Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları

Aloe vera ülkemizde sarısabır olarak bilinmektedir. Anavatanı Afrika olan bir bitkidir. Yapraklarının içinde jelimsi bir yapı bulunur.  İçerisinde amino asit mineral ve vitamin oldukça yüksektir. Aloe Vera içerisinde 18 farklı aminoasitlerin olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı Aloe veradan bolca yararlanmak gerekir. İçerisinde 12 çeşit vitamin 20 farklı mineral ve alanine, arginine ve vücudumuz için birçok mineraller bulundurmaktadır.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları

Bu içerikler sonucunda elde edilen güzel kokan vücut için şifalı kremler ve jeller yapılmaktadır. Mineral ve vitamin bakımından çok zengin olan bir bitkidir. İçeriğinde A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini bulundurmaktadır. Diğer bir yandan B12 vitamini bakımından en iyi kaynaktır. Diğer bir özelliği de deride bulunan artık toksinleri kaldırır. Içerdiği vitamin ve mineraller ile derinin beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Deride yeni hücre yapımını hızlandırır. Kolesterol dengeleyici etkisi Aloe Vera faydaları arasında yerini alır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Vücudun mikroplara karşı savunma ve özelliğini taşır. Astım hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Radyosunun etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Aloe Vera sindirim sistemini rahatlatma yönünden şifalı bir bitki olmaktadır. Hazımsızlığa karşı Aloe Vera arasında faydaları çoktur. Kan basıncını düzenleyicidir. Kalp hastalığı risklerini de azaltmaya yardımcı olur. Vücutta safra yapımını geliştirir. Kabızlık tedavisi için sarı sabır toz haline getirilerek kaynatılıp içerisine bal ilave edilerek içilmelidir. Bu sayede kabızlığa en iyi çare olmaktadır

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları 1

Aloe Vera cildin yapısını korumaya yardımcı olur.  Cildin yumuşak olmasını sağlamakta cildin onarımına yardımcı olur. Bu sayede cildin esnekliği artmış olur. Sarısabır olarak bilinen bitkilerden elde edilen özler kozmetik sanayinde kullanılması nedeniyle kozmetik ürünlerin yapılmasında etkili olmuştur. Cildi nemlendirmesi neticesinde Aloe Vera faydaları arasında bulunmaktadır.

Ciltteki sivilcelere ve aknelere iyi gelir.  Ciltteki lekelerin yok olmasını kolayca sağlamaktadır. Dudaklarda oluşan uçuklar bacak ülserlerine kadar birçok faydaları olmuştur. Özellikle anti virüs etkisi olmasından dolayı uçukların üç gün içerisinde iyileşmesini sağlaması en iyi yöntemdir. Taze yaprakları, jelatinoz bir sıvı salgılaması neticesinde tahriş olmuş derinin iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Güneş yanığı gibi hafif yanıklarda da kullanılması faydalı olmaktadır. Egzama hastalığına iyi gelmektedir.

Göz kapaklarında meydana gelen şişlikler giderilmesi için uzun yıllardır tedavisi yapılmaktadır. Sarılık hastalığına iyi gelmektedir. Şiddetli baş ağrıları olduğu zaman bu bitkinin elde edilen jeli 5 veya 6 damla gül yağı ile karıştırıp masaj yapıyor gibi başınızı ovarak sürünüz. Burunda oluşan yaralar içinde çok faydalı olmaktadır.  Sıvı alındığında balgam çıkarmaya çok faydalıdır.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları 2

Bunun neticesinde grip ve nezle gibi hastalıkların iyileşmesinde yardımcı rolü oynar. Sıvı olarak içildiğinde zekanın gelişmesine yardımcı olur. Vücutta oluşan deri hastalıkları sarısabırın içindeki jel çıkarıldığında yaraya sürülmelidir. Yıllardan beri yanık tedavilerinde kullanılmıştır. Diğer yandan acıyı ve şişkinliği de gidermede çok etkili olmuştur. Egzama ve sedef hastalıklarını tedavilerinde kullanılmaktadır.

Saç dökülmesine karşı sirke ile karıştırılıp saç dipleri ovulursa saçlardaki kepekler yok olmaktadır.  Bundan dolayı Aloe Veranın faydaları arasında yer almaktadır. Saçların uzamasına yardımcı olur. Kafa derisinin ph dengesini korumaya yardımcı olur.

Özellikle bayanlar yaşlanmaktan korkarlar. Vücutlarında ve cilt tiplerinde kırışıklık oluşmasını pek istemezler. Bundan dolayı çeşitli kremler ve jel kullanmak zorunda kalırlar. Diğer bir yandan geceleri uyumadan önce üzerinde bulunan makyaj ve ciltteki gözenekleri kaldırmaya uğraşırlar. Aloe Vera faydaları ile bu gözeneklerin açılmasını yardımcı olunur.

Cilt üzerinde bulunan ölü gözeneklerin açılmasını da yardımcı olunur. Erken yaşlanmayı ve kırışıklığı önlemede Aloe Vera faydaları arasındadır. Aloe Vera sayesinde kırışıklardan ve erken yaşlanmalardan kurtulabilirsiniz. Erken yaşlanmaya ve cilt kırışıklara karşı Aloe Vera formülü şunlardır;

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları 3

Bir çay kaşığı Aloe Vera jeli, bir çay kaşığı kadar yulaf ezmesi, yarım çay kaşığı zeytinyağı karışımı yapılarak macun yapılıncaya kadar karıştırılmalıdır. Macun durumuna gelen bu karışım yüze sürülür. Daha sonra yarım saat kadar bekletin ve soğuk su ile durulama yapılır. Yapılan bu maske ile vücutta bulunan ince çizgiler duyarlı bir hale gelir. Bu karışım sayesinde cildin nemlenmesi sağlanmış olur.

Aloe Vera kullanıldığı zaman mide krampları veya aşırı ishal olma durumu ortaya çıkarsa kullanılan doz miktarı azaltılmaya gidilmelidir. Gebe veya emziren kadınlar asla kullanmamalıdır.  Bağırsak sorunları olan mide ülseri veya kanaması olanlar Aloe Vera kullanımlarını doktor tavsiyesi ile yapmalıdırlar.   Dahili kullanımların tavsiye edilmez.

Aloe Vera anti bakteriyel özellikler gösterdiği için sinek ve böcek ısırmalarına karşı bakteri üremesini durdurmakta ve   oluşan kaşıntıların giderilmesinde yardımcı olur. Aloe Vera ile hazırlanmış olan çaylar bitkilerin antioksidan özelliği neticesinde vücudun dışarıdan gelen mikrobik hastalıklara karşı çok etkili   olur. Yağlı ciltlerde yağın dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Aloe Vera bitkisi bazı ciltlerde Alerjik reaksiyonlara karşı yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Aloe Vera tüketimi antioksidan özelliği taşımasından dolayı sistemine çok faydalı olmaktadır. Uykusuzluk gibi sorunlar yaşayan kişiler Aloe Vera yardımıyla bu sorunlardan kurtulmayı başarmışlardır. Aloe Vera kullanılmak sağlık açısından birçok faydaları vardır.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları 4

En önemli faydalarından birisi yaşlanmayı geciktirmek ve vücutta oluşan cilt kırışıklıklarını giderme de yardımcı olmaktadır. Aloe Vera kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Gelişi güzel kullanılması sağlık açısından bazı sorunlar ortaya çıkabilir. bu sorunların çıkmaması için mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanımı yapılmalıdır.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Bahçede yetişebildiği gibi saksıda da yetişen Aloe Vera bitkisi, rahat rahat büyütebileceğiniz bir bitkidir. Dibinden sık sık yeni filizler veren, bu filizlerin kesilip diğer yere eklenmesiyle de rahatlıkla çoğaltılabilen bir bitkidir. Bol güneş ve esinti alan yerleri seven bitki bilhassa akşam yelini çok sevmektedir. Bu amaçla ilkbahar mevsiminin akşam yeli aloe veranın en basit yetişebileceği yel şeklidir.

Hava sıcaklığının 10 derecenin altına indiği zamanlarda dışarıya çıkarılması ideal olmayan bitki, düşük sıcaklıklardan basit etkilenmektedir. Yaprakları ve kökleri don halinde çok acele çürüyebilmektedir. Humuslu ve mineral bakımından varlıklı toprakları seven Aloe Vera bitkisine, kesinlikle gübre ve torf da ek edilmelidir. Zengin ve besleyici toprak bitkinin rahatlıkla kendisine gelmesini sağlayacaktır.

Aloe Vera Nasıl Sulanmalı?

Aloe Vera bitkisini yetiştirmenin püf noktası sulamakta yatmakta. Sulama sırasında yapraklara su değmemesine ilgi etmek önemlidir. Genç bir bitkiniz varsa toprağın üst kısımdan en az 2 cm kurumuş olması gerekmektedir. 2 cm kuruluk olmadan sulamamalısınız.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları 5

Büyük bitkilerinse en az 7 cm’ye gereksinimleri vardır. Saksıda yetiştirilen Aloe Vera bitkisinin nem dengesinin korunması önemlidir. Bunun amacıyla toprağın üzerini taşlarla kapatabilirsiniz.

Aloe veranın en vakit gelen iki tüketimi bulunmaktadır. Bunlardan biri ağız yolu ile tüketim öteki cilde yapılan şeklidir. Ağız yolu ile tüketimde bedenin sindirim, boşaltım ve sinir sistemine yarar gerçekleştiren bitki, cilde uygulandığında cilt amacıyla deva olmaktadır.

İçinde tespit edilen jeli, cildinizde gerçekleştirme dilediğiniz bölgeye uygulayın. Morarma, kızarıklık, yanık ve lekelenmeler amacıyla Aloe veranın yararını görebilirsiniz. Aloe Vera jeli maskesi gerçekleştirme amacıyla ilk olarak bitkinin jelini güzelce çıkarın. Kuru ciltler amacıyla ise tekrar 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeline 1 çay kaşığı kadar badem yağı, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağından birini ekleyerek karıştırabilirsiniz.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir, Bilimsel Araştırma Sonuçları 6

Bitkinin içerisinde tespit edilen jeli bir kaseye kaşık sayesinde alabilirsiniz. Saça sürülecek kadar çıkardığınızda üstüne 1 tatlı kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı zeytinyağı karıştırarak saçınıza vakit bilirsiniz. Bir vakit beklettikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/aloe-veranin-cilde-faydalari-nelerdir-bilimsel-arastirma-sonuclari/