Akciğer Ödemi

Ayak ve diz gibi vücudumuzun dış bölgelerinde gerçekleşen ödemleri, vücut şeklinde meydana gelin değişmelerle ve şişliklerle tespit edebilmekteyiz. Bu tür ödemlerde damarların içerisindeki sıvı damarlardan dışarıya sızarak cildin altında birikir ve biriktiği bölgede şişlik oluşturur.

Bu şişlik rahatlıkla tespit edilebilmektedir. Ancak, akciğer ödemi gibi iç organlarımızda meydana gelen ödemler, yine damarlar içerisindeki sıvıların damarın dışına çıkarak bulunduğu çevredeki dokularda şişlik oluşturması ile gerçekleştiği için gözle tespit edilmesi zordur.

Kandaki proteinin eksik olması veya kan damarlarındaki aşırı basınç sıvının damar dışına sızmasına sebep olur. Akciğerlerde gerçekleşen bu durum sonucunda da akciğer ödemi oluşur. Akciğer ödeminin oluşmasında kalp, solunum sorunları ve böbrek yetmezliği gibi diğer hastalıkların da etkisi bulunabilmektedir.

Kalbin sağlıklı bir şekilde çalışamayarak fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi, akciğerlerde bulunan damarların basınç altına girmesine sebep olur ve akciğer ödeminin oluşmasına zemin hazırlar. Kalbin düzensiz çalışması sonucunda, akciğerlerde oluşan fazla kan akışı, çok ince bir duvara sahip olan alveollerin bulunduğu bölgede sıvı birikmesi olur ve akciğer ödemi oluşur.

Akciğer ödemi genellikle kalp rahatsızlıkları nedeni ola ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklar arasında kardiyomiyopati, koroner arter hastalığı, kalp kapağı rahatsızlıkları yer almaktadır.

Akciğer Ödemi 3

Kalbe bağlı olmayan akciğer oluşumları ise akciğer zedelenmesi, sigara kullanımı, uyuşturucu kullanımı, akciğerlere hava yolu ile zehir ulaşması, akut solunum problemleri, akciğer zedelenmesi gibi durumlarda akciğerlerde ciddi enfeksiyonlar gerçekleşebilir ve sonucunda da akciğer ödemi oluşabilmektedir.

Vücudumuzdaki sıvıların dışarı atılmasını sağlayan böbreklerin sağlıklı çalışamaması sonucunda kan damarlarında biriken sıvının artması ile de akciğer ödemi oluşabilmektedir. Bunların yanı sıra aşırı derecede aspirin kullanılması, beyin operasyonları da akciğer ödemi oluşmasını tetikleyebilmektedir.

Akciğer Ödemi Belirtileri

Akciğer ödemi, iç organlarımızda oluşmuş olması nedeniyle gözle tespit edilememektedir. Ancak bazı belirtiler akciğer ödeminden şüphelenmemize yardımcı olmaktadır. Akciğer ödemi belirtileri ödeme neden olan hastalığa bağlı olarak değişebilmektedir. Bazı akciğer ödemleri ani bir şekilde gerçekleşirken bazıları yavaş yavaş nüfus bulmaktadır.

Akciğer Ödemi 2

Akciğer ödemi özellikle nefes alış verişimizi sağlayan organlarımızdan olması nedeniyle nefes alışkanlıklarımızdaki değişiklikler ilk belirtileri olmaktadır. Hızlı yorulma, daha önce rahatlıkla yaptığımız aktiviteleri yaparken daha çabuk nefes problemi yaşama belirtiler arasındadır.

En belirgin özelliği ise nefes darlığı yaşanmasıdır. Özellikle akut akciğer ödemi gerçekleşmişse nefes darlığı ani bir şekilde ortaya çıkarken, yavaş yavaş oluşan ödemlerde nefes darlığı da yavaş yavaş artmakta ve bir süre sonra rahatsız edici olabilmektedir. Akut akciğer ödemi nefes darlığının yanı sıra boğulma hissi, hırıltı olması, kanlı ve köpüklü balgamlı öksürük, aşırı terleme de yağabilmektedir.

Doktorunuzun yapacağı tetkiklerde kanda oksijen seviyesinin düşük çıkması da akciğer ödemi belirtileri arasında olmaktadır. Yavaş gelişim gösteren akciğer ödeminde ayrıca, nefessiz kalma hissi ile uyuma ve kilo artışı da belirtiler arasındadır

Akciğer Ödemi

Yukarıdaki belirtilerin olması durumunda doktorunuz tarafından yapılacak muayenede, röntgen filmi ve akciğer grafisi teşhis koymak için oldukça yardımcı unsurlardır. Akciğer ödemi tedavisinde ilk olarak ilaç ve oksijen tedavisi uygulanır.

Ödemin oluşmasının altında yatan nedenlerde çeşitli tetkiklerle belirlenir. Akciğer ödeminin oluşturan sebebe göre de tedavi süreçleri uygulanır. Özellikle kalbe bağlı bir sorun nedeniyle gerçekleşmişse bu sorunu giderici tedavilere başlanır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/akciger-odemi/