Alkol Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Alkolizm, alkol bağımlılığı olarak da bilinir; gelişimi ve belirtilerini etkileyen genetik, psikososyal ve çevresel faktörlerin bulunduğu birincil, kronik bir hastalıktır. Genellikle ilerleyici ve ölümcüldür. Alkol İstismarı ve Alkolizm Ulusal Enstitüsü (NIAAA) tarafından özetlendiği gibi, bu hastalıktan etkilenenler şunları yaşamaktadır:

Alkol Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar? 1

Fiziksel bağımlılık: içmeyi bıraktıktan sonra bulantı, terleme, titreme ve kaygı gibi belirtiler

Hoşgörü: başlangıçta elde edilenle aynı deneyimi elde etmek için daha fazla miktarda alkol tüketilmesi ihtiyacı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre alkol bağımlılığı, önemli iş, okul veya ev işlerini yerine getirmede başarısız olma veya alkolle ilişkili hukuki sorunlar yaşanmaması gibi belirli sorunlu durumlarla sonuçlanan içki örüntüsüdür.

Uyuşturucu Kullanımı ve Sağlığı Üzerine Ulusal Araştırmaya göre, yaklaşık 50 milyon yetişkin alkolü kötüye kullanıyor veya alkol bağımlısı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, genel tıp uygulamalarında tedavi edilen hastaların yaklaşık% 20’si, “riskli” veya “tehlikeli” kabul edilen seviyelerde içki içmeyi bildirmektedir. NIAAA’ya göre, alkol kullanım bozukluğu olan hastaların % 10’dan azı tedavi görüyor.

NIAAA, “standart alkollü içecekler” i risk sınıfında tanımlamaktadır; standart bir alkollü içecek, tipik bir bira yaklaşık 120 ml, 50 ml şarap veya 1.5 litre sert liköre eşittir. Bu rakamlar, “tipik” bira ve şarap biçimlerine dayanmaktadır; Özellikle bira için, birçok özel bira alkol miktarını iki katına kadar içerebilir.

Alkol Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar? 2

Şarap için alkol içeriği daha sabittir, ancak şarap soğutucuları genellikle daha az alkol içerir ve zinfandel ve liman gibi bazı şarap türleri ortalama alkol miktarının iki katını içerebilir. Erkekler için, günde 4 veya daha fazla içecek veya geçen yılda 14 veya daha fazla alkol tüketimi riskli kabul edilirken, kadınlar için günde 3 veya daha fazla ya da haftada 7 kadehten daha tüketim riskli olarak kabul edilir.

Yoğun alkol kullanımı, tanım gereği alkolik olmak için yeterli olsa da, alkol kullanımı tek başına alkolil olma gelişimini öngörmemektedir. Alkolik olmak için gereken miktarı, sıklığı ve alkol tüketiminin düzenliliği kişiden kişiye değişir. Kişinin alkole verdiği yanıt, içme boyutlarına, kişinin yaşlarına, genel sağlık durumlarına ve aldıkları ilaçlara bağlı olarak değişebilir.

Bazılarında, daha az miktarda alkollü içecek hala farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamile kadınlar için bilinen “güvenli” alkol seviyesi olmadığı için doktorlar gebe kalmayı veya hamile kalmayı planlayan kadınların içki içmemelerini öneriyor.

Alkol Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar? 3

Uzun vadeli sağlık riskleri

CDC’ye göre, uzun süreli aşırı alkol kullanımı, çeşitli tıbbi ve sosyal problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Demans, inme ve nöropati veya hastalıklı periferik sinirler dahil nörolojik koşullar
 • Kalp krizi, zayıflamış ve büyümüş kalp, düzensiz kalp atışı ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler problemler
 • Psikiyatrik koşullar, depresyon, kaygı ve intihar dahil
 • Ağız, boğaz, özofagus, karaciğer, kolon ve göğüs kanseri; Genel olarak ne kadar çok içerseniz riski de o kadar yüksek olur.
 • Avrupa’da önde gelen 15 ölüm nedeni olan alkolik hepatit (iltihaplanma) ve siroz (skar oluşumu) da dahil olmak üzere karaciğer hastalıkları
 • Pankreatit ve gastrit dahil olmak üzere gastrointestinal hastalık
 • Ayrıca kişilerde hepatit C virüsü (HCV) olması ve alkol kullanılması, karaciğer fonksiyonunu düşürür ve HCV’yi tedavi etmek için alınan ilaçlarla etkileşime girebilir.

  Alkol Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar? 4

  Buna ek olarak, karaciğer hastalığınınız (hepatit C dahil) ilerlediyse alkol, hastalığın siroza doğru ilerlemesine ve ölüme neden olma ihtimalini arttırır.

  Hamilelikte Alkol Kullanımı ve Etkileri

  Kadınlar alkolün etkilerine karşı daha duyarlı olma eğilimindedir ve erkeklerden daha az alkol tükettikten sonra alkol ile ilgili sağlık sorunları gelişebilir. Hamilelerde alkol kullanımı; düşük, erken doğum, ve fetüste anormal yüz özellikleri, organ malformasyonu (beyin ve kalp gibi), büyüme açıkları ve işitme gibi diğer sorunlara yol açabilir.

  Mart 2017’de yapılan bir araştırmaya göre bir annenin alkol kullanımına bağlı beyin hasarı; gelecekte bebek üzerinde davranış sorunları, konuşma ve dil gecikmeleri ve öğrenme güçlükleri ile sonuçlanabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/alkol-bagimliligi-nedir-ve-nasil-ortaya-cikar/