Adet Nasıl Olur?

Herhangi bir hastalık sahibi olunmadığı taktirde, dünya üzerinde her kadın adet olur. Farklı düzenlerle işlese de aynı şey olur. Her kadında adet günlerinde kanama görür. Peki, bu nasıl olur? Adet nedir, neden adet görülür?

Vücut belirli döngülerin olduğu bir mekanizmadır. Gün içerinde birçok artık madde oluşturulur, atılır. Ertesi gün tekrar aynıları görülür. Vücudun bir düzen içinde olması sağlık açısından önemlidir. Bazı kadınların adet görmeleri çok düzenli iken bazı kadınların bu konuda büyük sıkıntıları vardır. Bunun sebepleri nelerdir?

Adet bir döngüdür. Ergenlikle başlayan bu süreç, belirli hastalıklar sonucu veya isteğe bağlı engellenmediği taktirde menopoz dönemine kadar devam eder. Adet öncesinde ve adet sürecinde vücutta neler olur? Vücudun attığı kan nereden gelir? Neden adet görülür?

Yumurtalıklar her ay bir tane yumurta üretirler. Döllenme sağlandığı taktirde neslin devamlılığını sağlayan bu yumurtalar, döllenme olmadığı taktirde vücuttan atılmalıdır. Bunun dışında vücutta hormonal bir döngü bulunmaktadır. Yumurtanın oluşumundan yumurtanın atılımına kadar her süreçte rol oynayan bu hormonların miktarının düşmesi adetle sonuçlanır.

Adet döngüsünün ilk aşamalarında östrojen adlı bir hormon sayesinde, rahim içi kalınlaşır. Adet döneminin ilerleyen günlerinde yumurta oluşturulur. Hormon seviyeleri artar. Yumurta döllendiği taktirde rahme tutulur ve kanama görülmez. Ancak yumurta, yumurtalıklardan atıldıktan sonra döllenmemişse parçalanır, hormon seviyeleri düşer ve bahsedilen hormon döngüsü kırılır. Rahim içini döşeyen, kalınlaşmış tabaka hormonların eksilmesiyle parçalanarak atılır.

Her kadında bu şekilde işleyen adet döngüsü bazı kadınlar için sıkıntılı geçebilir. Adetleri gecikebilir veya adet olunmaz. Adet olamama nedenlerinden biri hamileliktir. Hamilelik sürecinde adet görülmez. Yumurta döllenmiş ve rahim içine tutunmuştur. Diğer sebepler; emzirme, stres ve üzüntü, vücudun bir anda çok kilo kaybetmesi gibi sebepler olabilir.

Adet Nasıl Olur? 2

Adet olmak sağlıklı olunduğuna işarettir. Vücudun doğru şekilde çalıştığını, hormonların üretimlerini, işlevlerini yerine getirip getirmediklerini gösterir. Uzun süre adet olunmadığı taktirde bir doktora danışılmalıdır. Erken teşhis önemlidir. Hiçbir kadın doğurganlığını kaybetmek istemez.

Adette görülen kanın rengi kişiden kişiye ciddi anlamda değişiklik gösterir. Kadınlar kendi arasında konuşulduğunda büyük bir olay ilan edilen bu olay aslında doğal karşılanmalıdır. Genel sistem aynı olsa da herkesin vücudu, kalıtsal özellikleri ve beslenme şekilleri birbirinden farklıdır. Haliyle döngü aynı olsa da vücudun farklı renk kan atması şaşılmaması gereken bir olaydır.

Adet Kanaması Nasıl Olur?

Yukarıda anlatılan adet döngüsü biraz daha ayrıntılaştırılırsa adet kanamasının ne olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Adet dinamik bir döngüdür. Her döngünün sonunda rahim iç duvarı yani endometriyum tabası parçalanarak atılır. Kanamanın bittiği gün bu döngü başa sarar. Vücutta hormonlar rahim iç duvarını onarmaya başlar. Bunu östrojen hormonu salgılar. Vücudun östrojen salgılamasının nedeniyse yeni bir folikülün yani yeni bir yumurtanın oluşturulmaya başlanmasıdır.

Adet Kanaması Nasıl Olur?

Adet döngüsünün ortalarına gelindiğinde yumurtlama denilen, yumurtanın yumurtalıklardan atılması olayı gerçekleşir. Bu olayların devamında östrojen salgılanmaya devam eder. Progesteron denilen yumurtlama hormonu üretilmeye başlanır. Yumurtlamanın asıl amacı gebeliğin sağlanmasıdır.

Vücut kendini olası bir gebeliğe hazırlar. Döllenme sağlandığı taktirde yumurta ve spermin birleşmiş hali zigot rahim içine tutunur. Fetal dönem başlamış olur. Ancak döllenmemiş yumurta, atılmalıdır. Çünkü bu döngü devam etmelidir. Döllenme gerçekleşmediği taktirde östrojen ve progesteron hormonlarının seviyeleri düşer.

Endometriyumun kalınlaşmasını ve bu kalınlaşmanın desteklemesini sağlayan bu iki hormonun seviyesinin düşmesi, endometriyumun parçalanmasına sebep olur. Bu tabakanın atılması sürecine halk içinde adet yani regl denilir. Vücutta azalan östrojen seviyesi döllenme olmadığına dair üreme merkezini uyarır. Bunun sonucunda yumurtalıklarda yeni foliküllerin gelişmesi uyarılır ve bu döngü bu şekilde devam eder.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-nasil-olur/