Anason Çayının Faydaları

Anason çayı, anason bitkisinin demlenmesi ile elde edilen aromatik bir çaydır. Kimilerine göre hoş olan kokusu sebebi ile bolca tüketilirken, kimilerimiz için bu koku pek de hoş değildir. Tabii anason şifa bitkisi olarak da tüketildiğinden, faydalarını bilenler tarafından da tüketilir. Ancak anason çayı zararları da vardır. Özellikle bazı hastalıklara sahip olanlar ve hamilelerde anason çayı tüketimi olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Yalnız, anason çayı bebekler için çok faydalıdır. Yeni doğanlarda sıkça yaşanan gaz problemlerinin ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. Yani anason çayı neye iyi gelir, dediğimiz de bebeklere anason çayı kullanımının faydaları öne çıkmaktadır.

Anason, iyi bir antiseptik, antioksidan ve yatıştırıcıdır. Yatıştırıcı etkileri, ağrı kesici ve kas gevşetici etkilerini de ortaya çıkarır. Bu noktada bazı anason çayı zararları gözlemlenecektir. Aşırı tüketilmesi durumunda, karaciğer fonksiyon bozukluklarına ve özellikle aşırı gevşemeye yol açar. Günde bir bardaktan fazla anason çayı tüketenler halsiz ve bitkin olabilirler. Bu bir hastalığa yakalndıkları için değil, anasonun içerisinde yer alan bileşenlerin sinir sistemini kısmen paralize etmesinden kaynaklanır. Tüm yatıştırıcıların bu etkisi söz konusudur zaten özelliğinin de bu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat bu özellik sayesinde anason çayı bebekler için mucizevi bir etkiye kavuşmuş olur. Bebeklerde gaz ciddi bir sorundur ve her bebek gaz problemi yaşar. Bu sorunu gidermek için ise fiziksel yöntemler dışında her hangi bir uygulama söz konusu değildir. Zira bebeklerde ilaç kullanımı söz konusu değildir. Bu durumda bebeklere az miktarda anason çayı içirmek, gaz problemini gidermeye yardımcı olacaktır. Yani bebeklerde anason çayı güvenle kullanılacak bir ilaç olarak değerlendirilebilmektedir.

Anason Çayı Neye İyi Gelir

Anason çayı faydaları,

 • Dolaşım sistemini düzenler
 • Sinir sistemini rahatlatır
 • Kasları gevşetir
 • Tüm kas ve eklem ağrılarına iyi gelir
 • Tansiyonu düşürür
 • Sindirim sistemi düzensizliklerine iyi gelir
 • Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz oluşumunu azaltır
 • Stres baskısını azaltır
 • Migren ağrısına iyi gelir
 • İştah açar, kilo almaya yardımcı olur
 • Dahili enfeksiyonlar üzerinde etkilidir
 • Anason Çayının Faydaları 1

  Şeklinde sıralanmaktadır. Tabii anason çayı zararları ile de bilinir. Özellikle antidepresan kullananların anason çayı içmeden önce hekime başvurmalarında fayda vardır. Tabii zararlı hale gelmesi için bir hastalık sahibi olmanız gerekmez. Uzun süre demlenmiş veya kaynamış anason çayı da oldukça zararlıdır. Etkiler hayli fazla olup, özellikle uçucu yağların suya yüksek miktarda karışmasıyla toksik etkiler ortaya çıkabilir. Doğru miktarlarda tüketildiği sürece anason çayı bebekler için zararlı değildir. Hatta bebekler için gaz tedavisinde kullanılabilecek yegane üründür. Pek çok eski anneye anason çayı neye iyi gelir diye sorulduğunda bebeklere anason çayı içmenin sindirime faydalı olduğu cevabı alınacaktır.

  Anason Çayının Faydaları 2

  Eskiler, faydalı bitkileri iyi bilirler. Zira farmokoloji ve tıp teknolojisi son 50 yılda bu denli gelişmiştir. Bundan önce hemen herkes aktarların tedavi yöntemlerinden etkin biçimde faydalanmaktaydı. Günümüzde ise bu düzene bir geri dönüş trendi ortaya çıkmış, tüm toplumlar doğal yaşam ipuçları araştırmaya başlamıştır. Anadolu bu konuda bir cennettir. Hemen her bitkiye kolayca erişebilir ve tüketebiliriz. Anason da bu bitkilerden birisi olarak hayatımızı kolaylaştıracak doğal çözümlerden biridir. Dengeli tüketildiği takdirde hiçbir etkiye maruz kalmadan so derece sağlıklı bir yaşantı sürmek için bitliklerin mucizelerinden faydalanmak gereklidir. Herhangi bir doğal ürün mağazasından anasona kolayca ulaşabilir ve talimatlara uygun biçimde, güvenle tüketebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/anason-cayinin-faydalari/