demektir. Tiroit eksikliği adet düzensizliği yapmaktadır. Adet düzensizlikleri aynı zamanda tüp bebek tedavisi gören kadınlarda da olmaktadır. 21 günden daha önce adet olan kadınlarda da aslında düzensiz adet dönemleri olduğu gözlemlenmektedir.

Kadınların hormonsal mekanizmalarda uterus, ve düzensiz rahim kanamaları olursa, adet düzensizliği kontrolleri yapılmaktadır.  Kişide oluşan anormal patolojik problemlerde kullanılan kontrol haplarının etkisi olduğu gözlemlenmektedir. Profik hormon olarak nitelendirdiğimiz, hipotiroit hastalıklarında adet düzensizliği sık yaşanır. Endometriozis olarak adlandırılan rahim içinde belirli bölgelere tüp bağlama hortumlarında tıkanıklık oluşması adet düzensizliği olmasına neden olur.

Adet Düzensizliği Neden Olur? 1

Rahim içinde birkaç tip progestoren isimli leke olması da düzensizliği tetikler. Sizler adet döneminden önce sancı çekmemek için Apranax tarzı ilaçları kullanıyorsanız. Bu tarz ilaç kullanımlarını azaltmanız gerekir.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir

Adet düzensizliğine, yumurtlama dönemlerinde muhakkak bir ultrason kontrolü öneriyoruz. Her ay sık sık düzensizlik yaşamaya başlarsanız, yumurtalıkların kontrol edilmesi gerekir. Tüm kanamalar yumurtalardan kaynaklı olmaz. Kadınlarda oluşan fonksiyonel hormon bozukluk ve devamlı kullanılan stres hapları adet düzensizliği yapar. Adet düzensizliği olan kişiler hormon kontrolü yaptırmalıdır.

40 yaş altında olan kadınların muhakkak patolojik kontrol yaptırması gereklidir. Tiroit eksikliğini giderici olan hap kullanımları yapılabilir.  Düzensiz adet gören hanımların jinekoloji tedavileri düzenli alıyor olması gereklidir. Doğum olmayacak olan hastalarda, cerrahi tedavi bile gerekebilir..40 yaş altında olan kadınlarda adet düzensizliği normal değildir. Doktor kontrolü gerebilir. Adet düzensizlikleri rahim içi dokuların düzensiz çalışmasından veya kalınlaşmasından dolayı meydana gelir.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir

Şu durumda jinekolojik tedaviler, adet düzenini elde etmek adına etki eder.  Kemoterapi gören hastalarda, adet düzensizliği sık yaşanmaktadır. Bir süre sonra bu hastalarda, adet kanamasının yok olduğunu görebiliriz. Kış dönemlerinde aşırı soğuk havalardan dolayı kanamalarda düzensizlik olabilir. Adet düzensizliği için östrojen dengeleyici hapları da kullanabiliriz. Vajina bölgesinde polip olan kadınlarda da adet düzensizliği olmaktadır.

Kadınlarda menturuasyon dönemi olarak adlandırılan adet kanaması seyrinin düzenli olarak izlenmesi ve hatanın tespit edilmesi gereklidir. Bu dönemde kış sebzelerinden bol faydalanmak gereklidir. Bol bol yeşillik malzemeler, yemek gereklidir.   Hormonları düzenleyici haplar kullanmak faydalıdır. Kesinlikle doğum kontrol haplarına devam etmeyiniz. Ayrıca adet düzensizliğine bitkisel çözüm de bulunmaktadır. Bitkisel destekli olan birçok çay sizleri rahatlatacaktır.

Eğer adetleriniz düzensiz ise muhakkak stresten uzak durunuz. Melisa ve papatya çaylar içiniz. Melisa ve papatya çayının vücudu rahatlatıcı etkisi bulunur. Aynı zamanda melisa çayı ve yeşil çay düzenli adet görmenize yardımcı olan bitkisel çözüm olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-duzensizligi-neden-olur/