Afrodizyak Nedir?

Afrodizyak Nedir?
Afrodizyak, cinsel isteğin uyarılmasına yarayan, 5 duyuya hitap eden, cinsel performansta artış sağlayan etken maddelere verilen isimdir. Bitki tohumlarında, bazı sebze ve meyvelerde, bazı deniz mahsullerinde ve bazı yağlarda bulunur. İsim etimolojisinin , Yunan mitolojisindeki güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit’ten geldiği söylenmektedir.

Afrodizyak malzemeler parfüm,  ilaç, sıvı damla şeklinde de üretilmektedir. Bu şekilde üretilen afrodizyak malzemeler ticari anlamda büyük bir pazara sahiptir. Dışarıdan alınan bu maddelerin cinsel organlardaki fiziksel performansı ve libidoyu arttırdığı söylenmektedir.

Afrodizyak Etkisi Yaratan Besinler

İstiridye, çilek, karides, zeytin, füme tavuk göğüs, sarımsak, ahududu, antep fıstığı, vanilya, zencefil, kekik, nane, şarap, çikolata, muz, tarçın, şampanya, üzüm, kırmızı ve yeşil acı biber, karabiber, yulaf ezmesi, ginseng, badem, nar, incir, avokado, havyar, ısırgan tohumu, safran, kereviz, peynir ve roka gibi besinlerde afrodizyak etki yapan bileşenler mevcuttur.Young amorous couple playfully eating grapes outdoors

Afrodizyak Parfüm

Afrodizyak etkili ürünlerden biri de parfümlerdir. Erkeklerin kullandığı afrodizyak etkili parfümlerin, kadınlar üzerinde büyük etkiler yarattığı bilinmektedir.

Kadınları cezbeden bu ürünlerin cinsel hormonları harekete geçirdiği feromon parfümlerden bilinmektedir. Bu tarz parfümler, kadınların ilgisini çekmekte ve cinselliği çağrıştırabilmektedir.

Afrodizyak-Nedir-parfüm

Erkeklerin kullandığı afrodizyak etkili parfümler olduğu gibi, kadınların da kullanabileceği afrodizyak parfümler vardır. Hatta günümüzde kadınların kullandığı makyaj ürünlerinde, erkekleri cezbeden afrodizyak içeriklerin kullanıldığı da bilinmektedir.

Dr. Genics, Hot, Venux, Yes Feromon gibi parfümlerin afrodizyak amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/afrodizyak-nedir/