Alkali Su Nedir

Diyet modası bitmez. Söz konusu sağlıklı beslenme ve kilo verme ise envai çeşit diyet listesi her zaman var olacaktır. İnternet çağının en büyük avantajı da ilgiyi tek tuşla ayağa getirmesi. İstediğiniz diyeti arayıp bularak istediğiniz beden ölçülerine inebilirsiniz. Diyet listelerindeki çeşitlilik hem işinizi kolaylaştırıyor, bir yandan da kafanızı karıştırıyor değil mi? Öyle ya, adını hiç duymadığınız diyetlerden, adını duyduğunuz ama içeriğini pek bilmediğiniz diyetlere; tüm dünyada salgın haline gelen popüler diyetlerden, sönüp tekrar parlayarak altın çağını yaşayan diyetler her zaman kilo vermek isteyenlerin, özellikle de kadınların ilgisini çekmiştir.

İşte son zamanların en popüler diyetlerinden birisi de alkali diyettir. Peki alkali su nedir nasıl elde edilir? Alkali nedir ne anlama gelir önce onu bir konuşmak lazım. Alkali, suda çözünen bazdır. Bir alkaliyi tespit etmek gösterge ile mümkündür. Sözgelimi sodyum hidroksit çözeltisi, turnusol  kağıdını kırmızıdan mor renge çevirir. Asit ve alkali karıştığı zaman, alkalide bulunan hidroksit iyonlar asitte bulunan hidrojen iyonlarıyla tepkimeye girer ve alkali suyu meydana getirir. Son dönemlerde çok sık duyulan alkali su diyeti ve alkali beslenme; besinlerin vücutta sindirim sonrası asit ve alkaliye çevrilmesi ve sindirim olayından sonra besinlerin alkaliye doğru yönelmesine zemin hazırlıyor ve alkali beslenme adını alıyor. Asidik maddeler hücre yapısında harabiyet oluşturmaktadır ve bu durum pek çok hastalığın sebebi olarak gösterilmektedir. Asitler özellikle şeker hastalığı, kemik erimesi, kalp hastalıkları, tansiyon sorunları, aşrı kilo ve böbrek hastalıklarında sorumlu tutulan suçlulardır. Eğer vücutta asit dengesinde bir aksaklık meydana gelmişse, bu hastalıklara karşı meyyal olacaktır.

Alkali Su Nasıl Yapılır

Sıra geldi alkali su nasıl elde edilir sorusunun yanıtına… Alkali suyun her şeyden önce taze olarak hazırlanması ve taze taze tüketilmesi gerekir. Alkali suyu hazırlamak son derece pratik ve kolay. Bunun için gerekli olan yegane malzemeler taze su ve karbonattır. Karbonatı eczaneden temin edebilir, suyu ise hazır alabilirsiniz.

Alkali Su Nedir 1

2 litre güvenilir marka hazır suyun içine eczaneden satın aldığınız karbonatı 1 yemek kaşığı ölçüsünde koyarak taneler tam olarak eriyene kadar karıştırıp alkali suyunuzu hazırlayın. Ölçülerin birebir oranda ve hassas olarak hazırlanması gerekir.  Hazırlanan suyun gün içinde tüketilip bitirilmesi gerekir. Nasıl olsa faydası var diyerek abartılı ölçülerde alkali su içmek de vücuda zarar vereceğinden günlük 2 litre dozunu aşmamak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/alkali-su-nedir/