Adet Söktürücü Bitkiler

Adet söktürücü bitkiler, kadınlarda her ay belirli ve düzenli aralıklarla yaşanan adet kanaması kimi zaman gecikmeli olarak yaşanır, denge bozulur, düzen şaşar. Hormonal sebepler başta olmak üzere değişik sebeplere dayanan bu durum kişide fiziksel ve psikolojik sıkıntılar da meydana getirir.  Stres, hırs, yoğun çalışma temposu gibi faktörler kadınlarda adet düzensizliği ve adet gecikmesi gibi olumsuzluklara sebebiyet verebiliyor.

Adet Söktürücü Bitkiler

Guatr ve buna bağlı pek çok hormonal ve metabolik rahatsızlık da adet gecikmesi sebepleri arasında yer alabiliyor. Soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonu gibi durumlar da yumurtlama dönemine denk geldiğinde yine adet gecikmesine sebep olabiliyor.

Adet kanını söktürmek için en doğal çözüm yolları ne ise onlara başvurulur. Adet kanını sökmek için rahim ve serviks bölgesini uyaran bitkiler adet söktürücü bitkiler olarak adlandırılır. Uykusuzluk, stres, fazla egzersiz, polikistik over, tiroid hastalıkları, obezite, yetersiz beslenme gibi olumsuzluklar da adet düzensizliğine sebep olabilmektedir.

Bir kadında adet döngüsünün düzenli olması rahmin de sağlıklı olduğunun göstergesidir. Adet günü gelmesine rağmen adet göremeyen kadınlar en doğal şekliyle neler yapabilir, hangi çözümlere başvurabilir bir göz atalım dilerseniz.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet söktürdüğü bilinen pek çok bitki vardır. Onlardan ilk akla geleni de maydanozdur. Maydanozda bulunan apiol ismindeki uçucu yağ, en etkili adet söktürücülerdendir. Selvik bölgeyi ve rahmi uyarır.

Adet Söktürücü Bitkiler 2

Ama düşüğe de sebebiyet verebileceğinden gebe kadınların tüketmesi sakıncalıdır. 1 demet maydanozu 5 su bardağı suda  kaynatın ve ılınınca suyunu için. Etkili olacaktır.

Soğan da adet gecikmelerinde sıkça başvurulan bir bitkidir. 2 bardak suyu tencereye koyun ve kaynatın. 1 adet soğanı dörde bölün, kabuğunu çıkarın, kaynayan suya soğanı atın ve 10 dakika boyunca kaynatın. Süre dolunca süzün ve ılımaya bırakın. Soğan suyunu günde iki kez sabah ve akşam içebilirsiniz. Soğan suyu yalnızca adet söktürmekle kalmaz aynı zamanda yumurtalıklardaki kistlerin de atılmasını sağlar.

  • Dereotu da güçlü bir adet söktürücüdür. Yemeklerin, salataların, cacıkların içinde dereotuna bolca yer verilebilir.
  • Beta karoten yönünden zengin olan havuç da adet söktürücü özellik taşıyan bir bitkidir. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde adet kanamasını kolaylaştıran bir özelliği vardır.
  • Bunların dışında adaçayı, çoban pençesi, aslan pençesi, civan perçemi gibi bitkiler de adet söktürücü özellik taşır. Adet dönemi başlamadan 1 hafta evvel içilmeye başlanacak adaçayı da adetin gecikmeden gelmesini sağlayabilir.

Adet Söktürücü Bitkiler 3

  • Kekik çayı ve suyu da adet söktüren doğal çözümlerden birisidir.
  • Zerdeçal de menstruasyon döneminde ısıtıcı ve hormon düzenleyen etkisiyle adet kanı akışını uyarır, adet ağrılarını dindirir.
  • Kişniş tohumu, Aloe vera, rezene tohumu, nar gibi bitki ve tohumlar da adet kanını söktüren ve adet gecikmesini önleyen yardımcılar olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Adet söktürücü ilaçlara gelirsek; adet söktürücüler progesteron içeren preperatlardır. Adet düzensizliğini tedavi etmek için kullanılan bu ilaçlar progesteron dışında östrojen de içerir. Doğum kontrol ilaçları bu gruba girer.

Adet söktürücü bitkiler arasında papatyayı da saymadan geçmeyelim. Kadınların bu konuda en sık kullandığı bitki papatyadır. Papatya çayını normal  çay demler gibi demleyerek içebilirsiniz. Adet kısa sürede sökülecektir.

Biberiye çayı da son derece etkili bir adet söktürücüdür. Aktarlardan temin edeceğiniz biberiye çayı ile adet düzensizliğinizi giderebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkiler 4

  • At kuyruğu otu da yine adet söktürücü bitkiler arasında yer alır.
  • Civan perçemi ve çörek otu da kaynatılarak içildiği takdirde adet gecikmesine çözüm olabilmektedir.
  • Yine aktardan temin edeceğiniz çiriş otu da adet gecikmesine iyi gelecektir.
  • Adet söktürücü olarak çörek otuna bal karıştırıp içebilirsiniz.

1 tatlı kaşığı ada çayı, 1 tatlı kaşığı karabaş otu, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 atlı kaşığı maydanoz, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kiraz sapı, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı civanperçemi ve 1 tatlı kaşığı naneyi bir kase içinde bir araya getirin ve normal çay demler gibi demleyin. Ilınınca için. Bu çay hem adet sancınızı geçirecek hem de adet söktürecektir.

Adet söktürücü hap kaç günde söktürür, adet söktürücü ilaç aldıktan sonra adet kanı ne zaman gelir sorusunun yanıtına gelecek olursak, ilacın almayı kestikten 2 ila 4 gün içinde etkisi görülmeye başlar. Ama bu bazı bünyelerde 7 ila 10 günü de bulabilmektedir. Ama adet söktürücü ilaç almadan evvel gebelik olup olmadığının titizlikle tespit edilmesi gerekir. Adet söktürücü ilaçlar mutlaka hekime danışılarak ve hekim kontrolünde alınmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/adet-sokturucu-bitkiler/