Alıç Faydaları

Alıç, her yerde adı duyulmuş bir bitki değildir. Her bitki örtüsünde yetişmez. Ancak bitkilerin sağlık üzerine etkisine ilgili bir insanın mutlaka adını duyduğu bir bitkidir. Alıç çiçeği faydaları ayrı, alıç yaprağı faydaları ayrı, alıç meyvesinin faydaları ayrıdır.

Bitki çayı tüketmeyi seven kişilerin, alıç bitkisini kullanmayı alışkanlık haline getirmesi sağlığı üzerinde çok büyük rol oynayacaktır. Özellikle kalp rahatsızlıklarına sahip ailelerinin bu alışkanlığı kazanması hayat süreleri ve hayat kalitelerini arttırabilir.

Alıç Nedir?

Alıç, Anadolu’da yetişen bir sonbahar meyvesidir. Alıç yabani bir ağaçtır ve ormanlık, çalılık yerlerde yetişir. Boyları on metreye kadar uzanan, değişik renkte meyveleri olan bu ağaç, adı çok az duyulmasına rağmen çok büyük dertlere deva bir ağaçtır. Alıç bitkisinin yaprakları, meyveleri ve çiçeği kullanılabilir. Çay şeklinde demlenilerek tüketilir ve vücutta pek çok sıkıntıyı uzak tutar.

Alıç Faydaları Nelerdir?

Alıçın faydaları özellikle kalp ve damar hastalıklarında kendini gösterir.  Alıç, tüm hastalıkların sebebi olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayan çok kuvvetli bir antioksidandır. İçinde bulunan c vitamini sayesinden doğal bir koruyucudur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek küçük hastalıkları vücuttan uzak tutar.

Dolaşım sistemi üzerinde büyük etkisi görülen alıç, göğüs ağrılarına çok iyi gelir. Vücuttaki hücreleri yeniler, kan damarlarını ve kan basıncını korur. Yüksek kolesterol üzerine de etkili olan alıç çayı, korkulan tüm hastalıklar için mükemmel bir savunucudur.

Yine kardiyovasküler bir rahatsızlık olan damar sertleşmesine engel olur. Damarların sağlığını korur. Kalp krizi riskini aza indirir. Kalbinizin sağlığını kontrol eder.

Karın şişkinliği, ödem, vücuttan geçmeyen yaralar gibi problemlere de olumlu etkisi olan alıçın rahatlatıcı etkisi vardır. Hazımsızlık için ilaç kullanmaktan ziyade alıç kullanılması daha sağlıklı bir yol olacaktır. Bu şekilde karaciğer sağlığını da koruyacaktır.

Alıç Faydaları Nelerdir?

Kilo vermekte problem yaşayan kişilerde bu süreci desteklemek için kullanılabilir. Çünkü sindirim sistemini tetikleyici ve yağ yakıcı bir özelliği vardır. Ayrıca diyet yapılsa da vücuttaki enerjinin düşmesini engeller çünkü iyi bir enerji kaynağıdır. Vücuttaki doğal dengeyi koruyucudur.

Stresli zamanlarda tüketildiği taktirde, stresin vücut üzerindeki zararlı etkilerini nötrleyebilir. Özellikle stres zamanlarında ortaya çıkan okuduğunu anlamama, hafızada problem yaşama gibi sorunları da çözer.

Alıç bitkisinin faydaları bitkinin kullanıldığı kısmına göre çeşitlilik gösterebilir ancak genellikle sonuçları aynıdır. Alıç çiçeğinin faydaları, yapılan çayıyla ortaya çıkar. Bu yolla yapılan alıç çayı nefesi düzenler, kalbe iyi gelir ve kalp krizi riskini azaltır.

Alıç Faydaları Nelerdir? 1

Mide rahatsızlıklarını, hiçbir şey yokken bulanan mideyle ilgili problemleri ortadan kaldırır. Yüksek tansiyona iyi gelir. Düzenli kullanımı dolaşım sistemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırır.

Alıç Yaprağının Faydaları

Alıç yaprağı aktarlardan satın alınabilir. Peki, alıç yaprağı nelere iyi gelir? Alıç yaprağı nasıl kullanılır?

Alıç yaprağı kullanılacağı zaman sıcak bir su içerisinde haşlanır. Tadı her damağa uygun gelmediği için doğal tatlandırıcılarla yani balla tatlandırılarak tüketilebilir. Günde aç karnına birkaç kez tüketildiği halde kalple ilgili rahatsızları ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Alıç Yaprağının Faydaları

Bunun yanı sıra uykusuzluk problemi çeken bireylerde, bu sorunu çözdüğü görülmüştür. İdrar söktürücü olarak da bilinir ancak dikkatli kullanılmalıdır çünkü bazı dozları kabız yapıcı etki yaratabilir. Kalp ritmi bozukluklarına fayda sağlar. Kan damarlarını genişletir. Kalp krizi riski olan herkese tavsiye edilmelidir. Ancak alıç çayı içildiği an etki göstermesi beklenememelidir.

Elbette vücudunuzu rahatlatacaktır ancak uzun süreli kullanımlarda sağlık üzerinde çok ciddi gelişmeler gösterir. Alıçı hayatınızın bir parçası yapmak kalp ve damar sağlığınızı güvence altına almak demektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/alic-faydalari/