Aloe Vera Nedir, Nerelerde Kullanılır, Aloe Vera Neye İyi Gelir?

Afrika kökenli bir bitki olan aloe vera, ülkemizin sıcak bölgelerinde yetiştirilebilen süs bitkilerinden birisidir. Evlerde süs bitkisi olarak kullanılan bu bitki, aynı zamanda çok faydalı doğal bir kişisel bakım ürünü olma özelliği taşır. Evde yetiştirilebilen aloe vera bitkisi, hazır olarak da farklı şekillerde satılıyor.

Aloe Vera Nedir, Nerelerde Kullanılır, Aloe Vera Neye İyi Gelir? 1

Aloe vera, sıcak ortamları seven bir tür bitkidir. Bu bitkinin yetiştirilmesi son derece kolay ve zahmetsizdir. Uygun, güneş gören bir ortamda düzenli sulama ile kısa sürede büyüyüp gelişen aloe vera, sarı ve beyaz renkli çiçekler açar. Yaprakları uzun ve hafif dikenli olan bu özel bitki, ülkemizde daha çok batı ve güney bölgelerinde ev ve iş yerlerinde yetiştiriliyor.

Sağlık için çok faydalı olan bitkinin özellikle yaprak kısmından elde edilen aloe vera özü, kişisel bakım ve genel sağlık için etkili şekilde kullanılabiliyor. Tek başına kullanılabilen bu özel madde, başka maddeler ile karıştırılarak da kullanılabilir. Saç ve cilt bakımı için doğrudan uygulama bölgesine sürülen aloe vera özü, mide ya da beslenme ile ilgili sorunlar için 1-2 damla şeklinde ağızdan alınabilir.

Yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalara göre bu madde içinde 18 çeşit aminoasit, 12 çeşit vitamin ve de 20 çeşit mineral vardır. Bu mineral ve vitaminlerden dolayı aloe veranın çok sayıda hastalık ve rahatsızlığı önleme, ilerlemesini durdurma özelliği de bulunur.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera ya da bir başka deyişle sarı sabır bitkisi, farklı şekillerde kullanılabilir. En fazla saç ve cilt bakımında kullanılan bitkinin yaprak içinden çıkarılan özü kullanılır. Yaprakların kırılması ve hafif sıkılması ile çıkarılan aloe vera özü, ciltte hasar olan bölgeye sürülebilir, saçlar için saç köklerine masaj yaparak uygulanabilir.

Aloe Vera Nedir, Nerelerde Kullanılır, Aloe Vera Neye İyi Gelir? 2

Saç köklerine masaj yaparak uygulanan saç kremi ya da şampuanların bir süre bekletildikten sonra bol su ile durulanması gerekir. Cilde uygulanan krem ve losyonların ise durulanması gerekmez. Ancak özel maske uygulaması yapılıyorsa, yine bir süre beklettikten sonra bol su ile durulanması ve kurutulması gerekir.

Sarısabır bitkisi, mide için de çok etkili bir maddedir. Midede ortaya çıkan gaz sorunu ve yanmalara karşı 1-2 damla şeklinde tüketilebilir. Aynı şekilde kadınlarda adet dönemlerinde adet sancısının kesilmesi ve kanın daha iyi sökülmesi için 1-2 damla olarak tüketilebilir.

Kalp hastalıkları, damar hastalıkları, tansiyon, kanser gibi önemli hastalıkların önlenmesinde de etkili olan aloe vera özünü, içeceklerin içine de bir miktar koyup tüketebilirsiniz. Etkili bir müshil olma özelliği olan aloe vera özünü, sindirim sistemi sorunları için de kullanabilirsiniz. Bu bitkiyi kabızlık ya da tuvalete çıkamama durumlarında aşırıya kaçmamak kaydı ile tüketebilirsiniz.

Vücutta oluşan küçük yaralar için de aloe veradan yararlanabilirsiniz. Bunun için yara üzerine ya da yanık bölgesine temiz bir pamuk ile aloe vera özü sürmeniz yeterli. Böcek ısırmaları için de aynı şekilde çok az miktarda aloe vera özü kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Nedir, Nerelerde Kullanılır, Aloe Vera Neye İyi Gelir? 3

Aloe Vera Çeşitleri

Kullanımı çok eski dönemlere dayanan aloe vera bitkisinin yaklaşık 400 farklı çeşidi bulunur. Türüne göre yaprak renkleri gri ile yeşil tonları arasında değişen aloe veranın çiçek renkleri de değişik tonlarda olabilir. Genelde beyaz, sarı ve yeşil renk tonlarında çiçekleri bulunur.

Ancak farklı yöntemler ile yetiştirilen kültür aloe vera bitkilerinden turuncu ve kırmızımsı renkli çiçekleri bulunanlar da vardır. Farklı renklerde yetiştirilen bu kültür aloe veralarını çiçekçilerde bulmak mümkün. Çiçekçilerdeki aloe vera fiyatı genelde aynıdır. Zarif ve hoş bir görüntüsü olan bu süs çiçeğini sevdiklerinize hediye olarak satın alabilir, onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyu, bu bitkiden elde edilen jel ile hazırlanan özel bir sudur. Bitkiden elde edilen jel gibi suyunun da çok fazla sayıda faydası vardır. Bitkinin tüm faydalarını küçük bir miktarda aloe vera suyu ile sağlamak mümkündür. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan aloe vera suyu hakkındaki detaylara gelin hep birlikte göz atalım.

Aloe Vera Nedir, Nerelerde Kullanılır, Aloe Vera Neye İyi Gelir? 4

Aloe vera suyu, genel sağlık, saç ve cilt bakımı konusunda etkilidir. Faydaları çok olan bu doğal suyun bazı yan etkileri de mevcuttur. Bu yan etkiler genelde Crohn’s hastaları, bağırsak sorunları yaşayanlar, adet görenler, apandisit iltihabı veya kolit gibi rahatsızlıkları olanlarda daha sık görülür.

En belirgin yan etkileri, bağırsak krampları ve sıvı dengesizliğidir. Bu nedenle bitkinin faydalarından yararlanmak için bile olsa çok fazla tüketilmemeli, yan etkiler ortaya çıktığı an kullanımı bırakılmalıdır.

Aloe vera suyu, normal şartlarda günde 1ila 3 kez 1 su bardağı su içine 2 yemek kaşığı ölçüsünde önerilir. Bu dozu kendi ihtiyacınıza göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer sık sık bağırsak sorunları yaşıyor ve kabızlıktan şikayet ediyorsanız, bu rahatsızlığınız geçene kadar aloe verayı günde 3 defa bir bardak su içine belirtilen miktarda karıştırıp tüketebilirsiniz.

Bağırsaklarınız normale döndükten sonra günde 2 ya da 1 sefer tüketmeniz yeterli olacaktır.

Aloe vera suyunun faydalarından yararlanmak için bu suyu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, yetişmiş bir aloe vera bitkisidir. Bu bitkiden kopardığınız yaprağın kenarlarında bulunan dış dikenini kesin. Yaprağı sap kısmından dikkatlice ayırın ve içinden jeli çıkarın.

Aloe Vera Nedir, Nerelerde Kullanılır, Aloe Vera Neye İyi Gelir? 5

Yaprak içinden çıktığında daha akışkan kıvamda olan jel, hava ile temas eder etmez katılaşacaktır. Bu katılık, ancak asit ya da alkol ile yumuşatılabilir. Çıkardığınız jeli mutfak robotu içine alın ve üzerine biraz greyfurt ya da portakal suyu ekleyin. Bu su jelin yumuşamasını sağlayacaktır. Malzemeleri mutfak robotu içinde bir kaç dakika karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı ağzı kapalı bir kap içine yerleştirin. Bu kabı 1 hafta boyunca buzdolabında saklayabilir, içindeki jeli kullanabilirsiniz. Aloe vera suyu yapmak için bir bardak su içine bu jelden 2 yemek kaşığı kadar koymanız ve karıştırmanız yeterlidir.

Şifa kaynağı olan aloe vera suyu, bitkinin içinde yer alan jeli ile aynı faydalara sahiptir. Bu jelin sağladığı faydaların konsantre hali olan aloe vera suyunun en bilinen faydaları;

 • Deri hücrelerini yenilemek,
 • İltihap söktürücü özellikte olmak,
 • Sindirim sorunu yaşayanların bu sorunu çözmek,
 • Güçlü bir detoks görevi görmek,
 • İç dokuların rejenerasyonunu teşvik etmek,
 • Farklı bakteri, mantar ve virüslere karşı savaşmak,
 • Ağrı kesici görevi görmek,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 • Deri hücrelerini yenilemek ve erken yaşlanmayı önlemek olarak sıralanabilir.
 • Aloe Vera Nedir, Nerelerde Kullanılır, Aloe Vera Neye İyi Gelir? 6

  Aloe vera suyunun bu faydalarından yararlanmak için düzenli olarak ve yeterli miktarda bu sudan tüketmek gerekir. Eğer ihtiyacınız varsa doktorunuza danışarak bu özel sudan kullanabilirsiniz.

  Aloe vera suyunu kadınlar adet dönemlerinde de kullanabilir. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra adet kanını sökme özelliği de bulunan aloe vera suyu, sancılı ve zor adet dönemlerinin daha rahat geçmesini sağlar. Düzenli kullanım ile zaman içinde daha düzenli ve daha rahat adet dönemi geçirmek sağlanabilir.

  Evde kendi kendine aloe vera suyu hazırlamak istemeyen, ancak bu şifalı suyun faydalarından yararlanmak isteyenler için kısaca aloe vera suyu nerede satılır sorusunun cevabına da değinmek istiyoruz. Bu özel suyu tüm aloe vera ürünleri satışı yapan yerlerden temin edebilirsiniz. Özellikle online satış yapan internet sitelerinden aloe vera ürünlerini güvenle satın alabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/aloe-vera-nedir-nerelerde-kullanilir-aloe-vera-neye-iyi-gelir/