Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri, İlaçları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerjik Rinit Nedir?

Duyu organlarımızdan biri olan burun içerisindeki mukozanın iltihaplanmasına rinit denilmektedir. Alerjik rinite eşlik eden burun akıntısı tıkanıklığı hapşırma gibi olaylar etki etmektedir.

Ayrıca  damakta şiddetli kaşıntı göz ve burun hassasiyeti oluşmaktadır. Alerjik rinit diğer adı ile saman nezlesi burnun içinde iltihaplanma ile kendini göstermektedir. Bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri, İlaçları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Buna sebep olan isem bahar aylarında çıkan polen tozlukları alerjen nedenler ile tetikleyerek oluşturmaktadır. Buna sebebiyet veren faktörlerden uzak durulması önerilmektedir.  Alerjenler burunda bulunan mukozaya yapışarak iltihaplanmayı artırmaktadır. Mevsimsel zamanlarda çıktığı için saman nezlesi olarak anılmaktadır. Bu hastalığın kendiliğinden geçme olasılığı oldukça düşüktür hasta olan kişilerde sosyolojik ve psikolojik açıdan problemler gözükmektedir.

Hastalığa neden olabilen hayvan tüyü ev tozu akarları da etkiler doğurmaktadır. Kuru ve lodoslu hava polen miktarını artırarak alerjik rinit gösterme olasılığının çoğaltmaktadır. Bütün bir yıl süren hastalığa hamam böcekleri ve ev tozu akarları da eşlik etmektedir. Yaşanılan ortamda kedi köpek kuş gibi hayvanların barınması alerjik riniti tetiklemektedir.

Alerjik Rinitin Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinitin belirtileri nelerdir burun akıntısı ile burun tıkanıklığının meydana gelmesi ile kendini göstermektedir. Gözlerde sürekli sulanma beraberinde kaşıntı getirmektedir. Hastalanan kişinin özellikle de boğazda damakta burunda kaşıntı tahriş olma hali bulunmaktadır. Baş ağrısı sinüslere baskı vererek elmacık kemiklerinde ağrı oluşması.

Tüm duyularda azalmam koku alamama hale oluşmaktadır. Çocuklarda durma oldukça farklıdır ellerini buruna sürtme kaşıma hareketi gözükmektedir. Ayrıca halsizlik iştahsızlık uyku düzensizliği algılama güçlüğü  oluşmaktadır. Bir de olsa hırıltılı solunum öksürük bu hastalığa eşlik ederek devam etmektedir. Kulak içerisinde kaşıntı oluşması kişinin sürekli elini kulağına götürmesi oluşmaktadır.

Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri, İlaçları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Burnun akıntısına göre  durum değiştirmektedir. Sarı veya yeşil renkte burun akıntısı alerjik rinit ile uyumlu olmamaktadır. Dikkat eksikliği algı bozukluğu sınavlarda rahatsızlık kişinin özgüvenin de değişiklikler meydana gelmektedir. Ayrıca iş yaşantısında yetişkinlerde psikolojik sorunlara sebebiyet vererek iş performansını azaltmaktadır. Yaşam kalitesine zararlar vererek ortamlara adaptasyon verdirmemektedir.

Alerjik Rinitin Nedenleri Nelerdir?

Havada uçuşan polenler alerjik rinitin başlıca sebebi ne olmaktadır. Polene neden olan ağaçlar bahar aylarında daha fazla etki vermektedir. Ayrıca küf mantarı hayvan tüyü ev tozu akarları gibi alerjen maddeler de alerjik rinitin faktörler arasında olmaktadır. Kuru ve nemsiz hava alerjik riniti tetikleyerek kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Ev içerisinde bulunan hamam böcekleri kedi tüyü gibi evcil hayvanların alerjik rinitte neden olduğu gözlemlenmiştir. Alerjik rinit kişiden kişiye değişmektedir bazısında mevsimsel bazısında tüm yıl boyunca devam etmektedir. Yaşanılan ortamın temiz olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Evde oluşan küf mantarları alerjik rinitin artmasına neden olabilecektir.

Alerjik Rinitin İlaçları Nelerdir?

Alerjik rinitin ilaçları nelerdir ilk seçenek antihistaminik ilaçlar kullanılması önerilmektedir. Tabii öncesinden belirtiler kendini gösterdiği andan itibaren kulak burun boğaz doktoruna başvuru yapılması gerekmektedir. Difenhidramin hidroklorür çocuklarda 5 miligram ağızdan olmak kaydıyla alınmaktadır. Hidroksizin 5 miligram çocuklarda 4 doz ağızdan alınmaktadır, erişkinlerde ise 25 miligram 4 kez ağızdan alınmaktadır.

Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri, İlaçları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 3

Klemastın çocuklarda  erişkinlerde kullanıma reçete ile belirtilmiştir. Yan etkileri okunduktan sonra kullanılması çocuklar açısından doğru olacaktır. Diğer bir antihistaminik grubu ise loratadin 2 veya 6 yaş için tek doz erişkinlerde ise 10 miligram tek doz şeklinde alınmalıdır. Setirizin ilacı ise aynı şekilde 2 ve 6 yaş grubu için 5 miligram tek doz ağızdan alınarak erişkinlerde ise 10 miligram ağız yoluyla alınacaktır.

Alerjik rinit bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir tuzlu su ile hazırlayacağımız kürler ile burun kaşıntısının azaltılmasına yönelik olacaktır. Malzemelerimiz iki bardak suya bir çay kaşığı tuz bir miktarda soda karıştırılarak hazırlanmaktadır. Bu karışımdan burun içerisine günde üç veya dört kere çekilerek sümkürme işlemi uygulanmalıdır. Belirtilerin azalmasına yönelik olarak bu tedavi yöntemi oldukça önemlidir.

Buhar yöntemi de oldukça güzeldir. Düzenli olarak buhar  yöntemi burnun mukoza yapısını düzelterek tahriş edici etmenleri ortadan kaldırmaktadır. Büyük  bir kaba  kaynar su ilave edilerek içerisine nane yağı ya da adaçayı yağı bir veya iki damla eklenerek bir havlu ile başa geçirilerek kaba doğru eğilerek buharı burundan içeri çekilmesi ile uygulanmalıdır. Buhar yöntemine gün içerisinde 1 veya 2 defa yapılması oldukça faydalar sağlamaktadır.

Küçük çocuklar için uygun olmayabilir çünkü kaynar su olduğu için zararlar verebilmektedir. Zencefil bitkisel tedavi yönteminin diğer bir aşamasıdır. İçerisinde bulundurduğu antihistamin madde ile alternatif tıp rolü oynamaktadır. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı taze zencefil rendelenerek içerisine bir tane karanfil bir parça tarçın katılarak çaydanlık içerisinde kaynatıp demlenmeye bırakılmalıdır.

Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri, İlaçları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 4

Daha sonra bal ve limon suyu ile tatlandırılarak günde iki fincan içilmesi önerilmektedir. Ayrıca zencefil parçalarına çiğneyerek rahat nefes alıp verme  oluşabilmektedir. Sadece zencefil çayı yaparak da alerjik rinit tedavisi ne alternatifler sağlanabilmektedir. Zerdeçal ile alerjik rinit önlemek kolay olabilmektedir. İçerisinde bulundurduğu antioksidan antiinflamatuvar özellikler ile bağışıklık sistemi güçlenerek hapşırma tıkanıklığı öksürük gibi belirtiler azalt olmaktadır.

6 çorba kaşığı zerdeçal tozu ile 2 yemek kaşığı bal karıştırılarak alerji mevsimi suresinde düzenli olarak yenilmesi tavsiye edilmektedir. Bu karışımdan gün içerisinde 2 tatlı kaşığı alınmalıdır. Her gün bir bardak süt içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu katılması bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük etkiler vermektedir. zerdeçal ile kekler kurabiyeler yemeklerin içerisine katılması da büyük faydalar sağlamaktadır.

Sarımsak doğal antibiyotik yöntemlerinden biri olan sarımsak bitkisel tedavinin bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek içerisinde bulundurduğu antibakteriyel özelliği ile alerjik rinitin belirtileri ne büyük katkılar vererek azaltmaktadır. Günde 2 veya 3 diş sarımsak tüketilmesi tedavi açısından önemlidir. Elma sirkesi antibiyotik ve antihistaminik içerikleri olan etkili bir sıvıdır. Bir fincan sıcak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek tatlandırmak için bal ve limon suyu ilave ederek günde 3 defa içilmesi önerilmektedir.

Elma sirkesi hapşırma burun tıkanıklığı baş ağrısı gibi belirtilerin azaltılmasına büyük faktörler sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine alerji mevsiminde kullanılmasına özen gösterilmesi lazımdır. Isırgan otu ile yapılan bitkisel tedavi alerjik rinitin azalmasına faydalar vermektedir. Bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı ısırgan otu bekleyerek 5 dakika boyunca dinlendirip günde iki veya üç fincan içilmesi önerilmektedir. Bitkisel tedavileri yapmadan önce doktor kontrolü altında bulunmalıdır çünkü bazı bitkiler yan etkiler vermektedir.

Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri, İlaçları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 5

Düzenli c vitamini alınması alerjik rinit ekstra bir bitkisel tedavi yöntemi olacaktır. Portakal brokoli greyfurt kivi patates çilek lahana domates gibi c vitamini açısından zengin besinler düzenli olarak yenilmezsin organik  tüketilmesine özen gösterilmesi gereklidir. Sigara ve alkolden  uzak durulması gereklidir. Yaşam kalitesini artırmak için ev ortamının temizliğine dikkat edilmesi bitkisel tedavilerden yararlanılması  gerekmektedir.

Bitkisel yağlar ile alerjik rinit tedavi yöntemi uygulanabilir. Bir yemek kaşığı susam yağı ile hindistan cevizi yağını 20 dakika bekletildikten sonra ağzı alınarak çalkalama işlemi yapılmalıdır. Düzenli olarak uygulanması ile  tedaviye yanıt verilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nedenleri-ilaclari-ve-bitkisel-tedavi-yontemleri-nelerdir/