Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi

Üreme çağında ki kadınlar her ay düzenli olarak adet kanaması geçirirler. Ortalama 28 günlük periyotlar halinde ki bu döngüde bazı durumlarda gecikmeler yaşanmaktadır. Adet gecikmelerinde ilk akla gelen hamilelik olmaktadır. Hamilelik dışında adet gecikmesi bir takım sorunların varlığını gösterir. Bunlar fiziksel olabileceği gibi psikolojik sorunlarda olabilmektedir.

Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi 1

Genellikle hormonal değişimler adet düzeninin bozulmasına ya erken ya da geç regl olmaya neden olurlar. Geç adet olma bir takım sıkıntı ve rahatsızlıklara neden olmaktadır. Eğer adet gecikmesinin nedeni hamilelik değil ise genellikle hormonal adet söktürücü ilaçlar önerilmektedir. Bu ilaçlar doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Bu makalemizde adet söktürücü ilaç isimleri ve etkilerinden bahsedeceğiz. Makalemiz tamamen bilgi amaçlıdır. Vereceğimiz adet söktürücü ilaç isimlerini rastgele kullanmamanızı öneriyoruz.

Adet Olmak İçin Getirici Hap İğne İlaçlar

Normal seyrinde gelmeyen ve bitkisel çözümlerle de sökülmeyen adet kanamaları için eczanelerde adet söktürücü iğne ve ilaçlar satılmaktadır. Doktorunuz sizin için en uygun ilacı önerecektir. Biz bu ilaçların nasıl kullanılacağı ve ne tür etkiler yapacağı hakkında bilgi vermekteyiz.

Adet söktürücü ilaçlardan iğne ve etkilerini anlatmakla başlayalım. Adet söktürücü iğneler adet dönemini taklit ederek kanın vücuttan atılmasını sağlarlar. Doktorunuz bunu gerekli görür ve önerirse adet söktürücü iğne kullanarak bu zor dönemi geçirebilirsiniz. İğne kullanımından 3 ile 5 5 gün sonra kanama başlaması beklenir. Tabi ki hamilelik söz konusu olmaması gerekir. Bunun için test yaptırmalı ve hamilelik yoksa adet söktürücü iğne kullanmalısınız.

Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi 2

Bu adet söktürücü iğneler yüksek oranda hormon içermektedirler. Doğal yollarla adet olunamıyor ise doktor zaten bu iğneleri önerecektir. Gelişi güzel kullanmak ciddi sorunlara yol açabilir.

Adet gecikmelerinde adet söktürücü ilaç kullanımı doktor gözetiminde ve önerisi ile olmalıdır. Doktorunuz öncelikle bir takım tetkikler ve muayene yapacak gerekli görürse adet söktürücü ilaçlar önerecektir. Bu ilaçları kullanmak için hamile olmamak gerekir. Aksi halde bebek ciddi zarar görür ve istenmeyen olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Genellikle hormonal nedenlere bağlı adet gecikmelerinde adet söktürücü ilaçlar tavsiye edilmektedir. Bu ilaçlar sayesinde bir iki günde kanama başlamaktadır. Östrojen ve progesteron hormonlarından oluşan bu ilaçlar hakkında tüm merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz. Şimdi piyasada satılan bu adet söktürücü ilaç isimleri ve özelliklerinden bahsedelim.

Tarlusal 5 mg Tablet: Kadınlarda aşırı östrojen salgılanmasından ileri gelen adet düzensizliği, adet gecikmesi veya rahimde ki bazı sorunlardan kaynaklı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Progestoron hormonu yerine benzer etki sağlayarak kanamayı başlatır. Doktorunuz önereceği şekilde ve dozda kullanmanız gerekir.

Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi 3

Luteynyl 5 mg Tablet: Özellikle adet düzensizlikleri, gecikmeleri, progesteron hormonu eksiklikleri gibi durumlarda doktor önerisi ile kullanılmaktadır. Genel tedavi için yumurtlama döneminin 16. ve 25. günleri arasında olmak üzere 10 gündür kullanılmaktadır. Hasta için en uygun dozu doktor belirlemelidir.

Duphaston 10 Mg Tablet: Rahim içi rahatsızlıkların tedavisi, menapoz öncesi adet görememe durumları, düzensiz adet görme halleri ve olağan dışı kanaların tedavisinde doktor tarafından reçete edilmektedir. Hamile ve emziren kadınlarda kullanılmaması gerekir.

Cyclo- Progynova Draje: Adet düzensizliklerinde ve gecikmelerinde, menopoz sürecinde kanama kesilmesinde, hormonal yetersizliklerde doktor tarafından reçete edilmektedir. Adet söktürücü ilaç olma özelliği dışında tedavi edici etkiye sahiptir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı uygun değildir. Doktorun önereceği dozda ve şekilde kullanılmalıdır.

Apranax Fort 550 mg Tablet, Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet, Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül ilaçları ağrı kesici özelliğe sahip ilaçlardır. Ancak adet söktürücü etkileri olduğu söylenmektedir. Doktor önerisi ile kullanılmalıdırlar.

Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi 4

Adet gecikmesi durumlarında adet söktürücü ilaçlar kullanmadan önce adet söktürücü bitkisel çözümlere başvurmak, sonuç alınamazsa ilaç kullanmak çok daha doğru olacaktır. Zaten adet gecikmesi durumlarında ilk olarak doktora gitmek yapılacak en doğru davranış olacaktır. Adet gecikmesinin nedenlerini bir takım tetkikler ve muayene sonucu doktor teşhis edecektir.

Rahatsızlığa bağlı tedavi yöntemini de yine doktor belirleyecektir. Kulaktan dolma bilgiler ve tavsiyelerle adet söktürücü ilaç kullanmak ciddi sorunlara neden olabilir. Hatta rahatsızlığın daha da artmasına neden olabilir.

Adet söktürücü ilaçların içeriğinde yüksek dozda hormon bulunmaktadır. Gelişi güzel kullanılması aşırı derecede hormon almaya neden olabileceği gibi ihtiyaç olan hormondan daha az alarak vücudun dengesinin tamamen bozulmasına neden olabilirler.

Bu yüzden adet söktürücü ilaç kullanımına doktor karar vermelidir. Bazı adet söktürücü ilaçlar progesteron hormonu bazıları östrojen hormonu bazıları da her ikisini birden içerir. Hangisine ihtiyaç olduğu ancak doktorun yapacağı tetkikler sonucu anlaşılabilir. Doktora danışmadan adet söktürücü ilaç kullanmak hormonal dengeyi bozarak başka rahatsızlıklara yol açabilir.

Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi 5

Normal adet dönemi iki ayrı evreden oluşur. Birinci evrede östrojen hormonu salgılanırken, ikinci evrede progesteron hormonu salgılanmaya başlanır. İkinci evrede östrojen salgılanmaya başlandığında progesteron hormonunda azalma olur ve adat kanaması başlar.

Eğer adet gecikmesi varsa ve adet söktürücü ilaç kullanıyorsanız bu söylediğimiz periyot kullanılan ilaçla sağlanmış olmaktadır. İlaç alımı tamamlandıktan 3-5 gün sonra adet kanaması başlar. Doktor ilacın kullanımına ne zaman başlanacağını belirler ve bitiminde adet kanaması olup olmadığını kontrol ederek tedavinin gidişatına karar verir.

Hamilelerde ve emzirenlerde adet söktürücü ilaçlar kullanılmamalıdır. Adet gecikmesi her ay oluyorsa bu tür adet söktürücü ilaç kullanımı olası sorunun üstünü örtecek ve sorun daha da büyüyecektir. Önce sorun teşhis edilmeli sonra uygun adet söktürücü ilaç doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Her adet gecikmesi durumunda bu ilaçları almak doğru değildir.

Adet söktürücü ilaçların kullanım süresi ve dozu önemlidir. Ancak yapılan tetkikler neticesinde doktor tarafından doğru doz belirlenmelidir. Kullandığınız başka ilaçlar varsa ve doktorunuz adet söktürücü ilaç önerdiyse mutlaka kullandığınız diğer ilaçları doktorunuza söyleyiniz. Etkileşimleri ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi 6

Doktor önerisi ile adet söktürücü ilaçlar kullanıldığında seyreden aylarda adet miktarında değişiklikler olması, lekelenme tarzı kanamalar olması, göğüslerde gerginlik ve acı olması, akıntı olması normaldir.

Bazı kişisel istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için adet söktürücü ilaç kullanmaktadırlar. Bu çok ciddi yan etkilere neden olabileceği için kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur. Bilinçsizce yapılan bu hatalar yaşam kayıplarına bile neden olabilmektedir.

Yukarıda verdiğimiz adet söktürücü ilaç isimleri bilgi amaçlıdır. Bu kesinlikle unutulmamalıdır. İlaçlar sadece doktorlar tarafından verilir. Ve doktorların önerdiği şekilde kullanılır.

Fiyat Listesi

Piyasa da en çok tercih edilen adet söktürücü ilaç isimleri fiyatlarından bahsedecek olursak ortalama 8- 10 tl arasında olduklarını görüyoruz. Bu tür ilaçlar SGK lı hastalara doktor tarafından reçete edildiğinde SGK ödeneği sağlanmaktadır.

Adet Olmak İçin Geciktirici Hap İğne İlaçlar Ve Fiyat Listesi 7

  • Tarlusal 5mg tablet fiyatı 5,13 TL
  • Duphaston 10mg 20 tablet fiyatı 10.77 TL
  • Cyclo-Progynova Draje 9.97 TL
  • Lutenyl 5mg Tablet 7,82 TL

Her kadının üreme çağında başına birkaç kez gelebilecek adet düzensizlikleri normaldir. Bu tür erken veya geç gelen adet kanamalarında mutlaka doktora danışmanızı bir kez daha tavsiye ediyoruz. Adet söktürücü ilaç kullanımı doktor gözetiminde ve onayı ile olmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-olmak-icin-geciktirici-hap-igne-ilaclar-ve-fiyat-listesi/