Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Her kadının ayın belirli zamanlarında karşılaştığı bu sancılar, mükemmel giden bir günün korkunç bir hal almasına neden olabilir. Her adet görüldüğünde, kendini gösteren bu sancılardan kaçmak, onları kesin olarak engellemek mümkün değildir; ancak her ay adet ola ola sancıyla savaşmayı öğrenmek mümkündür.

Özellikle adet görülmeye başlanan gün oldukça sancılı geçer. Bazı kadınlar bu konuda biraz daha şanssızdır. Adet sancıları karınlarından dizlerine kadar vurabilir. İki büklüm bir şekilde kıvranmaya neden olan bu ağrılar için birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerde herkeste aynı etkiyi göstermeyecektir. Çünkü her kadının adet sancısının şiddeti aynı değildir, bünyeleri bu yöntemlere farklı derecede cevaplar verecektir.

Adet Sancısına İyi Gelen Şeyler

Adet sancısı, rahmin fazla kan kaybını önlemek için kasılmasıdır. Bunu yaparken rahme gelen kan ve oksijen miktarları azalır. Bu da ağrıya sebep olur. Kişisel özelliklere bağlı olarak her kadında farklı şiddetlerde ağrı hissedilir. Bu regl sancısına ne iyi gelir? Bu soruya verilen en büyük cevaplardan biri karın bölgesinin sıcak tutulmasıdır. Diğer bir cevap ise bazı bitki çayları olabilir.

Adet sancısına iyi gelen bitkiler bulunmaktadır. Adet sancısı için yapılacak bir diğer şeyse ilginin ağrı üzerinden kaydırılmasıdır. Sürekli o ağrı ile ilgilenmek hissedilen ağrının şiddetinin artmasına neden olacaktır. Bu yüzden farklı şeyler yapmak iyi hissettirir. Yapılacak küçük yürüyüşler de adet sancısına iyi gelecektir.

Katlanılabilir adet sancılarında yukarıdaki yolların takibi adet sancısına iyi gelecektir. Ancak aylardır gördüğü her adette orta şiddette ağrı yaşayan kadınların büyük çoğunluğu adet sancısı için ağrı kesici kullanır.

Adet Sancısına İyi Gelen Şeyler

Bu dönemde aşırı yemek de sıkıntı yaratacaktır. Yağlı yemeklerden, sigara, alkol ve tatlıdan mümkün olduğunca kaçınmak fayda sağlayacaktır. Hazım problemi yaşatmayacak besinler, vücudun işini kolaylaştıracaktır.

Farklı şiddetlerde yaşanan sancıları kesmek mümkün müdür? Adet sancını ne keser? Adet sancısı için en çok kullanılan şey ağrı kesicidir. Ağrı kesiciler sancının kesilmesini sağlar. Ağrı kesiciler kanama miktarını azaltabilecekleri için bazı kadınlar, ağrı kesici kullanımından kaçınır. Ancak bazen yaşanan şiddetli kasılmalar sonucu doğan büyük ağrılar sonucu ağrı kesici kullanmakta fayda vardır.

Adet görülmesi sağlıklı olunduğuna işarettir. Adetin engellenmesi çok doğru bir şey değildir. Haliyle uzun yıllar görülen adette her ay belli günlerin acıyla geçmesi katlanılamaz ve görülen adetin günlük hayatta yapılan şeylere engel olması kimsenin hoşuna gitmez. Peki, ağrı kesici dışında adet sancısını ne geçirir?

Adet sancısı için yapılacak en güzel şey sıcak su torbasına su koyularak, bunu karın bölgesinde bekletmektir. Adet sancısının sebebi rahmin kasılmasıdır. Buraya konulan sıcak maddeler oradaki kasılmayı azaltacak ve çekilen ağrının derecesini düşürecektir.

Adet Sancısına İyi Gelen Şeyler 1

Bunun dışında sıcak bir duş almakta ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir ancak duşa girmek kanamanın azalmasına sebep olabilir. Karın ve altına mevsime göre battaniye veya farklı örtüler sarmak, o bölgeleri sıcak tutabilmenin bir başka yoludur.

Normal bir günde rahatlama amaçlı içilen bazı bitki çaylarının tüketilmesinin faydası dokunacaktır. Uyku da getirme özelliğiyle bilinen papatya çayı, kasılmış olan vücudun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Şiddetli ağrılar çeken kadınlar bu süreçte bir yere kıvrılıp yatmaktan hoşlanır ancak bunun aksine hareket edilmelidir. Metabolizma hızı arttırılmalıdır ve vücut sıcak tutulmalıdır. Bu ağrıların şiddetini azaltmakta önemli bir yol oynayacaktır.

Normal derecede adet sancıları yukarıdaki maddelerin yardımıyla önlenebilir ancak bazı kadınların adet sancıları aşırı şiddetli olur. Bu şiddette regl sancısı nasıl geçer? Ağrının dayanılmaz olduğunu düşünen kadınlar, bir doktora danışmalıdır.

Çok ağrılı geçen adetlerin sebebi yumurtalıklarda olmuşmuş bir kist olabilir. Hastaneye gidildiği taktirde, ağrı kesici, rahmin kasılmasını önleyici ilaçlar veya serumlar verilir. En sağlıklı yolla adet sancısının önüne geçilmiş olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-sancisi-nasil-gecer/