Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Adet döneminin gelmesi bazı durumlarda tam bir sorun haline gelebiliyor. Önceden planlanmış olan yaz tatili, düğün günü, balayı tatili gibi durumlarla eş zamanlı gerçekleşen adet dönemi bütün keyfinizi kaçırabiliyor. Yine aynı zamanda iş hayatı yoğun geçen kadınlar içinde oldukça can sıkıcı bir durum.

Özellikle de çok fazla ayakta zaman geçirdiğiniz ya da koşuşturmalı bir işe sahipseniz bütün planlarınız suya düşebilir. Bu durum iş hayatındaki kadının adetinin düzensiz zamanlarda gerçekleşmesiyle de sorunu iki katına çıkartır ve günlerinizi kabusa çevirir. Ama baktığımızda hemen hemen her derde deva bulan doğa, adet geciktirici bitkiler konusunda da oldukça çok yönlü.

Genelde kadınlar bitkisel kürler, çaylar yerine adet geciktirici haplar ya da doğum kontrol ilaçları kullanmaktadırlar. Kadının adet gecikmesi için en önemli olan hususlardan biride progesteron ve de östrojen hormonunun yükseltilmesidir. Çünkü her ay adet kanamalarına sebep olan progesteron ve östrojen hormonunun düşmesidir.

Doğum kontrol hapları ve adet geciktirici ilaçlar kadınların adet dönemini en fazla 1 – 2 hafta geciktirmektedir. Ama daha uzun süreli geciktirmeler içinde bu hapların sürekli  kullanılması durumunda kadınların adet döngüsünde büyük zararlar olabilmekte. Bu yüzden bu hapları sürekli kullanmak yerine doktorunuza başvurmalısınız.

Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi doğada adet geciktirici bitkiler oldukça çeşitli. Bu bitkileri adet döneminizden 1 – 2 gün önce kullanırsanız etkisi daha da fazla artacaktır. Ve de doğum kontrol hapı, adet geciktirici ilaçların hapların yanı sıra daha sağlıklı olduğunu hissedeceksiniz. Doğanın bizlere sunduğu yöntemlerin kıymeti pek fazla bilinmemekte. Tıbbî yöntemler daha ağır basmakta.

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler 1

Adet geciktirme konusunda en bilindik ve yaygın olan yöntemlerden biriside tarçın kullanımıdır. Bu yöntem bitkisel tedavilere mensup olduğundan ötürü herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yapmanız gereken tek şey bir çay kaşığı toz tarçın tüketmeniz. Ama bunu adetten 2 ya da 3 gün önce uygularsanız etkisini daha da fazla arttırmış olursunuz.

Yalnız dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da sürekli adet geciktirmek için toz tarçın yöntemini seri kullanım haline getirmeyin. Aksi takdirde büyük zararlara neden olarak adet döngünüzü bozabilir. Yapmanız gereken adet kaynananıza 3 gün kala bir çay kaşığı toz tarçın tüketmeniz. Fakat bunu günde 3 defa yapmalısınız.

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler 2

Bir diğer yöntemde civanperçemidir. Bu bitkiyi kaynatıp tükettikten sonra adetimiz den kesildiğinizi göreceksiniz. Oldukça etkili yöntemlerden biridir. Ama bu yöntemi de adet döneminize 2 gün kala tüketirseniz faydasını daha çok göreceksinizdir. Bu bitkinin faydaları daha saymakla bitmez. Ama en büyük özelliği arasında adet geciktirici olması vardır. Bu bile onu mucizevi bitki yapabilir niteliktedir.

Çoban çantası denilen bitkiyi de bir çay kaşığı kadar kaynamış bir fincan suya bırakıp demlemeye bırakın. Demlendikten sonra süzerek içtiğinizde adet geciktirmesi işleminizin başarıyla tamamlandığını göreceksiniz.  Ama dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise adet geciktirici bitkilerin hepsinin bir seferde kullanılması kesinlikle doğru değildir.

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler 3

Her ne kadar doğal yöntem olsalar bile doktora  danışmadan hepsini bir arada tüketmemelisiniz. Gereğinden fazla adet gecikmesi yaşayabilir veya adet döngünüze zarar verebilir. Bazen aylarca adet görmeyebilirsiniz. Buda vücudunuz için oldukça sıkıntılıdır. Bunun yanı sıra daha agresif, sancılı ve sorunlu dönemler geçirirsiniz.  En önemli bir diğer kuralda, eğer ki hamilelik belirtileriniz varsa bu bitkileri kullanmayın.

Hamilelik içerisinde kullanılan bu bitkiler çocuğunuza yan etkilerde bulunacağı gibi sizler içinde sorunlar yaratabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-geciktirici-dogal-yontemler/