Adet Geciktirici

Her kadının ergenlikten, menopoz dönemine kadar yaşadığı adet, bazen büyük planlarla kesişir. Ümit vaat eden o günlerde, ağrılar içinde kıvranmak istemeyen o kadınlar, bunun için adet geciktiricilerden yardım alırlar. Böylelikle çok heyecanlanılan bir yaz tatili planı, yabancı bir yere seyahat veya evlilik planları bozulmamış olur.

Adet geciktiriciler genellikle hap olarak bilinirler. Genellikle on gün kullanılan bu haplar, hayatınızdaki önemli günleri kazasız belasız geçirmenizde size yardımcı olur. Sağlık açısından on günden fazla tüketilmesi önerilmez. Tüketileceği taktirde bir doktor rehberliğinde tüketilmelidir.

Hapların dışında adet geciktirici bazı bitkiler de vardır. Günlük hayatta bilerek veya bilmeyerek kullanıldığı taktirde adeti geciktiren bu bitkilerin, adet döneminde kullanımına dikkat edilmelidir.

Adet Geciktirici Hap

Adet geciktirici haplar yılda birkaç kereden fazla kullanılmaması gereken ancak önemli planlarınızı kurtarabilecek ilaçlardır. Adet geciktirici olarak çoğunlukla hap kullanılır hatta bu haplardan en meşhur olanı da progesteron ilaçlarıdır. Adet görme süreci hormonların üzerinden yürüyen bir süreçtir.

Her ay atılan yumurtalar, döllenme gerçekleşmediği için atılır. Bu durumda da hormonlar düşer ve adet süreci başlar. Progesteron ilaçları artmış olan progesteron seviyesinin inmesine engel olurlar. Bu durum normal şartlarda hamilelikte görülen bir durumdur. Yumurtanın atılmadığı durumdur. Haliyle progesteron rahmin iç yüzlerinde değişiklikler yaratır ve adet görülmez.

Adet Geciktirici Hap

Adetinin gecikmesini isteyen bir kadın adet olacağı günden yaklaşık üç-beş gün önce hapları kullanmaya başlamalıdır. Daha geç kullanıldığı taktirde görülecek olan adet engellenemeyebilir.
Adet geciktirici hap görülecek olan adetten kısa bir süre önce kullanılmaya başlandığı için adet belirtileri adetinizi geciktirdiğiniz sürece sizinle olabilir.

Bunlar; göğüslerin şişmesi ve hassaslaşması, vücutta su tutulması yani ödem, konsantrasyon bozukluğu, adet döneminde sıklıkla karşılaşılan gerginlik, huzursuzluk gibi şeylerdir.
Adet geciktirici haplar kullanıldığı sürece bir kanamayla karşılaşılmaz ancak bu haplar çok uzun süreli kullanılmamalıdır. Kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Olası ihtimalleri değerlendirmek için çeşitli testler yapılmalıdır.

Adet Geciktirici Hap 1

Adet kesici hap, kullanılmayı bırakıldığında vücut kendini birkaç gün içerisinde toparlar ve adet görülür. Her ay adet görülen günler kaymış, yeni bir düzen başlamıştır. Hap tekrar kullanıldığı taktirde bu günler tekrar kayacaktır.
Halk içinde bilinen bir diğer ilaç ise doğum kontrol hapıdır.

Doğum kontrol hapı, adeti düzenli olmayan bayanların kullandığı bir haptır. Normal bir adet döngüsü bittikten sonra yirmi sekiz gün içerisinde tekrarlanır. Yirmi sekiz hap içeren doğum kontrol hapları kullanılırken adet görülmez, kullanım başladığında adet tekrar başlar. Adet görmek istemeyen bir birey, normalden daha fazla gün bu ilacı kullanarak adet görmesine engel olabilir.

Ancak bu işlemin bir doktora danışılarak yapılmasından fayda vardır. Çünkü her çözüm, her bünyede aynı tepkiyi yaratmaz.

Adet Geciktirici Hap 2

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Adet geciktirici ilaçların dışında günlük hayatta tüketilen bazı besinler de adet takviminin değişmesine neden olur. Kullanılan ilaçlar kadar etki gösteremeyen bu bitkiler ve çayların etki süreleri tam kestirilemediği için çok önemli günler riske atılmaz.

Adet üzerinde etki gösteren bitkilerden bir tanesi maydanozdur. Maydanoz yaprakları bir tencere içine alır ve demlenir. Gün içerisinde tüketilen üç, dört bardak maydanoz suyu adetin gecikmesine neden olur.
Adet gecikmelerinin en bariz nedenlerinden biri tarçındır. Tarçın adeti geciktirdiği gibi, artık kanamanın azaldığı adet günlerinde, adetin tamamen kesilmesine de yol açar. Bu yüzden adetken tüketilmemesine özen gösterilmesi gereken bir bitkidir.

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Adet dönemini geciktiren çeşitli çaylar da vardır. Bunlar: tarçın çayı, böğürtlen çayı, biberiye çayı gibi çaylardır.
Adetini doğal yollardan kesmek isteyen biri aynı anda tüm yollara başvurmamalıdır. Aksi taktirde hiç beklemediği sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-geciktirici/