Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?
Adet sancısı nasıl geçer sorusunun cevabını bilmeyen kadın yoktur sanırız; zira ister hafif, ister şiddetli olsun bu ağrı muhakkak yaşanır.

Menstrüasyon yahut regl olarak da bilinen adet döngüsü, kadınlarda, rahim içi mukoza ve dokuların her ay düzenli periyotlarda vücuttan atılmasıyla oluşan bir fizyolojik olaydır. Bu eylem sırasında rahim içi kasılmalar sebebiyle bir miktar sancı hissedilmesi doğaldır. Ancak üşütme, böbrek hassasiyeti, yumurtalık kistleri, kanın sökülmemesi, iltihaplanma gibi durumlarda sancı daha da şiddetli hale gelir. Hatta o denli şiddetli olur ki teskin edici ve ağrı kesici iğnelerden yardım almak gerekebilir.

Normal bir adet sancısı yaşıyorsanız alınacak bazı önlemlerle, adet sancısına çözüm getirebilir, ağrıyı hafifletebilir hatta tümüyle kesebilirsiniz.

 • En bilinen ve işe yarayan yöntemlerin başında sıcak su kompresi gelir. Sıcak su torbası yahut ağzı sıkıca kapatılmış kaynar su dolu bir kavanozu karın bölgenizde tutarak ağrıyı kesmeniz mümkün.
 • Adet ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir başka cevabı da ısıtılmış havludur.
 • Evet, aynı işlemi ısıtılmış havluyla da yapabilirsiniz.
 • Adet sancısı çok artarsa sıcak bir duş da tüm vücutta, özellikle rahim bölgesinde gevşeme ve rahatlama sağlayacaktır.
 • Sıcak hazırlanmış yasemin, melisa, sarı kantaron, papatya gibi bitki çayları da son derece  iyi gelecektir.
 • Adet-Sancısı-Nasıl-Geçer

  Adet öncesi günlerde adet sancısını ve kan akışını yoğunlaştıran ağır kaldırmaktan, ağır işlerden, fazla yorulmaktan ve fazla hareket etmekten kaçının.

  Bunun haricinde kara alıç, kava kava, zencefil, ahududu, yaban mersini, çilek, çivanperçemi gibi ot, meyve ve bitkiler, adet sancısı üzerinde teskin edici etkiye sahiptirler. Çay olarak tüketebilir yahut yiyebilirsiniz.

   Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

  Adet sancısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak verilebilecek, her derde deva bitkisel çözümler şıkkı vardır. Bu bitkisel formüller adet sancısını dindirmede oldukça etkilidir.

  İşte adet sancısı için teskin edici kürler ve adet sancısına çözümler:

 • Adet sancısına iyi gelen bitkilerin başında maydanoz başı çeker;
  Yarım demet maydanozu, 1 su bardağı su ile kaynatın ve demlenmeye bırakın. Adet sancısı hissedildiğinde içilecek bu karışım sancıyı kesecektir. Ancak maydanozu demlenir demlenmez taze olarak içip tüketmelisiniz.
 • Adet-sancısına-bitkisel-çözüm

 • 1’er tatlı kaşığı papatya, ardıç tohumu, kuru nane, adaçayı, anason ve tatlandırmak için 1 çubuk tarçını 1 litre suya karıştırarak kaynatın ve günde 3 kez aç karnına için.
 • 1 çay kaşığı oğul otunu 1 fincan su ile kaynatın ve demlenince aç karnına için.
 • Adet sancısına iyi gelen bitki çayı olarak şunu da deneyebilirsiniz.
  1 tatlı kaşığı zencefille 1 fincan suyu kaynatın ve demlenince üzerine 1 tutam papatya ekleyin ve yeniden demlenmeye bırakın. Çayı süzün ve içine 1 çimdik tarçınla, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Adet döneminizde günde 3-4 kez için.
 • 1 fincan suyun içine kantaron otu karıştırın ve kaynatın. Demleyin ve 1 çay kaşığı bal ekleyip için.
 • 1 tatlı kaşığı bal, yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı tarçını, 1 fincan sıcak suya karıştırın ve için.
 • Bitkisel karışımları, çayları ve hatta ağrı kesicileri, ağrı başlamadan yahut başlar başlamaz içerseniz, ağrının kesilme süresi kısalır.

  Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar
  Adet sancısına iyi gelen şeylerin başında ilaçlar gelir. Pek çok kadın adet sancısına çözüm olarak ilaçlardan yardım alır. Arveles, Dolorex, Advil, Buscopan, Cycladol, Majezik, Apranax, Parol, Vermidon gibi aneljezikler, adet sancısı sırasında en çok başvurulan ve kullanılan ağrı kesicilerdir. Bunun dışında çok şiddetli geçen adet sancısı tedavisi için kadın doğum hekimlerinin  hastaya özel önerebileceği doğum kontrol hapların da vardır. Ancak bünyeniz hassas ve alerjikse, hekime danışmadan herhangi bir ilaç kullanmamanız, hekim tavsiyesiyle ve gerekli  görülürse iğne ve ilaç tedavisine başlamanız mühim bir noktadır.

  Adet Sancısı Neden Olur?

  Adet-sancısı-neden-olur
  Ağrılı adet kanaması olarak da bilinen Dismenore’nin; primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere 2 sebebi vardır. Birincil sebepler genelde doğal sebeplerdir. Adet sancısının temelinde yatan sebep, yumurtlamayı takiben, kanamaya hazır hale gelen rahim içini örten tabakanın, döllenme gerçekleşmediği için kasılarak dökülmesidir. Bu kasılma sürecinde ağrı hissedilmesi olağandır.

  Kasılma esnasında rahimde prostaglandin adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu da adet sancısını tetikleyen etkenlerden biridir. Prostaglandin seviyesi yüksek olduğunda adet sancısına eşlik eden bulantı, kusma, sersemlik gibi hisler de devreye girebilir.

  Adet sancısı için pek çok bitkisel ve medikal çözüm var. Ama her ay tekrarlanan bu doğal döngüyü iyi yönetmeyi bilirseniz, adet sancılarının sizi esir almasını ve hayatı zehir etmesini önleyebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-sancisina-ne-iyi-gelir/