Alıç Sirkesi

Alıç meyvesinden meydana getirilen alıç sirkesi farklı pek çok faydası ile kullanılabilecek ideal ürünler arasında yer alır. Kalp çarpıntısın da önemli bir engelleyici olmasının yanı sıra çeşitli böbrek hastalıklarında da koruyucu bir görev üstlenmektedir.

Damar sertliği ile karaciğer problemlerinde de tercih edilebilecek olan alıç sirkesi günümüzde birçok uzman doktor tarafından hastalara tavsiye edilir. Alıç sirkesinin üretildiği alıç meyvesi bugün dünyada çok sayıda ülkede sağlık bakanlıklarınca onaylanan ve mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Çok etkili olan bu meyve oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra vücut için zararlı hiçbir yan etkisinin olmaması ile de bilinir.

Ülkemizde doğada kendi kendine yetişebilen yabani bir ağacın meyvesi olan alıç, üretim olarak en çok Batı ve Güney taraflarında yetiştirilir. Birbirinden farklı 20’nin üstünde çeşidi olan alıç meyvesi en çok koruluklarda, çalılıklarda ya da akıntısı az dere kenarlarında bulunur.

Bu meyvenin ağacının ortalama uzunluğu yaklaşık 10 metredir. Alıç meyvesinin işlenmesi ile meydana getirilen alıç sirkesi ise insan vücuduna sağladığı pek çok olumlu katkı ile oldukça sevilir.

Sarı ve turuncu arası renklerde olan alıç meyvesinden üretilen alıç sirkesi, ülkemizde faydaları sayesinde son yıllarda sık sık tüketilmeye başlanan sirke çeşitlerinden birisidir. Alıç sirkesi vücudumuzda bulunan damarların genişlemesine fırsat verir ve böylece çok daha fazla oksijen ve kan akışı sağlar.

Bu da doğrudan daha sağlıklı ve zinde bir vücut anlamına gelir. Alıç sirkesi aynı zamanda kan basıncını dengeleyici özelliği ile bilinir. Kan dolaşımını iyileştiren ve beyin fonksiyonlarının çok daha etkin şekilde çalışmasına olanak veren alıç sirkesini dileyen herkes kendi evinde tamamen doğal yöntemler kullanarak üretebilir.

Alıç Sirkesi 1

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde alıç sirkesi yapmak ve bu sirkenin eşsiz faydalarından yararlanmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu malzemeler; 1 kilogram kadar alıç meyvesi, 2 adet orta boy Trabzon hurması, 2 orta boy kahve fincanı toz şeker, 2 çay kaşığı kaya tuzu ve bir miktar içme suyu şeklindedir.

Evinde eski reçel bulunduran kişiler 2 orta boy kahve fincanı şeker yerine 2 yemek kaşığı reçel de kullanabilirler. Belirtilen malzemeler ile alıç sirkesi tarifinin hazırlanışı için öncelikle bir kenarda doğranan alıç meyveleri ve 2 adet orta boy Trabzon hurması bir kavanoz içerisine atılır ve üstüne şeker ilave edilir. Daha sonra 2 çay kaşığı kaya tuzu dökülerek üstünü geçecek şekilde su eklenir.

Birkaç kere çalkalandıktan ve şeker ile tuzun tamamen erimesi sağlandıktan sonra kavanozun ağzına ince bir tülbent ya da buzdolabı poşeti konularak sıkıca kapatılır. Hazırlanan karışım 15 gün boyunca karanlık ve oda sıcaklığında bir yerde beklemeye alınır. 15 gün sonra konulduğu yerden alınarak tadına bakılır ve kıvamının olup olmadığı kontrol edilir.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Yeterli kıvama gelmiş olan alıç sirkesi ufak cam şişelere ayrılır ve her türlü yemek ile salatalarda gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Alıç Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Alıç sirkesinin en önemli özelliği böbrek hastalıklarını yüksek oranda tedavi edebilmesidir. Damar sertliğini gideren alıç sirkesi, tansiyonu dengelemesi ile bilinir. İçerisinde barındırdığı yüksek antioksidanlar ile şeker hastalığı tedavisinde de pek çok uzman doktor tarafından hastalara önerilir.

Mideyi güçlendirme özelliği bulunan bu sirke, panik atak hastalarının krizlerini önleme konusunda etkilidir. Kolesterol problemi yaşayan kişiler de alıç sirkesini düzenli olarak tüketebilir. İdrar söktürme konusunda önemli faydaları bulunan bu sirke ayrıca karın bölgesinde meydana gelen ağrı ve spazmları dindirir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/alic-sirkesi/