Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Amoklavin bid 1000 mg film tablet, antibakteriyel bir ilaçtır. Hemen herkes üst solunum yolu ,, boğaz enfeksiyonu, idrar yolu iltihabı, diş eti iltihabı gibi durumlarda bu ilaçla karşılaşmış ve kullanmıştır.

Bu makalede ilacın özelliklerinden, kullanım alanlarından, yan etkilerinden, Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden, kısaca ilacın Klinik Özelliklerinden bahsedeceğiz.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

İlaçlar bilinçli kullanıldıklarında faydalıdırlar. Gelişi güzel kullanılmamalı, doktor önerileri dikkate alınmalıdır. Bu amoklavin bid içinde geçerlidir. Bu yüzden makalemizde size yaptığımız bilimsel araştırmalara dayalı bilgiler vereceğiz.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir?

 • Amoklavin bid, geniş spekturumlu yani birçok bakteri ve mikrop türüne etkili antibakteriyel bir ilaçtır. Beyaz renkli, kokusuz, bombeli tabletler, 10, 14 ve 20’ lik kutularda eczanelerde satılmaktadır.
 • Her film tablet de 875 mg Amoksisilin’e eşdeğer Amoksisilin trihidrat, 125 mg Klavulanik asid’e eşdeğer Potasyum klavulanat bulunmaktadır.
 • Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya özen gösteriniz ve mutlaka Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenleri kullanma talimatından okuyarak ilacı kullanmaya başlayınız.

Endikasyon Bilgisi

Amoklavin bid vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Başta bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile zatürre, akut ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ve akciğer enfeksiyonlarında, kalp iç zarı enfeksiyonlarında, bakteri kaynaklı beyin zarı iltihabı, kemik ve eklem iltihapları, bel soğukluğu, lohusalık humması, karın içi organlarda gelişen enfeksiyonlar, selülit, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, idrar yolu ve üreme organları enfeksiyonları ve diş eti enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Her ilaç gibi Amoklavin bid kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle Amoklavin bid doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Gelişi güzel antibiyotik kullanımı birçok olumsuz etkiye neden olmaktadır.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden başlıcası ilacın etkin maddesine ve bileşenlerine karşı alerji olup olmadığıdır. Böyle bir alerji durumunuz varsa ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.

Klinik Özelliklerini yukarıda belirttiğimiz Amoklavin bid, penisiline duyarlılığı olanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Geçmişte herhangi bir antibiyotik ilaca bağlı sarılık, karaciğer yetmezliği vakası yaşadıysanız Amoklavin bid ilacını kesinlikle kullanmayınız. Bu konuda doktorunuzu bilgilendiriniz.

 • Amoklavin bid Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz olup olmamasıdır. Eğer varsa amoklavin kullanımı öneren doktora bu bilgiyi veriniz.
 • Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve doktorunuz Amoklavin bid reçete ettiyse mutlaka hormonal olmayan başka bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü Amoklavin bid doğum kontrol hapının etkisini azaltacaktır. İstenmeyen bir gebelikle karşılaşabilirsiniz.
 • Hamilelikte ve emzirenlerde Amoklavin bid kullanımı önerilmemektedir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alınız.
 • 12 yaş altında ki çocuklara Amoklavin bid önerilmemektedir.
 • Amoklavin bid tedavisi sırasında iyileşme hissetmeniz durumunda ilacı yarıda kesmeyiniz. Doktorunuzun önerdiği şekilde tedaviyi sonuna kadar uygulayınız.

Amoklavin bid Klinik Özellikleri doğrultusunda çok uzun süre kullanılırsa mantar gibi bir takım organizmaların artışı söz konusu olabilir. Amoklavin bid kullanan bazı kişilerde kanama ve pıhtılaşma sürelerinde uzamaya rastlanmıştır. Bu yüzden pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanıyorsanız Amoklavin bid kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

 • Bazı Amoklavin bid kullanan hastalarda idrar miktarında azalmaya bağlı kum dökme saptanmıştır. Bu yüzden ilacı aldığınız süre içinde bol su tüketmelisiniz.
 • Mide bağırsak rahatsızlıklarına karşı Amoklavin bid yemeklerin başlangıcında alınmalıdır.
 • Amoklavin bid kullanımı sersemlik ve uyuşukluk yapabileceği ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için araç ve makine kullanımında dikkatli olmak mümkünse kullanmamak gerekmektedir.
 • AMOKLAVİN alerjik reaksiyonlar, sersemlik hali havale gibi istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu etkiler sizde oluşursa, etkiler geçene kadar araç ve makine kullanmayınız.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet’in Kulanım Şekli

Amoklavin bid, Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler kadar nasıl kullanılacağı da önemlidir. Doktorunuz nasıl kullanmanız gerektiğini söylediyse o şekilde kullanmalısınız. Tedaviyi yarıda kesmeyiniz. Önerilenden az veya yüksek dozda Amoklavin bid kullanmayınız. İlacı bir bardak dolusu su ile içiniz. Yemek başlangıçlarında alınması mide ve bağırsak sisteminde sorun yaratmayacaktır.

 • Genellikle yetişkinlerde hafif ve orta dereceli enfeksiyonlarda günde iki kez yani 12 saatte bir 625 mg alınması, şiddetli enfeksiyonlarda ise günde iki kez 1 gr alınması önerilmektedir.
 • Diş enfeksiyonlarında 5 gün, günde iki kez 625 mg tablet almak yeterli olmaktadır.
 • Amoklavin bid ile tedavi 14 günün üstünde olmamalıdır.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Klinik Özelliklerini belirttiğimiz Amoklavin bid bazı bünyelerde yan etkilere neden olabilmektedir. Ciddi yan etkiler, karın ağrısı, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğazda şişme, nefes alma güçlük olabilmektedir ve bunlar ilaca karşı alerjik reaksiyon olduğunu gösterir. İlaç hemen bırakılmalı ve hastaneye gidilmelidir.

Yaygın izlenen yan etkiler ise, bulantı, kusma, hafif ishal, vajinal kaşıntı veya akıntıdır.

Amoklavin bid kullananlarda çok seyrek görülen yan etkiler, yüz, dudaklar, ağız, dil ya da boğazın şişerek yutkunma veya nefes alma güçlüğüne neden olması, ciltte oluşan döküntü, kaşıntı ya da kurdeşen, alerjiye bağlı anaflaksi, eklem ağrısı ve kol altındaki lenf düğümlerinin şişmesidir.

Deride önce ağrılı kızarıklarla başlayan ve giderek büyüyen, derinin soyulmasına varan ciddi deri reaksiyonları ve yanı sıra ateş, üşüme, kas ağrısı ile seyreden an etkiler görülebilir. Bu gibi durumlarda doktora haber verilmesi ve acil müdahale istenmesi gerekir.

Seyrek görülen yan etkiler ise ayak tabanı ve avuç içinde kaşıntı, kırmızı ve mor lekeler, gözlerde, genital bölgede ve ağızda hassasiyet, aşırı yorgunluk, ateştir. Bunlar ciddi ve acil müdahale gerektirir.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

Eğer Amoklavin bid kullanımı sırasında boğaz ağrısı, ağız ülseri, halsizlik, baş dönmesi, solgunluk, üşüme nöbeti, kanlı ishal, sümüksü ishal, dilin siyaha yakın renge dönüşmesi, egzersiz sırasında nefes kesilmesi, idrarda kristalleşme, iştah kaybı, bulantı, kusma gibi belirtilen gözlenirse acil hastaneye giderek müdahale yapılması gerekmektedir.

Amoklavin bid ilacını Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Böylelikle olası risklere karşı hazırlıklı davranmak ve kullanılmaması gereken durumları fark ederek ilacı kullanmamak mümkündür. İlacın Klinik Özellikleri ve Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler, yan etkileri ve nasıl kullanılacağı kullanma talimatında belirtilmektedir. Bunu çok iyi okumak ve saklamak gerekir.

Amoklavin bid neye iyi gelir, hangi durumlarda kullanılmamalıdır, hangi durumlarda kullanımı durdurulmalıdır, kaç gün günde ne kadar kullanılmalıdır ve ilacın tüm Klinik Özellikleri önemlidir. Kullanma talimatı bize bu bilgileri vermektedir.

Her ilacın olası yan etkileri, ciddi hayati tehlikeleri olabilmektedir. Bunlara karşı önlem almanın yolu kullanma talimatını okumak ve uyarılara dikkat etmektir. Gerekirse ilacı reçete eden doktora şüphelendiğiniz riskli durumları iletebilir, doktorun önerisi dahilinde ilacı kullanabilirsiniz. Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler çoğu zaman hayat kurtarmaktadır.

Amoklavın Bıd 1000 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

Amoklavin bid 1000 mg film tablet 2017 piyasa fiyatı 11,90 TL’ dir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/amoklavin-bid-1000-mg-film-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/