Algoloji (Ağrı) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Algoloji Bölümü Olan Hastaneler Hangileridir?

Algoloji (ağrı) nedir, bir bebeğin doğar doğmaz attığı çığlıktan, ölüm döşeğindeki hastaya kadar hayatın her safhasında ve her yaştan kişinin deneyimidir ağrı… Algoloji ne demek denildiğinde verilecek en yalın cevap budur. Algoloji, yani ağrı bilimi ülkemizde yeni bir birimdir.

Algoloji (Ağrı) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Algoloji Bölümü Olan Hastaneler Hangileridir?

Akut ağrı denilen ağrı türü, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen problemin habercisidir. Kronik ağrı ise hastalık olarak adlandırılabilir. İşte Algoloji biliminin amacı kronik sebebi ile kişiye yaşam kalitesini ve konforunu yeniden kazandırmaktır.

Ağrı nedenleri sıralanacak olursa; migren, baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrıları, yüz ağrıları, nevralji, boyun ve sırt ağrıları, el ve bilek ağrıları, kol ve omuz ağrıları, el bilek sıkışma sendromu ağrıları, diyabet kaynaklı el ve ayaklarda ve parmak uçlarında üşüme, karıncalanma ve uyuşmaya bağlı nöropatik ağrılar, üreme sisteminden kaynaklanan ağrılar ve kalça ağrıları, damar tıkanıklıklarına veya dolaşım bozukluklarına bağlı ağrılar, kanser ağrıları, cerrahi müdahale sonrası geçmeyen ağrılar ve diğer ağrılar ilk akla gelenlerdir.

Ağrının algılanışı, kronik hale gelmesi, tedaviye verilen cevap kişiden kişiye değişir. Kadınlarda daha çok baş ağrısı, erkeklerde ise bel ağrısı görülür. Kişinin geçmişte deneyimlediği fiziksel, psikolojik ve sosyal olumsuzluklar ve travmalar ağrının şiddet ve süresini de etkiler. Sözgelimi çocukluğunda kemik kırılmasına bağlı şiddetli bir ağrı yaşayan kişi, hayatının diğer safhalarında yaşadığı ağrıları daha güçlü ve şiddetli biçimde hisseder. Diyabet, şeker, yahut romatizmal hastalıklar da ağrı algısını artıran faktörlerdir.

Algoloji (Ağrı) Nasıl Tedavi Edilir?

 • Ağrı tanısı konulan hastalara iki temel tedavi uygulanır.
 • Birincisi medikal tedavi; yani ilaç tedavisidir. İlgili ilaçların düzenli kullanılmasını gerektirir.
 • Diğeri ise özel cihazlar kullanılarak yapılan sinir blokajı yahut laser tedavileridir.
 • Algoloji (Ağrı) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Algoloji Bölümü Olan Hastaneler Hangileridir? 1

  İlgili ağrı polikliniğinde ağrıların hemen hemen %80-90’lık bölümü tedavi edilebilmektedir. Ağrının her çeşidinin, iş yerlerinde iş gücü kaybını önlediği fikrinden yola çıkılarak denilebilir ki, ağrılar hızla tedavi edilmelidir. Aksi takdirde hem iş verimi hem de kişilerin yaşam kaliteleri düşmektedir. Kişi yemek yeme, yürüme, oturma, kalkma, spor, dinlenme ve akla gelebilecek her türlü faaliyeti ancak ağrısız bir yaşantı ile sağlayabilmektedir.

  Algoloji Bölümü Olan Hastaneler

  Türkiye’de algoloji bölümü olan hastanelerin sayısı az değildir.  Bunları; Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eyüp Devlet Hastanesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Osmaniye / Bakırköy Polikliniği, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sultanbeyli Devlet Hastanesi, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tuzla Devlet Hastanesi, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Medilife Beylikdüzü Hastanesi, Memorial Ataşehir Hastanesi, Medipol Mega Üniversite Hastanesi, İstinye Üniversite Hastanesi, Liv Hospital Ulus, Acıbadem Bursa Hastanesi, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Semt Polikliniği şeklinde örnekleyebiliriz. Bunun haricinde İzmir ve Ankara’da da algoloji bölümleri bulunmaktadır.

  Algoloji (Ağrı) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Algoloji Bölümü Olan Hastaneler Hangileridir? 2

  Algoloji Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

  Algologi yani ağrı tedavisi bölümü akla gelebilecek her türlü kronik ağrının yanı sıra, sebebi anlaşılamayan şiddetli ağrıların tanı ve tedavisi ile de alakadar olur. Çoğunlukla kanser ağrıları, kas iskelet sistemi ağrıları, boyun ağrıları, nevraljiler, omuz ve kol ağrıları, sırt ağrıları, bel ve bacak ağrıları, damar tıkanıklıklarına bağlı ağrılar ve sebebi anlaşılamayan ağrılar, algoloji bölümlerinde tedavi edilmektedir.

  Ağrı son derece kişisel bir vücut tepkisidir ve herkese uygulanacak tedavi şekilleri farklıdır. Ayrıntılı muayeneler sonrasında ağrı uzmanları, hasta için en uygun tedavi seçeneklerini belirler. Bu konuda uzmanlık dalı olan hastane ve klinikler, kronik ağrı tedavisinde kullanılan bütün yöntemleri uygularlar. Radyo dalgaları kullanılarak yapılan sini blokları, kalıcı morfin pompaları, omurilik pili takılması, fıtıklarda uygulanan enjeksiyonlar, diske yapılan enjeksiyonlar ve buna benzer değişik yöntemlerle ağrı tedavisi uygulanmaktadır.

  Algoloji (Ağrı) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Algoloji Bölümü Olan Hastaneler Hangileridir? 3

  Algoloji bölümü hangi hastalıklara bakar denildiğinde genel itibariyle vücutta sıkıntı yaratan her türden ağrı, yanıt kapsamına girer. Bel ve bacak ağrıları, boyun ağrıları, omuz ve kol ağrıları, baş ağrıları, sırt ağrıları, yüz ağrıları ve nevraljiler, kanser ağrıları ve sebebi belirlenememiş ağrılar algoloji bölümü kapsamına girer.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/algoloji-agri-nedir-nasil-tedavi-edilir-algoloji-bolumu-olan-hastaneler-hangileridir/