Akut Sinüzit

Sinüzit kelimesinin karşılığının ne kadar ağrılı, sancılı ve can sıkıcı bir süreç olduğunu pek çok kişi bilir ama en çok da yaşayan bilir. Akut sinüzit de, bu problemin henüz kronikleşmemiş halidir. Hemen akla gelen akut sinüzit nedir sorusuna yanıt bulalım isterseniz.

Akut sinüzit, sinüslerin etrafında iltihaplanan çukurların oluşmasına neden olur; hatta bu çukurlar şişerek doluluk ve baskı hissi yaşatır. Bu iltihaplı durum, biriken mukusun drenajını önler ve mukus birikmesine sebebiyet verir. İşte tüm sorun burada başlar. Burundan soluk almak zorlaşır. Alın bölgesi, burun çevresi hatta dişlerde ağrı ve baskı hissi oluşur. Yüz, göz çevresi ve burun etrafı şişer, yüzde ve başta zonklama tipi ağrı görülür.

Akut sinüzit genellikle soğuk algınlığı sebebiyle ortaya çıkar. Bunun dışında mantar enfeksiyonları, bakteri enfeksiyonları, alerjiler de akut sinüzite sebep olur. Akut sinüzit 8 haftayı geçerse kronik sinüzit olarak adlandırılır.

Akut Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit vakaları çoğu kez tedavi istemez; zira akut sinüzite yol açan nedenler, soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. Kişinin kendi kendine alacağı önlemlerle ve bakım süreciyle iyileşme belirtileri görülebilmektedir.

  • Tuzlu su içeren burun spreyleri rahatlama sağlar. Gün içinde bu spreylerden sıkılabilir.
  • Nazal kortikosteroidler de iltihaplanmayı önler ve tedaviye destek sağlar.
  • Reçetesiz olarak satılan ilaçlar, reçeteli satılan sıvı solüsyonlar, burun spreyleri ve tabletler kullanılabilir.
  • Ağrı kesiciler, aspirin türü ilaçlar. Ancak aspirini bebek ve çocuklara verirken dikkatli olmak, hatta hekime danışmadan kullanmamak gerekir.
  • Akut sinüzit tedavisinde çoğunlukla antibiyotik kullanılmaz.
  • Akut sinüzit tedavisinde evde neler yapılabilir hatırlamakta veya haberdar olmakta fayda var.

akut-sinuzit

İstirahat etmek, sıvı tüketmek, kafein ve alkol tüketiminden kaçınmak, sigaradan uzak durmak, odayı nemli tutmak, sıcak duş almak, yüze sıcak kompres uygulamak, burun içini yıkamak, başı yüksekte tutarak uyumak sinüs drenajına yardımcı olacağı gibi, geçici e olsa rahatlama sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/akut-sinuzit/