Adet Kaç Gün Sürer?

Kadınların sağlıklı bir şekilde yaşamalarına devam edebilmeleri için her ay düzenli olarak regl olmaları gerekmektedir. Menopoza giren ve hamile olan kadınların dışında, her ay düzenli olarak regl görmemek birçok farklı sorunu da beraberinde getirebilmektedir.

Bu sebeple de kadınların regl düzenlerinde sıkıntı olması halinde, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde çok daha ciddi problemler meydana gelebilmektedir.

Adet kanaması normalde kaç gün sürer? Sorusuna yanıt olarak, uzmanlara göre adet kanamalarının 2 ile 7 gün arasında sürmesi normal karşılanmaktadır. Bu kanama süresinin yalnızca 1 gün olması, uzmanlar tarafından son derece az olmak ile birlikte bu denli az sürmesinin altında çok daha farklı sebepler bulunmaktadır.

Adet süresi için genel olarak bir süre verilebilirken adet kanamasının miktarı konusunda net bir bilgi verilememektedir. Çünkü adet dönemindeki kadınlarda farklı miktarlarda kan görülebilmektedir. Adet döngüsünün 21 ile 35 gün arasında görülmesi gerekmektedir. Birçok faktöre bağlı olarak seyrek bir şekilde bu sürelerde değişkenlikler meydana gelebilmektedir.

 

Fakat çok sık bir şekilde düzensizlik yaşanması halinde de bir doktora görülmek oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir.

Her kadının ped değiştirme sıklığı birbirinden farklı olduğu için genel bir kanama miktarının verilmesi doğru olmamaktadır. Fakat buna nazaran ilk kez adet görmüş olan kızların ve sürekli olarak adet gören sağlıklı bireylerin adet sürelerinin kaç gün sürmesi gerektiği hakkında çeşitli bilgiler verilebilmektedir.

Adet sürelerinin 1 haftadan fazla sürmesi de, tıpkı 1 gün sürmesi kadar ciddi sorunlar teşkil edebilmektedir. Böyle bir durum ile yalnızca bir kez karşılanması dahi normal sayılsa da, kadınların bu denli düzensiz sürelerde adet görmesi durumunda bir jinekologdan destek alması önerilmektedir.

Adet Kaç Gün Sürer? 1

Adet düzensizliği, genellikle uzmanlar tarafından kontrol altına alınması gereken bir husus olmaktadır. Fakat ilk kez adet olan ve ergenlik çağında olan kızlarda adet düzensizliğinin yaşanması tamamen normal sayılabilmektedir. İlk adet kaç gün sürer? Sorusu, ilk kez adet gören kızlar tarafından sıklıkla yöneltilmekte ve büyük bir merak konusu da olmaktadır.

İlk kez adet gören kızlarda adet süresinin 7-8 gün olması normal karşılansa da, bu durumun sıklıkla yaşanması durumu da adet kanamasının uzun sürmesi anlamına gelmekte ve bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu yaş grubundaki kızlarda adet düzensizliği normal sayılsa da bir doktor kontrolünde gerekli hormon testlerinin erkenden yapılması, ileriki yaşlar için oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir.

Adet Kaç Gün Sürer? 2

Adet düzensizlikleri, genç kızlarda evli kadınlara nazaran daha sık görülmektedir. Cinsel hayatın yaşanması ile birlikte kadınlardaki hormonlarda da birtakım değişimler söz konusu olabilmektedir. Bu hormonların değişmesi, adet düzenlerinin de değişmesine sebep olabilmektedir.

Bu sebeplerden dolayı da çok sayıda kadın tarafından evli kadınlarda adet kaç gün sürer? Sorusu yöneltilmektedir. Adet görme süresi, evlilik ya da bekârlık ile çok alakalı olan bir durum değildir. Bu farklılıklar yalnızca adet düzensizliği üzerinde etkili olmaktadır.

Evli kadınlarda da adet görme süresi 2 ile 7 gün arasında olmalıdır. Aksi takdirde bekârlarda da meydana gelebilecek birçok sorun, evli kadınlarda da görülebilmektedir.

Kadınların adet süreleri, adet süresinde gelen miktarı ve bu gibi durumları birbirinden farklı olabilmektedir. Bu sebeple de son derece büyük bir öneme sahip olan adet konusunda, kadınların kulaktan dolma bilgilere itibar etmemesi ve vücudunda herhangi bir farklılık gözlemlemesi durumunda bir uzmandan destek alması son derece önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-kac-gun-surer/