Ağda Yapımı

Kadınların ortak problemlerinin en büyüklerinden biri istenmeyen tüylerdir. Bu istenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok yolu vardır. Tıraş olmak, tüy dökücü kremler, epilasyon, ağda veya lazer bunun en bilinen yöntemleridir. Bu yöntemlerin her birinin kendine göre avantajı ve dezavantajı vardır.

Ağda, ağrı eşiği çok düşük olmayan kadınların tercih ettiği, kalıcı çözüm yaratmasa da kısa sayılmayacak bir zaman kurtuluş sağlayacak bir yöntemdir. Ayrıca istenmeyen bu tüyleri de zamanla inceltir.

Ağda yapacak bir kişinin en önemli sorusu hangi ağdayı tercih edeceğidir. Piyasada ağda yapan birçok marka vardır ancak tahriş etmeyecek ve içeriği temiz ürünler tercih edilmelidir. Bu konuda hiçbir markaya güvenmeyen kadınların evde ağda yapmaları da mümkündür. Bunun için de güzel bir tarife ihtiyaçları vardır.

Piyasadaki birçok ürün kimyasal maddelerle ve steril olmayan ortamlarda hazırlanır. Tüketim çağının en önemli tuzağı zamandan tasarruf için bir şeyleri evde hazırlamamaktır.

Birçok insanın aklına yatan bu madde aslında günden güne sağlığın kaybedilmesine yol açmaktadır. Onlarca işlemden geçerek hazırlanan bu maddeleri alarak kendimize iyilik değil de kötülük yaparız çoğu zaman.

Ağdanın içindekilerin doğal olması, oldukça önemlidir. Kıl köklerine sürülen, vücudun pek çok farklı yerinde kullanılan ağdaların güvenilir bir şekilde evde hazırlanması çok kolaydır. Gerekli malzemeler her zaman evde bulunabilecek, çok basit şeylerdir. Hem sağlık açısından hem de maddi açıdan sizi kurtaracak olan ev yapımı ağda tarifi şu şekildedir:

 • Bir su bardağı toz şeker
 • Dört yemek kaşığı limon suyu
 • Dört yemek kaşığı su
 • Her evde bulunan bu malzemelerle, güvenilir bir ağda hazırlamak çok kolay. Peki bu malzemeler nasıl karıştırılır, ağda nasıl hazırlanır, nasıl uygulanır?

  Evde Doğal Ağda Nasıl Yapılır?

  Evde doğal ağda hazırlamak için gerekli malzemeler hazırlanır. Küçük ama derin bir tencereye bir su bardağı yani 200 ml şeker alınır. Üzerine dört yemek kaşığı su dökülür ve çok az karıştırılır. Ardından dört yemek kaşığı limon suyu da tencereye alınır ve tüm malzemeler kısa süreli karıştırılır.

  Evde Doğal Ağda Nasıl Yapılır?

  Tencere ocağa alınır, orta ateşte altı açılır. Karışım ocakta olduğu sürece karıştırılır. Ağda yapmanın dikkat edilmesi gereken yanı hazırlama aşamasıdır. Ağda malzemeleri pişirilirken ne kadar karıştırırsanız, malzemeler birbirine ne kadar yedirilirse o kadar iyi sonuç alınırsınız.

  Bu malzemeler karıştırılırken plastik bir şey yerine metal bir şeyle karıştırmakta fayda vardır. Karışım ocağın üzerindeyken sürekli karıştırılırsa kaynaması gecikebilir, bu yüzden kaynayana kadar ara ara karıştırmayı bırakmalı ancak tüm malzemeleri birbirine yedirmelisiniz.

  Karışım kaynamaya başladığında köpürmeye başlayacaktır. Bu yüzden derin bir tencere kullanılması tavsiye edilmiştir. Köpüren karışımın altı kısılır, metal bir karıştırıcıyla karıştırılmaya devam edilir.

  Evde Doğal Ağda Nasıl Yapılır? 1

  Yaklaşık on dakika kaynamış olan bu karışım karıştırılır. Zamanla beyaz olan köpükler kahverengileşecektir. Şeker, sıcaklıkla karamelize olacaktır. Hangi kıvamda olması gerektiği bu renk değişimlerinden de anlaşılabilse de bu şekilde kıvamını kestiremiyorsanız jel haline geldiğinde ocaktan almalısınız. Hazır ağdalardan bir kıvam farkı olmayacaktır.

  Ocaktan alının ağda bir kaseye boşaltılır ve kullanıma hazırdır. Tencerenin sıcakken yıkanması tavsiye edilir, soğuduğu halde ağdanın tencereden çıkması oldukça zor olacaktır.

  Evde ağda hazırlanması bu kadar kolaydır. Dışarıdaki hazır ağdaların içine sinmediği bayanların evde ağda hazırlaması hem ceplerine hem sağlıklarına faydalıdır.

  Uygulanmasının hazır ağdalardan hiçbir farkı yoktur. Kullanırken ara ara ısıtılıp kıvamını koruması sağlanmalıdır. Ağda yapıldıktan sonra kalıntılarından bir yağ yardımıyla kurtulmak oldukça kolay olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/agda-yapimi/