Altın Otunun Faydaları Nelerdir? Altın Otu Nelere İyi Gelir?

Altın otu adının alması renginin altın renginde olmasından dolayı altın otu denilmektedir. Halk arasında Güneş çiçeği denilmektedir. Altın otu idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Pankreas ve safra salgılarını mide suyunu artırmakta idrar yollarındaki taşların düşürülmesinde çok yararlı bir bitkidir. Tokluk hissi vermekte, Romatizma ve eklem ağrılarının tedavisinde de önemli yer tutmaktadır. Hazımsızlığa ve basur tedavilerinde de çok önemli yer tutar. Altın otunun faydaları genel olarak şunlardır.

Böbrek kumları: Diğer bir adı da Altın başak otu olan bu bitki mısırın püskülü ile beraber kaynatılıp bal ile tatlandırma yaparsanız börek kumlarının dökülmesinde çok faydalı olmaktadır.

İdrar söktürücü: Ayrık otunun kökü ile beraber kaynatılıp balla beraber tatlandırın ve içirmeye devam ederek idrar söktürücü olarak kullanılır.

Gastrit: Altın otunu kantaron otu ile beraber kaynatılıp daha sonra bal ile tatlandırılıp içilirse Mide gastritine iyi gelmektedir.

Mesane yolu iltihabı: Biberiye otu ile karıştırılıp kaynatılır ve balla tatlandırılarak içildiğinde mesane yolu iltihabını engellemektedir.

Varis: Bal ile tatlandırılıp içilerek varislerin yok olmasını sağlamaktadır.

Yara: Altın otu öğütülüp yaralar üzerine dökülür ve pelin otu ile beraber kaynatılıp pansuman yapılarak yaraların iyileşmesinde çok faydalıdır.

Egzama: Altın otu şahtere ile beraber kaynatılıp bal ile tatlandırıldıktan sonra içilir.

Altın Otunun Faydaları Nelerdir? Altın Otu Nelere İyi Gelir? 1

Altın otu nane ile karıştırılıp daha sonrada bal ile tatlandırma yapılarak içilirse gaz söktürücü olmuş olur.

Altın otu ülkemiz de genel olarak üretilmektedir. Bu bitkinin uzunluğu 50-60 cm’yi bulabilmektedir. Sarı renkte bir bitkidir ve çiçekleri saplar üstünde şemsiye şeklinde ufak topluluklar halindedir. Altın otu bitkisi kurulandıktan sonra bile o güzel sarı rengini korumaktadır. Bu sebeple çiçekçiler sık sık süsleme hedefiyle kullanmaktadır. Güzel görünümünün yanı sıra şifalı bir bitki olarak detaylı rahatsızlıklara karşı tüketilir.

Not: Farklı isimlerle karışınıza çıkabilir. Bunlar arasında en ilginç isim ise Dalakotu olarak bilinmektedir.

 • Altın otunun mide öz suyunu artırıcı tesiri vardır.
 • Basur tedavisinde tüketilir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Safra ve pankreas salgısını artırıcıdır.
 • Safra taşını düşürücü tesire sahiptir.
 • Kireçlenme ve Romatizma ağrılarında tedavi edicidir.
 • İdrar yollarında meydana gelen taşları düşürücüdür.
 • Zayıflama hedefiyle tüketimi yaygındır.
 • Tokluk hissi verir. Bu da kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim problemlerine karşı faydalıdır.
 • Taş düşürücü tesiri vardır.
 • Altın Otunun Faydaları Nelerdir? Altın Otu Nelere İyi Gelir? 2

  Altın Otu Nasıl Kullanılır? Genellikle çayı hazırlanarak tüketilmektedir. Çayı yalın olarak hazırlanabileceği gibi, ıhlamur kuşburnu gibi bitkilerle de karıştırılarak hazırlanabilir. Ünlü bitki eksperi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun altın otu ile zayıflama tekniği ile alakalı detaylı kürleri de mevcuttur. Zayıflamak için tam olarak ıhlamur rahat bir şekilde karışım elde edebilirsiniz.

  Altın Otu Çayı amacıyla lüzumlu malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı kıyılmış altın otu bitkisi
 • Yarım litre kaynamış su
 • Çayın Hazırlanışı ve Kullanımı: Öncelik ile yarım litre suyu kaynatalım. Kaynatıldıktan sonra ocağın altını kapatalım ve içerisine 1 çorba kaşığı altın otu bitkisi ek edelim. Daha sonra bir müddet demlendikten sonra çayımız hazır duruma gelmiştir. Gün ortamında 3 defa öğünlerden evvelce tüketebilirsiniz.

  Altın Otu Zararları Yan Etkileri

  Şifalı bitkiler maalesef toplama, kurutma ve depolama evrelerinde hatalı yöntemler kullanarak işlemden geçebiliyor. Genellikle bitkilerin şifalı kısımları olan yaprak ve çiçekleri güneşte kurutularak bütün faydası yok edilebiliyor.

  Altın Otunun Faydaları Nelerdir? Altın Otu Nelere İyi Gelir? 3

  Altın otu bitkisinin rastgele bir tanınan zararı ya da yan tesiri yoktur. Ancak her gıdada olabileceği gibi çok tüketiminde zararları olabilir. Hem de hamile kadınların ve çocukların tüketmesi önerilmez. Kullanırken abartıya kaçmayınız. Mümkünse eksper kontrolünde kullanınız.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/altin-otunun-faydalari-nelerdir-altin-otu-nelere-iyi-gelir/