Adet Söktücü İlaç

Adet getirici olarak da bilinen regl kanamasını düzenleyen ilaçlara adet söktürücü ilaç adı verilir. Bu ilaçlar, adet düzensizliği sorunu yaşayan bayanların kullanması gereken ilaçlardır. Her ay belirli rutin düzen içinde gelmesi gereken adet kanamasının gecikmesi, zor sökülmesinden kaynaklanır.

Adet Söktücü İlaç 2

Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bu durum en fazla kanın sulanmamasından ve hormonal dengesizliklerden kaynaklanır. Adet söktürücü olarak geçen ilaçlar, bu nedenlerin ortadan kaldırılmasında etkili olup kısa sürede adet kanamasının başlamasını sağlamaktadır.

Adet söktürücü ilaçların genel özelliği, hormonlara etki etmesidir. Düzensiz olan hormonların dengelenmesi ile regl kanamasının da düzenlenmesi mümkündür. Mutlaka doktor kontrolünde alınması gereken adet söktürücü ilaçlar, adet söktürücü iğne ve adet söktürücü hap olarak iki şekilde piyasada yer etmektedir.

Çok acil durumlarda önerilen adet söktürücü iğnelerin başında Progestan ve Farlutal isimli iğneler geliyor. Geciken adet kanamasının düzenlenmesi ve hormonların dengelenmesi için belirli bir süre bu iğneler kullanılabilir.
Adet söktürücü hap ya da iğnelerin kullanımı sırasında adet kanaması başlamaz. Doktorun belirttiği şekilde uygun dozlarda bu ilaçların alınması ve ardından bu ilaçların kesilmesi ile adet kanaması başlar.

Adet Söktücü İlaç 4

Genel olarak adet söktürücü ilaç kullanımının bırakılmasının ardından 3-4 gün sonra kanamanın başlaması beklenir.
Adet söktürücü hap ya da iğnelerin kullanımında mutlaka doktor reçetesi gerekir. Hormonları etkileyen bu haplar, zaman zaman bazı hormonları düzenlerken, bazılarının bozulmasına neden olabilir.

Bunun için dikkatli ve doktor önerisinde belirtilen şekilde kullanılması gerekir. Adet söktürücü ilaçların kullanımı sırasında her hangi bir yan etkiye rastlanıldığında doktorunuza başvurmanız gerekir.

Adet gecikmesi kimi zaman hormonal bozukluklarda kimi zamansa gebelikten kaynaklanabilir. Adet söktürücü ilaçları kullanmadan önce gebelik olup olmadığı konusunda yine doktor muayenesine ihtiyaç vardır. Muayene sonrasında hamilelik yoksa adet söktürücü ilaçların kullanımına başlanabilir.

Adet Söktücü İlaç 3

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Piyasada çok sayıda adet söktürücü ilaç bulunur. Bu ilaçlar genelde benzer etkiler ortaya çıkarır. Doktorlar tarafından en fazla önerilen adet söktürücü ilaçlar ve haklarında kısa bilgiler şu şekildedir…

Tarlusal 5 mg Tablet: Adet düzenlenmesinde doktorlar tarafından en fazla tavsiye edilen ilaçların başında Tarlusal adet söktürücü ilaç geliyor. Kadın cinsiyet hormonu olan progesterona benzer özellikler gösterir. Bu özellikleri ile adet gecikmesi, erken adet görme, adet dışı kanamalar ve bazı kadınsal hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Luteynyl 5 mg Tablet: Fonksiyonel uterin kanamaları ve fibromaların menorajileri tedavisinde kullanılabilir. Progesteron eksikliğine bağlı bazı semptomlar ve adet düzensizliği için kullanılabilir. Mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bu ilacın bırakılma aşamasında da yine doktor kontrolü gereklidir.

Cyclo-Progynova Draje: Östrojen hormonu eksikliğine bağlı adet düzensizlikleri için kullanılır. Aynı zamanda diğer östrojen hormonu eksikliği hastalıkları için de doktor kontrolünde kullanılabilir. Menapoza girmemiş genç kızlarda da kullanılabilir.

Adet Söktücü İlaç

Duphaston 10 mg Tablet: Gebelikte düşük riskinin azaltılması için kullanılabilir. Aynı zamanda çok sancılı adet dönemi tedavisinde ya da adet düzensizliklerinde de kullanılabilir. Geç başlayan adet kanamalarının zamanında başlaması için doktor önerisi ile kullanılabilir.

Adet söktürücü ilaçların kullanımı ile regl düzenlenmesi mümkündür. Düzenli ve sıkıntısız adet döngüsü, gebelik planlamasında önemli yere sahiptir. Bunun için çocuk isteyen ancak adet düzensizliği yaşayan bayanların ilk olarak adet düzenlerini sağlamaları daha sonra çocuk sahibi olmak için gebe kalma yöntemlerini denemeleri gerekir. Bu konuda yine doktorunuzu önerilerini dikkate almanızı ve mutlaka uygulamanızı öneririz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-soktucu-ilac/