Akciğer Nedir, Yapısı Nasıldır? Görevleri ve Özellikleri Nelerdir?

Akciğer vücudumuzda bulunan organlardan olmakta ve yaşamımızı etkileyen organların bir tanesidir. Vücudumuza birçok organ bulunmaktadır. Bu organlar içerisinde en önemlilerinden birisi de akciğerlerdir. Akciğerlerin olmaması durumunda hayatımız ve yaşantımız çok zor olmakta ve yaşantımız olmayabilir de. Akciğer vücudumuzda bulunan ve ismini çok bildiğimiz organlardan bir tanesidir.

Akciğer Nedir, Yapısı Nasıldır? Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? 1

Genel olarak akciğerlerimize zarar veren maddelerden birisi sigara olmaktadır. Sigara kullanımı akciğerlerimize oldukça fazla zarar vermekte ve bu zarar neticesinde akciğer kanseri olunmak da ve bunun sonucu olarak da ölüme kadar giden bir hastalık bulunmaktadır. Akciğer nerede bulunur sorusuna yanıt olarak akciğer göğüs kafesimizin alt kısmında sağ ve sol olarak 2 adet olarak bulunmaktadır.

Akciğer Nedir?

Akciğer vücudumuzda hava solunumu yapan bir organ adıdır. İnsanlarda ve hayvanlarda akciğer hava solunumu yapması sonucu insanlar ve hayvanlar yaşamlarını sürdürmektedirler. Vücudumuzda 2 adet akciğer bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan akciğer vücudumuzun Göğüs boşluğunda yer almaktadır.

İnsan vücudunda bulunan sinir hücreleri haricinde diğer bütün organlar kendilerini yenilemektedir. Temiz hava sigara içimi olmaz ise akciğer kendisini bir yıl gibi bir sürede yenilemektedir. Akciğerde bulunan hücreler farklı olarak kendisini yenilemektedir. Akciğer üzerinde bulunan hücreler bazı durumlarda kendilerini çeşitli hastalıkların ortaya çıkması durumlarında yenileyemezler.

Akciğerde meydana gelen hastalıkların başında akciğer kanseri olmaktadır. Akciğer kanseri dokularda ve bronşlarda meydana gelen hastalığın adıdır. Bu hastalık Akciğerin olduğu yere doğru bir ilerleme yaptığı için akciğer kanseri adı verilmektedir.

Akciğer Nedir, Yapısı Nasıldır? Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? 2

Koah hastalığı ve akciğer enfeksiyonları zatürre gibi hastalıklar akciğer hastalıkları olarak bilinmektedir. Astım hastalığı, akciğer nodülleri, bronşit ve kronik öksürükler Akciğerin diğer hastalıklarından olmaktadır. Akciğer ne işe yarar dediğimizde ilk olarak vücudumuzda bulunan kanın temizlenmesinde işe yaramaktadır.

Akciğer Görevi

Vücudumuzda bulunan Akciğerin birçok görevi bulunmaktadır. Vücudumuzda burun ve ağız yoluyla almış olduğumuz oksijeni vücudumuzdaki bulunmuş olan kirli kanı temizleme görevi yaparak kirli kanın temiz hale gelmesini sağlamış olur.

Akciğerin temel görevlerinden birisi de budur. Akciğerin diğer görevi ise ses oluşumunu sağlamaktadır. Vücudumuzda bulunan kılcal damarlar ve bu kılcal damarlardaki kanın rengi değişimler gösterir. Bu değişimlerin nedeni ise kanda bulunan oksijen miktarı olmaktadır. Kan içerisinde çok fazla miktarda oksijen bulunursa kanın rengi açık kırmızı renkte olmaktadır. Akciğer ile bağlantısı olan kılcal damarlar burada birleşmektedir. Bu nokta üzerinde büyük damarlar meydana gelir, bu büyük damarların birleşmesi sonucu akciğerlerin toplardamarları ortaya çıkar.

Toplardamarların içerisinde bulunan kirli kan akciğerlerin atardamarları ile kılcal damarlara dönüşerek kanı temizlemektedir. Akciğer tarafından temizlenmiş olan kan toplardamarlar sonucu kalbe taşınmakta ve kalp sayesinde kan bütün vücuda pompalanmaktadır. Kirli kanın Akciğerlerde temizlenmesi neticesinde yaşam olarak bütün vücuttaki organlar fonksiyonlarını devam ettirirler.

Akciğer Nedir, Yapısı Nasıldır? Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? 3

Toplardamarlar yardımı ile gelmiş olan karbondioksit Akciğerlerde temizlenerek kan kalbe geri dönüş yapar. Kalp içerisinde bulunan aort damarları bu temiz kanı kalp yardımıyla bütün vücuda pompalar. Akciğerler insanlarda ve hayvanlarda vücudun oksijen ihtiyacını karşılamakta dışarıdan alınmış olan oksijeni içeride üretilmiş olan karbondioksit in dışarı atılması şeklinde pompalama görevi yaparak dışarı atar.

Kalpten gelmiş olan kirli kan damarlar yoluyla akciğerlere ulaşmakta, ulaşmış olan bu kirli kanı akciğerler temizleme yaparak tekrar kalbe gönderir ve kalp tarafından temiz kan pompalanarak bütün vücuda yayılır. Kısaca olarak akciğer kendini yenilemektedir. Vücudumuzda bulunan kan soğuduğu zaman akciğer tarafından vücut ısısı normal bir şekilde ayarlanmaktadır. Akciğerler vücut ısısını ayarlamakta ve vücut ısısını kontrol etmekle görevlidir.

Akciğer Yapısı

Akciğer insanlarda ve hayvanlarda soluk alıp vermenin işlemlerini yapar. Soluk alıp verme durumunda ağzımız ve burnumuzdan giren hava nefes borusu ile beraber bronşlardan geçmekte daha sonra akciğere ulaşmaktadır. Akciğerler esnek olmak da süngersi bir yapıya sahiptir. Vücudumuzda iki çeşit akciğer bulunmaktadır. Sol akciğer ve sağ akciğer olmak üzeredir.

Akciğer Nedir, Yapısı Nasıldır? Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? 4

Sol akciğerimizin yanında kan pompalama işlemi yapan kalp bulunmaktadır. Sol akciğerimiz iki bölümden oluşmakta, Sağ akciğerimiz 3 bölümden oluşmaktadır. Sol akciğerin ağırlığı 600 gram sağ akciğerin ağırlığı 700 gram arasında olmaktadır Vücudumuzda bulunan akciğerler insanların ses oluşumuna da etki yapmaktadır. Vücudumuzda bulunan akciğerler göğüs boşluğumuzda yer almakta ve göğüs kafesleri akciğerleri korumaktadır.

Akciğer üzerinde plevra isminde bir zar bulunmakta ve bu zar akciğeri koruma görevi yapmaktadır. Akciğerler ilk zamanlar genel olarak küçük çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde pembe parlak renkte olmaktadır. Daha sonraları yaş ilerledikçe akciğer rengi koyulaşmakta daha sonraki yaşlarda Akciğerin rengi siyahlı bir renge dönüşmektedir. Akciğerlerin bu renk değiştirmesinin nedeni solumuş olduğumuz havanın etkisi olmaktadır.

Kirli ve tozlu hava akciğerin rengini değiştirmektedir. Genel olarak sigara kullanımı ve diğer maddeler Akciğerin rengini değiştirmektedir. Sigara içmemekle akciğer temizliği yapılmaya başlanmış olmaktadır.

Akciğerin Özellikleri

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan Akciğerin özellikleri göğüs kafesimizin altında bulunmakta ve burada görev almaktadır. Göğüs boşluğumuzda bulunan Akciğer iki tane olmaktadır. Akciğerlerin iki tanesi de büyüklük yönünden birbirinden farklı büyüklükte olmalarıdır.

Akciğer Nedir, Yapısı Nasıldır? Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? 5

Vücudumuzun sol yanında bulunan akciğer vücudumuzun sağ yanında bulunan akciğere göre küçük bir durumdadır. Solumuzda bulunan sol akciğer kalbin yanında bulunmasından dolayı küçük olmaktadır. Vücudumuzun sol yanını akciğer kalbi ile birlikte kullanmaktadır. Sağ yanımızda bulunan sağ akciğer 3 guruptan oluşmakta sağ akciğer ise iki guruptan meydana gelmiştir. Akciğer göğüs kafesi içerisinde bulunduğu için göğüs kafesi akciğeri korumaktadır. Akciğeri plevra ismi verilen bir zar koruma görevi yapmaktadır. Vücudumuzda bulunan iki Akciğerin yapısı süngerimsi bir yapıya sahip olmaktadır.

Esnek bir yapı içerisinde bulunur. Sol yanımızda bulunan sol akciğerin ağırlığı 600 gram arasındadır.  Sağ yanımızda bulunan sağ akciğerin ağırlığı ise 700 gram arasında olmaktadır. Kişilerin yaşlarına göre Akciğerin rengi değişmektedir. Yaş ilerledikçe Akciğerin rengi koyu bir renk almaktadır. Bunun nedeni dış etkenlerin yapmış olduğu faktörlerdir.

Çocuklarda Akciğerin rengi beyaz karışım pembe bir renk olmaktadır. Yaş ilerledikçe koyulaşmakta ve daha ileriki yaşlarda Akciğerin rengi siyah rengini almaktadır. Kişilerde akciğer sönmesi diğer bir adı ile akciğere hava kaçması olayı yapılmış olan ağır bir egzersiz sonucu veya istirahat halinde ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir kişide bu olay meydana geldiğinde kişileri başka bir hastalık olmamasından dolayı bunun belirtileri ortaya çıkmaz. Bu gibi duruma düşen kişiler bunu fark edemediği için doktora başvurmada gecikme yapmaktadırlar.

Akciğer Nedir, Yapısı Nasıldır? Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? 6

İnsanlarda meydana gelen bu olay akciğer hastalığının olmasından dolayı solunum yetmezliği yaşayan kişilerde akciğer sönmesi yani akciğere hava kaçması ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Akciğerler hava taşıdığı zaman şiddetli ağrı ve nefes darlığı meydana gelmektedir. Akciğerlerin insan vücudu için ve insan sağlığı için iki büyük görevi bulunmaktadır.

Bunlardan birisi soluk alıp verme görevi ve solunum gazlarını taşınmasıdır. Soluk almada akciğerlere hava dolar soluk vermede ise akciğerlerde bulunan havanın dışarı atılması olayıdır. Kirli ortamlardan ve sigara içilen ortamlarda bulunmak akciğerlerin temiz olmasını engeller. Sigarasız bir hayat akciğerlerin temiz olmasını sağlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/akciger-nedir-yapisi-nasildir-gorevleri-ve-ozellikleri-nelerdir/