Altın Otunun Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Konu İçindeki Başlıklar

Anavatanı Avrupa olan Altın Otu adını altın rengine benzemesinden almaktadır. Anadolu’da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. İçerisinde P vitaminini bulunduran ve diğer zengin mineraller sayesinde diğer besinlerin karşılamadığı vitaminleri karşılamaktadır. Kuşburnu, ıhlamur gibi kurutularak içilen bir bitkidir. Tadının tam olarak acımtırak bir hali mevcuttur.

Altın Otunun Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir? 4

Altın otu öğütülüp kullanıldığında da birçok hastalığa iyi gelmektedir. Altın otunun hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat bunu denemek için altın otuna alerjisi olup olmadığınızı doktora giderek öğrenmek gerekir. Aşırı kullanımlardan sakınmak gerekir. Günde en fazla tüketim miktarı 2 bardağı geçmemelidir. Altın otu bitkisel çay olarak, bitkisel su olarak, kurutularak ve tabletler şeklinde de kullanılmaktadır.

Altın otunun yan etkileri bu günümüze kadar görülmemiştir. Fakat kurutulurken ve paketleme yapılırken diğer bitki çayları gibi yanlış işlemler yapılmaktadır. Bu yapılan yanlış işlemler nedeniyle yan etki yapabilir. Bitkinin şifalı yerleri yapraklar ve çiçekleridir. Bunu kuruturken güneş altında kurutma işlemi yapılmaz. Kurutma işlemleri gölgede yapılmalıdır.

Çok senelik ve şifalı bitkilerden olan altın otunun 17 değişik türü bulunmaktadır. Kayalık alanlarda yetişen altın otu adı çiçeklerinin altın gibi parlayan renginden gelir. Altın otu çayı, yağı yapılarak, ilaçlarda ve süs bitkisi olmaktadır.

Altın otu çayı bitkisel tedavi olarak halk arasında kullanılmaktadır.

Avrupa kökenli altın otu Türkiye’de derhal her bölümde yetişir ama Doğu Anadolu Bölgesi’nde daha çok rastlanır. Avrupa’nın çok soğuk olmayan ılıman yerlerinde kumluk, taşlık yerlerde yetişir. Altın çiçek, Ölmez çiçek, Güneş çiçeği ve Arı çiçeği Altın otunun başka adlarıdır.

Altın Otunun Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Altın otu çiçeği kuruduğunda bile parlaklığını kaybetmediği amacıyla süs çiçekçiliğinde tercih edilen bitkilerdendir. Bahçe çiçeği olarak da yetiştirilmektedir.

Altın otu çayı

1 fincan sıcak suyun ortamında 1 tatlı kaşığı kuru altın otunu 10-15 dakika demlemeye bırakın. Bitki çaylarında şeker kullanılmaması tavsiye edildiğinden çayınıza bal ekleyebilirsiniz.

Altın otu çayı zararları: Altın otu zararları konusu ile ilgili oluşturulan incelemeler yan tesiri olmadığını söylüyor. Her bitki çayında bulunduğu gibi aşırı tüketilmemelidir. Günde en çok 2 bardak içilebilir. Hamilelikte zararlı bitki çaylarındandır ve 3 yaşına kadar çocuklara içirilmemelidir. Belirli bir hastalığı olan ve derli toplu ilaç kullananların hekime danışmadan kullanmamalarıdır.

Altın otu nedir?

Altın otu çokça rahatsızlığa iyi gelmesi ile tanınan şifalı bir ottur. Avrupa da yetiştirilen bir bitkidir.

Altın Otunun Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir? 2

Günlük yaşamımızda lüzum iş hayatımızla okul ve ailevi hayatımızda çokça yorulmaktayız. Sürekli olarak derli toplu bir biçimde beslenmeliyiz. Fakat ne kadar beslenirsek beslenelim kesinlikle bedenimiz amacıyla bir eksiğimiz kalmaktadır. İşte tam da bu sırada altın otu hayatımıza girmektedir. Altın otu bitkisi bedenimizin tam olarak almadığı yiyeceklerin konumunu doldurmakta ve olağanüstü tesirler yaratmaktadır.

İnsanların çokça ilaç kullanmaktan yana şikayetçi olmaları gerçekte kendilerini natürel yöntemlere itmektedir. Doğal yöntemler ile tedavi olmak kimyasal ilaçlar kullanmaktan çok daha iyidir.

Doğal yollar arayan şahıslar vakitle fazlası bitkiyi kullanarak gerçekte ilaçlardan daha iyi tesir ettiğini görmüşlerdir bu yüzden rastgele bir hastalıklarında ilk evvelce natürel yollarla ve şifalı bitkiler ile çözüm aramışlardır. Yüksek oranda şifalı olan altın otu ortamında çok sayıda mineraller ve p vitamini barındırmaktadır.

Altın otu bitkisi sarı renkte bir bitkidir. Bu bitki dalından koparıldıktan sonra bile rengini kaybetmemektedir. Hoş kokusu ve görüntüsü itibariyle bütün aktarlarda genelde asılmış bir şekilde bulabilmeniz mümkündür.

Altın Otunun Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir? 3

Altın otu bitkisi hem kurutulup çay olarak tüketilir hem de yağ olarak da kullanılmaktadır. Altın otu yağları natürel olmasından fazlası kozmetik ürünlerinde bulmak mümkündür. Altın otu bitkisi çok yüksek dağlarda kayalıkların çevresinde sık sık görülmektedir.

Altın otu bitkisinin kurutulmuş durumu daha çok tercih edilmektedir. Otu dalından kopardıktan sonra çok çok güneş görmeyecek şekilde kurutulur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/altin-otunun-zararlari-ve-yan-etkileri-nelerdir/