Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Ağda Yapmanın Püf Noktaları
Çoğu kadın ağda işlemiyle pürüzsüz bir tene kavuşurken, güzelliklerine de güzellik katar. Ağda, güzelliklerinden ödün vermek istemeyen kadınlar için vazgeçilmez bir durumdur. Ama her ağda günü geldiğinde de kadınlar biraz endişelenir ve hatta korkarlar. Çünkü sonuç her ne kadar pürüzsüz bir ten olsa da, ağda işlemi acılı bir süreçtir. Peki gerçekten acı verici olan bu işlemi doğru uyguluyor musunuz? İşte size doğru bir şekilde evde ağda nasıl yapılır ,ağda yapmanın püf noktaları.

  • Ağda işleminde de temizlik oldukça önemlidir. Ağda sırasında açılan gözenekler sayesinde mikroplara davetiye çıkarılmış olunur. Bu nedenle hem kendinizin hem de kullanacağınız eşyaların (havlu vs.) temizliğine dikkat etmelisiniz.
  • Ağda yaparken ortamın sıcak olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yaz aylarında klimalı ve serin yerleri tercih etmek lazım. Çünkü sıcak, ağdanın acısını tetikleyen bir durum yaratıyor. Ağdayla birlikte gelen yanma ve sıcak vurması ciddi anlamda yanık acısı çekmenize sebebiyet verebilir.Ağda-Yapmanın-Püf-Noktaları1
  • Ağda yapılacak bölge kirli ve yağlı olduğunda ağdanın tüylerinize yapışma kabiliyeti azalır. Bu nedenle ağda yapılacak bölgenin sabunla iyice yıkanması gerekir. Bölgeyi temizlemek hem hijyen hem de tüylerinizin ağdaya daha iyi yapışmasını sağlar.
  • Ağdanın daha verimli olmasını sağlamak için temizliğin ardından pudra kullanmak olumlu sonuçlar yaratır. (Temizlediğiniz ve pudra süreceğiniz bölgenin kuru olduğundan emin olun.) Pudra uygulamasıyla birlikte terleme önlenerek ağdanın kısa tüyleri bile alması amaçlanır.
  • Ağda sırasında kadınlar genellikle büyük bir bez ya da bant kullanır. Buradaki amaç daha çok bölgeyi kısa sürede bitirmek ve acının etkisini tek seferde almak olsa da, bu yanlış bir uygulamadır. Cildin belli bölgelerinin her noktasının aynı tipte olmadığını unutmamak gerekir. Bazı yerler hassas, bazı yerlerde tüy yönleri dahi farklı olabilir. Bu nedenle aşırı büyük bezler ya da bantlar kullanmaktansa biraz daha küçüklerini tercih etmekte yarar var.

  • Eğer ki, tüyleriniz normalden biraz uzunsa, ağda sırasında canınızın yanma ihtimali daha da artar. Ağda yapmadan önce uzun tüyleri bir makas yardımıyla kısaltmakta fayda var. Bir pirinç tanesi boyutuna gelecek kadar kısaltabilirsiniz.
  • Birçok kadın ağdayı tüylerinin tersi yöne, yani tüyler aşağı doğruysa ağdayı aşağıdan yukarı; yukarı doğruysa da yukarıdan aşağı sürerler. Bu uygulama biçimi doğru değildir. Ağda tüylere paralel bir şekilde sürüldüğünde tüylere iyi bir şekilde yapışmaz. Bu nedenle aynı bölgeye tekrar tekrar ağda uygulamak zorunda kalırsınız. Ağda, aşağı bakan tüylere yukarıdan aşağıya, yukarıya bakan tüylere de aşağıdan yukarıya doğru sürülmelidir.Ağda Yapmanın Püf Noktaları 1
  • Bir başka sorun da ağdayı sürdükten sonra ağdanın hangi yöne çekileceğidir. Bez ya da bant üzerinde kendinize bir tutma kavrama alanı yarattıktan sonra tüylerinizin ters yönüne,  tüylerin baktığı yönden kök yönüne doğru tek bir hareketle çekmelisiniz.

Ağda sonrası için; piyasaya yeni çıkan ve çeşitli bölgelerde güvenle kullanılabilecek uyuşturan kremlerden kullanmak ağda acısını hafifleteceği gibi sonrasında yaşayacağınız yanma hissini de geçirebilir. Özellikle iyi kremleri ve mümkün olduğunca doğal olanlarını tercih etmekte fayda var. Hassa bir cilde sahip olan kadınlar daha yoğun kıvamlı kremleri kullanabilir. Yine ertesi gün cildinize peeling uygulamak da batık oluşumunu önler ve daha pürüzsüz bir görünüme sahip olursunuz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/agda-yapmanin-puf-noktalari/