Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Modern dünyada her geçen gün daha büyük bir problem haline gelmeyi sürdüren fazla kilolar, kişileri çeşitli zayıflama yöntemlerini denemeye itmektedir. Zayıflama ilaçları gibi yapay yöntemler ile vücut sağlıklarını bozmak istemeyen kişilerin tercihleri ise genellikle doğal yöntemlerle zayıflama teknikleridir.

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı? 4

Günümüzde tamamen doğal olan zayıflama yolları içerisinde son zamanlarda popüler olanlarından birisi de alıç meyvesinin bir ürünü olan alıç sirkesidir. Alıç sirkesi ile zayıflama konusunda detaylı bilgi vermeden önce alıç sirkesinin üretildiği alıç meyvesinin ne olduğuna kısaca bakmak gerekir.

Alıç meyvesi; boyu en fazla 10 metreye kadar ağaçlarda yetişen, sarı, kırmızı, turuncu renklerinde olabilen ve vücut için çok sayıda önemli faydaya sahip bir besindir.

Alıç meyvesine halk arasında bazı yerlerde kızılcık adı da verildiği bilinir. Ülkemizin farklı pek çok kesiminde hem doğada kendiliğinden üreyen hem de insanlar tarafından bolca üretilen bir meyve olan alıç, yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da severek tükettiği yiyecekler arasında gelir.

İşte bu meyveden üretilen alıç sirkesi ise evlerde de kolaylıkla hazırlanabilmesi ile pek çok farklı uygulama için kullanılan değerli sirke türlerinden birisidir.Alıç sirkesinin son zamanlardaki kullanım şekillerinden birisi; zayıflama amacı ile olan şeklidir. Ancak yapılan araştırmalar; alıç sirkesinin doğrudan zayıflama üzerinde bir etkisi olduğunu göstermemektedir.

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Bunun yerine alıç sirkesi kan şekerini dengeleme özelliği ile açlık hissini bastırarak diyet dönemindeki kişilerin normalde olduğundan çok daha az besin almalarına olanak verir. Bu da direkt olarak fazla kilosu bulunan kişilerin daha rahat kilo verebilmelerini sağlar.

Alıç sirkesinin içerdiği bileşenler, vücudun önemli kontrol merkezlerinden birisi olan kan şekeri üzerinde oldukça etkilidir. Kan şekeri ile iştah mekanizması birbirine kenetlenmiş haldedir ve kan şekerindeki ani değişimler kişilerin normalde yiyeceğe gereksinim duymamalarına rağmen kendilerini sürekli aç hissetmelerine neden olur.

İşte alıç sirkesi bu aşamada devreye girerek kan şekeri seviyesinin sabit bir dengede kalabilmesine imkan verir. Bu da kişilerin yemek yeme isteklerini kısıtlayarak diyet dönemlerinde kendilerini çok daha pozitif ve motive hissetmelerini sağlar.

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı? 2

Yemek yemek başlı başına bir sanattır ve çoğu zaman yanlış alınan gıdalar nedeni ile hızla yükselen kan şekeri bir süre sonra kişilerin karınları tok olmasına rağmen yeniden bir şeyler yeme ihtiyacı hissetmelerine neden olur. Yani aslında midelerinde yaşamsal faaliyetlerini sürdürmelerine yetecek gıda bulunan kişiler, kan şekerindeki dengesizliklerden ötürü sanki hiç yemek yememiş gibi tekrardan acıkarak yiyecek bir şey aramaya başlarlar.

Bu da vücuda devamlı kalori alımı demektir ve uzun vadede fazla kilolara sebebiyet verir. Özellikle zayıflaması gereken kişilerin kan şekeri problemi ile baş edebilmeleri başlıca bir sorun haline gelir ve aslında kilo veremiyor olmalarının altında yatan en temel sebep de bu dengesizliklerdir.

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı? 3

Alıç sirkesi ile düzenlenen kan şekeri kişilerin yemek yeme konusunda kendilerini frenlemelerine olanak verir. Haftada en az 3 gün bir kahve fincanı kadar alıç sirkesi tüketmek, bir süre sonra iştahı dizginleyerek zayıflama konusunda kişilere destek verecektir.

Düzenli kullanıldığı takdirde etkilerini ortalama 1 ay içerisinde göstermeye başlayan alıç sirkesinin etkisini arttırabilmek adına haftalık kullanımı 5’e kadar çıkarılabilir. Ancak sirkenin içerisindeki asit oranları midesi hassas olan kişilerde çeşitli problemlere neden olabileceği için özellikle gastrit ya da ülser gibi sorunları olanların alıç sirkesi tüketiminden önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşmeleri ve doktorun önereceği ölçülere uygun hareket etmeleri önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/alic-sirkesi-zayiflatir-mi/