Allık Nasıl Sürülür Püf Noktaları

Şeftali, pembe, terracotta, bronz, toprak, natürel, kahve… Renk renk ve çeşitli tonlarda geniş bir yelpazeye yayılan allıklar, renkleri kadar sürülme teknikleriyle de önem kazanıyor.   Makyajın en can alıcı kısımlarından biri de allık sürme aşamasıdır.

Allık hem yüzün geneline renk ve canlılık veren; hem de elmacık kemiklerini vurgulayarak, yüze, yerine göre daha ince ve karakterli bir ifade veren makyaj emektarlarındandır. Her yüz şekline göre bir allık sürme biçimi vardır. Allık sürmeyi seviyorsanız, cilt renginizi ve yüz tipinizi çok iyi tanımalısınız. Ten renginizle ve yüz kemiklerinizle uyumlu olmayan bir allık seçimi ve yanlış uygulanan sürme tekniği ile, olduğunuzdan çok daha kilolu, yaşlı, yorgun ve hatta gülünç bir ifadeye kavuşma riskiniz var. Dilerseniz allık sürme tekniklerine bir göz atalım.

Allık-Nasıl-Sürülür-Püf-Noktaları1 Allık Sürmenin Teknikleri

Allık nasıl sürülür? sorusunun birbirinden farklı cevabı var. Bu cevapları belirleyen etken, sizin yüz şekliniz. Yuvarlak ve dolgun bir yüze mi, yoksa ince hatlı ve kemikli bir yüze mi sahipsiniz? Elmacık kemikleriniz belirgin mi yoksa değil mi? Yüzünüzü daha dar yahut daha uzun mu göstermek istiyorsunuz? Doğru renk tonlarında, uygun bir fırçayla ve en uygun teknikle tatbik edilmiş  allıklar, yüzünüzde mucizeler yaratacaktır.

woman  applying dry cosmetic tonal foundation  on the face

 

Allık Nasıl Sürülür

Pek çok yerde, allığı sürerken gülümsemeniz ve oluşan tepeciklere allığınızı uygulamanız söylenir. Bu, her ne kadar yanlış bir taktik olmasa da, her yüz tipinde doğru sonuçlar vereceği de söylenemez. Yüzünüz dolgun bir yapıya sahipse  ve kemik sınırları belirgin değilse, bu teknikle daha da belirgin ve toplu bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu teknik daha çok kalp formlu ve şakakları belirgin, minyon yüzlere daha çok yakışır. Eğer yüzünüz köşeli, yuvarlak ve geniş hatlara sahipse, allık fırçanızın, elmacık kemiklerinin biraz daha alt sınırından geçmesi gerekir. Kontürleme ve gölgeleme tekniğiyle yüzünüz olduğundan daha ince ve kemik hatları daha belirgin hale gelecektir.

allık-nereye-sürülür

Yuvarlak yüz : Yanaklar ve genel olarak yüzün geniş olduğu bu tipte, fırçayı V çizecek şekilde uygulamalısınız. Bu şekilde yüzünüz daha uzun görünecektir.

Kare yüz : Kare alın, geniş elmacık kemikleri ve belirgin çene çizgisi, kare yüzlerin karakteristik özellikleridir.  Kare çenenin etkisini yumuşatmak için, gözlerinizin merkezini bulun, elmacık kemiklerinizle nerede birleştiğine bakın ve  allığı oraya uygulayın, daha sonra şakaklarınız yayın. Alın ve çenenize de yumuşak geçişler halinde az bir miktar allık uygulayın.  Bu uygulama ile yüzünüzün kareliğini yumuşatmış olacaksınız.

Dikdörtgen yüz : Dikdörtgen yüzler, kare yüzün daha uzun halidir. Alın da en az çene çizgisi kadar geniştir. Elmacık kemiklerinize belirgin şekilde uygulayacağınız allığınızın, burun ucundan daha aşağı sınıra taşmamasına dikkat edin.

Oval yüz : En ideal yüz tipidir.  Alın, çeneye göre daha geniştir. Elmacık kemikleri daha belirgin ve  çene yapısı yumuşak hatlıdır.  Bu yüz tipinde allığınızı, en çok göze çarpan kısma yani elmacık kemiklerine ve şakaklara uygulayın. Böylece, elmacık kemiklerinizi daha da çok vurgulamış olacaksınız.

Üçgen yüz : Bu yüz tipinde geniş bir alın yapısı ve dar bir çene kontürü vardır. Elmacık kemikleri ise hayli belirgindir. Fırçayı elmacık kemiklerinizden şakaklara doğru V şeklinde uygulayın. Kaş altından yüzün merkezine doğru da az miktarda allık uygulayın. Böylelikle yüz oranlamasında dengeyi de sağlamış olacaksınız.

Allık sürmenin püf noktaları iyi bilindiği taktirde, makyajınız ve ifadeniz de kusursuz görünecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/allik-nasil-surulur-puf-noktalari/