Adet Düzensizliği

Kadınların genetik yapıları gereği belli dönemlerde düzenli adet dönemleri geçirmektedirler. Ayda 1 defa olarak bilinse de kişiden kişiye değişmektedir. Yıl içinde ortalama 11 ile 13 arası her kadın adet dönemleri yaşar. Eksik veya fazla olması normal bir durumdur. Halk arasında birkaç gün gecikmelere bile düzensiz adet denilebilmektedir. Bunun doğru olmadığını belirtmek isteriz.

Kadınlarda adet dönemleri genellikle 12-13 yaşlarından itibaren başlamaktadır. Daha sonra 50’li yani menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Adet dönemi başladığı ilk yıllarda düzensizlikler çok fazla olabilmektedir. Bu durumu normal karşılamak gerekiyor. Hormonların dengelenmesi ile bu düzensizlikler düzene girmektedir. Menopoz dönemi denilen son dönemde de aynı düzensizlikler çok fazla yaşanabilmektedir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği her ayın belli dönemlerinde gerçekleşmesi gereken adet döneminin çok erken veya çok geç başlamasına adet düzensizliği denilmektedir. Bunun dışında adet düzensizliği gebelik dönemlerinde daha sık yaşanmaktadır. Adet düzensizliği günler ile düşünülmemelidir. 3-5 gün yaşanan düzensizlikler gayet normaldir.

Kadınlarda göğüslerin çıkması ve gelişmesi ile adet görme dönemi başlamaktadır. 15-16 yaşlarına kadar adetlerin başlamaması durumunda endişe duyulabilmektedir. 21 günden kısa gerçekleşmiş adet dönemi tehlikelidir. Aynı şekilde 35 günden daha uzun sürede adet dönemi gelmemiş kadınların doktora başvurmaları iyi olacaktır.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet gecikmeleri özellikle gebelik dönemlerinde çok sık ortaya çıkmaktadır. aktif olarak cinsellik yaşayan kadınlarda ilk olarak gebelik nedenini ortaya koyabiliriz. Bir diğer önemli nedeni de siklus dönemidir. Bu dönemde yumurtlama olmaması gecikme için bir nedendir. Stresli dönemler adet gecikmeleri için önemli bir etkendir. Aşırı derecede yoğun ve yorgun geçen ayların sonunda adet gecikmesi veya adet düzensizlikle olabilmektedir.

Ayrıca, mekansal değişimlerde bazı durumlarda adet düzensizlikleri olabilmektedir. Adet düzensizlikleri için önemli etkenlerden biride mevsim geçişleridir. Mevsim geçişlerinde kadınların genetik yapıları nedeniyle etkilenebilmektedir. Bu durumda adet düzensizlikleri olabilmektedir. Adet düzensizlikleri erken olma veya gecikme şeklinde olabilmektedir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

İstisnai durumlarda adet düzensizliği normal karşılanabilir. Ancak, sürekli devam eden adet düzensizliklerinde hormonel testler ve kontrollerin yaptırılmasında fayda vardır.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?

Sağlık için gerekli olan her şey doğada bitkilerde mevcuttur. Faydalı bitkileri düzenli olarak tüketerek adet düzensizlerinizi giderebilirsiniz. Ancak, her zaman için sağlık sorunlarında ilk olarak doktora gitmenizde fayda vardır. Tıp bilimi günümüzde çok gelişmiştir.

Her türlü test ve kontroller kolayca yapılabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak doktora gitmeniz daha doğru olacaktır. Çobançantası otu diye bilinen özel bitki ile adet süresinin uzamasını önleyebilirsiniz. Adet dönemini hızlandıran bir bitkidir. Bunun dışında aşırı kanamalı adet dönemleri içinde tedavi edicidir. Bazı kadınlarda adet dışı kanamalar olabilmektedir. Adet dışı kanamalar için hayıt meyvesi şifalı olacaktır. Bu süreçlerde sakinleştirici özelliği olan bitkiler yenilmelidir.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?

Adet düzensizliğine iyi geldiği bilinen pek çok şifalı bitki bulunmaktadır. Bu bitkiler altun ot, kırk kilit otu, civan perçemi, maydanoz yaprağı, ada çayı, papatya, gülhatmi, boy otu, ısırgan yaprağı, menekşe otu, lahana, rezene, gül yaprağı, pelin otu, yarpuz ve buna benzer bitkileri düzenli olarak tüketerek adet durumunuzu düzene sokabilirsiniz. Bu bitkilerin çay şeklinde içilmesi gerekir. Su içinde kaynatılarak ve belli sürede demlemeye bırakıldıktan sonra içilmelidir.

Son olarak toparlamak gerekirse, adet düzensizlikleri zaman zaman ortaya çıkabilir. Bu durum çok kısa veya çok uzun olmadığı sürece normal karşılamak gerekir. Belli dönemlerde olması normal olarak değerlendirilmelidir. Tedavisi mümkündür. Bu nedenle doktora gidilmesi gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-duzensizligi/