Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız kokusu hastalığı diye bir hastalık yoktur. Ağız kokusu, ağızla bağlantılı diğer organlardan kaynaklanır. Diş ve diş eti problemleri, kulak burun boğaz rahatsızlıkları, solunum sistemi rahatsızlıkları ve sindirim sistemi rahatsızlıkları ağız kokusunun nedenleri arasındadır. Elbette hiçbir rahatsızlık olmaksızın yediğimiz gıdalar ve sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar da ağız kokusuna sebep olurlar.

Ağız kokusu ağız içindeki asit baz dengesinin bozulmasından kaynaklanabilir. Bu durum diş ve diş eti sağlığı ile ilgilidir. Dişlerimizde oluşan çürükler, diş etindeki iltihaplar koku yapar ve ağzımız kokar. Ayrıca, mide ülserleri, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları da ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Ayrıca sinüzit akıntılar aşırı iltihaplanma durumunda ağır kokulara sebep olabilir. Bunun yanında akciğer lezyonları, bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklar da nefeste dolayısıyla ağızda kokuya yol açacaktır.

Burada eklemek gerekir ki, ağız kokusu başlığında nefes konusu konusundan da bahsetmekteyiz.

Koku bir bakteriyel veya kimyasal etkinliğin sonucudur. Herhangi bir bakteri birikimi veya kimyasal etkinlik yoksa koku için de bir neden yoktur. Koku durumun iyi veya kötü olduğunun göstergesidir. Güzel kokan bir biyolojik veya kimyasal etkinlik zararsızdır. Ancak kötü koku bir probleme işaret eder. Eğer ağzınız kokuyorsa, ve durum devamlı oluyorsa mutlaka hekim kontrolüne başvurunuz bu keyfi bir tedaviden çok ileride daha büyük sorunlara yol açabilecek başka rahatsızlıkların erken teşhis ve tedavisi anlamına gelebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir 1

Başlıca ağız kokusu nedeni ağız içi temizliğin yapılmaması veya eksik yapılmasıdır. Dişlerinizin kenarında kalan yiyecek artıkları zaman içinde bakteri yuvalarına dönüşür ve ağzınızın asitliği artar, bu durumda kokuya yol açar. Ayrıca sigara içenlerin de tam terzi durumda asit oranı azalır ve ağız içi bazik bir hal alır. Bazik ortam amonyak gibi kokar. Yani bu noktada bir denge şarttır. Ağız içi temiz olduğu sürece bu dengeyi korur. Gördüğünüz gibi ağız kokusunun nedenleri bir konu başlığı altında sayılamayacak kadar fazladır. Aslında bu bir semptom olarak bile görülebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Pekiyi ağız kokusu nasıl geçer ve ağız kokusuna ne iyi gelir? Ağız kokusu tek başına bir sorun olmadığı için, ağız kokusu tedavisi de bulunmamaktadır. Haricen kullanılan esans katkılı kozmetik ürünleri geçici iptidai çözümlerdir ve kısa vadede etkili olup, ağız kokusu bu yöntemlerle kalıcı olarak silinmez.

Ağız kokusunu veya nefes kokusu bahsettiğimiz gibi bir sorunun işaretçisidir. İlla ağız içi bir sorun arıyorsak bu ağız, diş ve dişeti temizliğinin doğru ve düzenli yapılmamasından kaynaklanan ağız kokularıdır. “benim ağzım ne yapsam kokuyor” şeklinde bir serzeniş tıbben geçersizdir. Ne yaparsanız yapın ağzınız kokuyorsa ağız dışı rahatsızlıkların araştırılması gerekir. Örn: Mide, bademcik vb. yani ağız kokusu nasıl gider sorusunun en basit cevabı “kokuya yol açan etken ortadan kalktığında, ağız kokusu gider” şeklindedir.

Ağız kokusu  nasıl önlenir diye maddeler halinde sayacak olursak,

 • Dişlerinize özen gösterin, mekanik temizliğinizi yapın.
 • An azından yılda bir diş hekiminize görünün
 • Mide problemlerinizi tedavi ettirin
 • Eğer bu üç başlıktaki koşulları sağlıyorsanız ve yine de ağız be nefes kokusu yaşıyorsanız, diğer hastalıklardan herhangi birine sahip olmadığınızdan emin olmak için hekime başvurun.

  Ağız kokusuna ne iyi gelir dersek,

 • Karanfil çiğnemek
 • Diş ipi kullanmak ve dili fırçalamak
 • Yoğurt yemek
 • Sık sık su içmek
 • Sakız çiğnemek
 • Aç kalmamak
 • Tarçınlı yiyecek ve içecekler tercih edin
 • Yatmadan önce gargara yapın..
 • Agiz-Kokusu-Nasil-Giderilir

  Ağız Kokusu Tedavisi

  Ağız kokusu başlı başına bir hastalık olmadığı için tedavisinden de bahsetmek doğru olmaz. Ağız kokusuna neden olan diğer etkenlerin tedavisi gerekir. Ancak koku nasıl önlenir sorusuna kozmetik ve ağız içi tıbbi çözümler bulunabilir.

  Diş macunlarının içindeki etken maddeler hem antiseptik hem de esans içerir ağzınızda belli bir süre ferahlamaya ve kokunun azalmasına neden olur. Ayrıca bunun için etkili antiseptik gargaralar da bulunmaktadır. Ağız kokusu giderici mahiyetinde üretilmiş spreyler, draje ve çikletler de ağız kokusunun geçici süre ile bastırılmasını sağlayacaktır. Ağız kokusu nasıl geçer dediğimizde hızlı ama geçici çözümler bu şekildedir.

  Ancak her şeye rağmen kokuyu bastırmak yerine sebeplerini kurutmanız uzun vadede genel sağlığın için de yararlı bir hareket olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/agiz-kokusu-nasil-giderilir/