Anason Nedir, Faydaları Nelerdir?

Anason, Anavatanı Akdeniz adaları olan aromatik bir bitkidir. Eski mısırda ilk defa kullanılmış buradan Yunan kültürüne geçmiştir. Anadolu’da binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tabii anason, aromatik oluşundan dolayı, her yemekte kullanılamadığı gibi, pek çok kimsenin çay olarak tercihi olmamaktadır. Oldukça yağlı bir bitki olan anasonun içerisindeki yağların bütünü uçucu yağlardır ve uçucu yağlı tüm bitkilerde olduğu gibi, anason da sedatif etkilidir. Tabii bunun yanında pek çok faydası vardır. Buna mukabil anason fiyatları, coğrafyamızda yetişiyor olmasından dolayı oldukça uygun düzeydedir. Kendiliğinden yetişen yabanı bir ot olan anason bitkisi, Ege ve Akdenizde pek çok yerde kendiliğinden yetişmektedir. Bu sayfamızda anason faydaları hakkında bilgiler vereceğiz. Bakalım anason faydaları nelerdir?

Anasonun Faydaları

Faydalarından önce, anasonun içeriği hakkında bilgiler verilmesi daha doğru olacaktır. Anason rezene ile aynı aileden gelir ve rezenenin çok daha kuvvetli bir türü olarak kabul edilebilir. Elbette benzersiz bir aroması vardır, geleneksel Anadolu içkisi olan Rakı’nın da aroma vericisidir. Tabii buradan rakı’nın faydalı olduğundan bahsetmek doğru olmaz. Hiçbir alkollü içecek faydalı değildir. Alkol pek çok hastalığın başlıca sebebidir ve içerisine katılırsa katılsın, sağlığa zararlıdır. Yani kimi kaynaklarda rakının anasondan dolayı faydalı olduğu şeklindeki açıklamalar bütünüyle yanlıştır. Anason bitkisi tek başına faydalı olabilir, ancak alkollü içecekler içerisinde sadece bir aromadır. Kaldı ki anason rakının hammaddesi de değildir. Rakı üzümden yapılır. Üzümün distile edilmesinden sonra anason aroması eklenmesi rakıyı meydana getirdiğinden, rakı anasonla yapılır denemez. Ancak rakıda anason aroması vardır demek mümkündür.

Doğada yetişen anason bitkisi, yoğun biçimde kokuludur. Bu da içerisinde uçucu yaplar olduğunu göstermektedir. Uçucu yağların hepsi antiseptiktir. Anethol ismi verilen uçucu yağın etkisi oldukça fazladır. Bu yağ öncelikle yatıştırıcı etkiye sahiptir. Yüzyıllardır kullanılan anason faydaları, bununla da kalmayıp, sindirim sistemi üzerinde ciddi anlamda olumlu etkileri vardır. Aktarlarda kolayca anason faydaları nelerdir sorusundan aldığımız fiyatlarla anason fiyatları kıyaslandığında oldukça faydalı bir ürün olduğunu söylemek mümkündür.

 • Anason sinir sistemini düzenler, stresi azaltır
 • Depresyon tedavisinde kullanılır
 • Özellikle bebeklerin sindirim sistemi sorunlarının tedavisinde etkilidir
 • Uykusuzluğa iyi gelir
 • Hiperaktiviteyi azaltır
 • Gazı dindirir
 • Kasları gevşetir
 • İdrar söktürür
 • Ağrıları dindirir
 • Ancak anason bitkisi, bazı durumlarda kullanılmamalıdır. Özellikle psikolojik ilaçlar kullananlar, düşük tansiyon problemi olanlar ve hamilelerin kullanmaması önerilir. Anason faydaları kadar, yanlış kullanıldığında zararları da olan bir bitkidir. Bu noktada anason faydaları nelerdir sorusuna verdiğimiz cevaplar, dikkatli kullanılması durumunda geçerlidir.

  Anason Nedir, Faydaları Nelerdir? 1

  Bebeklerde faydalı bir ilaç olsa da, hamilelikte kas gevşetici özelliğinden dolayı, düşük riskini artırır. Ayrıca düşük tansiyon sorunları olanların tansiyonunun daha da düşmesine neden olacağından kullanılmamalıdır.

  Anason Nerelerde Kullanılır?

  Anason, bitki çayı olarak tüketilebilir. Aromasını sevenler günde bir bardak tüketebilir. Ancak, kaynatılmaması gerekir. Aksi halde uçucu yağlar toksik hale gelebilir ve lezzet bozulabilir.

  Anason Nedir, Faydaları Nelerdir? 2

  Aroma verici olarak pek çok tatlıda anason kullanılmaktadır. Anason şekeri dahi yapılmıştır.

  Tabii anasonun en bilinen özelliği, rakıda kullanılan aroma verici olmasıdır. Kimilerimiz bu aromayı çok sevse de, kimilerimiz için dayanılmaz bir koku olduğu da gerçektir. Oldukça ağır bir aroması olan anason, rakıdaki tüm alkol kokusunu bastırıp önüne geçmektedir. Bu nedenle rakının anasondan yapıldığı dahi düşünülmektedir. Oysa anason rakı için yalnızca aroma vericidir, içinde çok miktarda da bulunmaz. Bir bardak anason çayındaki anason miktarı, onlarca şişe rakıdan daha fazladır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/anason-nedir-faydalari-nelerdir/