Anason Yağı

Anason tohumlarından elde edilen hoş kokulu, uçucu bir yağ olan anason yağı özellikle kokusuyla sinir sistemini rahatlatıcı bir etki yaratır. Bu aromatik kokuyu sağlayan anasonun içindeki anetol aynı zamanda antimikrobiyal özelliği ile bakterilere ve mantara karşı da etkilidir.

Anason yağı da aromaterapik yağlar arasındadır. Anason yağı bir çok faydaya sahiptir. Bu yazımızda sizlere anason yağı ne işe yarar anlatmaya çalışacağız.

Anason yağı, tıpkı anason gibi rahatlatan bir çok sağlık sorununa tedavi olacak bir bitki yağıdır. Anason yağı endüstriyel olarak işlendiği için bir çok sektörde kendine yer bulmaktadır. İşlendikten sonra çeşitli kullanımlara hazır halde piyasada satışa sunulmaktadır.

Peki, anason yağı nerede bulunur? Aktarlarda, bitkisel besin takviyesi satan yerlerde, bazı eczanelerde, aromatik ürünler satan dükkanlarda ve internet üzerinde ki firmalardan temin edilebilir.

Fakat burada ki en önemli kriter. Ürünlerin mutlaka Sağlık Bakanlığı onayı almış olmasıdır. Sahte ürünlerle dolandırılmamak için çok dikkat edin ve ucuz diye her ürüne itibar etmeyin.

Şimdi gelelim anason yağı ne işe yarar kısmına;

Anason Yağı Faydaları

 • Anason yağı,üst solunum yolu hastalıklarından dolayı oluşan öksürüğe iyi gelir. Bunun için çok pratik bir tarifimiz var. Gelin bir göz atalım:
 • Orta boy bir tencereyi yarısından az olacak kadar suyla doldurun ve ocağın altını yakın. Kaynamaya yakın ateşten alın, içine bir kaç damla anason yağı damlatın. Çıkan buharı düzenli olarak burnunuzdan nefesle alıp, ağzınızdan vererek soluyun. Öksürüğü neredeyse kesece, hafifletecektir.
 • Bu tedaviyi, nezle ya da griple oluşan burun tıkanıklığı durumlarında da kullanabilir ve semptomların şiddetini azaltabilirsiniz.
 • Çocuklarınızın ya da çevrenizdekilerin hatta sizin saçlarınıza musallat olan bitlerden kurtulmak için en etkili yöntemlerden birisi de anason yağıdır.
 • Anason yağını, emsal miktar badem yağı ile karıştırın ve parmak uçlarınızla masaj yapar gibi saç diplerinize sürün ve en az 10 dakika bekletin. Sonra şampuanla temizlenene kadar yıkayın. Bu işlemi bitlerden tamamen kurtulana kadar günde en az 1 kez tekrarlayın.
 • Sindirim sistemi ve mide sorunlarında da anason yağını güvenle kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi, sıcak suyla ıslatın ve iyice sıkın. Daha sonra bezin üzerine bir kaç damla anason yağı damlatın ve karnınızın üzerine koyun. Krampların hafiflediğini siz de göreceksiniz.
 • Anason Yağı 1

  Özet geçmek gerekirse, Anason yağının en çok kullanıldığı rahatsızlıklar:

  Migren, astım, üst solunum yolu rahatsızlıkları, kas ağrıları, romatizma, bronşit, grip, soğuk algınlığı, balgam sökme, sindirim sorunları.

  Anason yağı, hamile bayanlar için risk taşımaktadır. Özellikle emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşırı hassas cildi olanların, cildi alerjik olanların da bu yağı kullanması kesinlikle tavsiye edilmez. Karaciğer hastalığınız veya  hassasiyetiniz varsa,kanser tedavisi görüyorsanız, anason yağı kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız.

  Eğer aromaterapik masaj amacıyla ya da fizyoterapik tedavi amacıyla, profesyonel bir masör/masöz tarafından masaj yapılacaksa, anason yağının, cilt üzerine uygulamadan önce mutlaka taşıyıcı yağ ile inceltilmesi gerekmektedir.

  Anason Yağı 2

  Anason Yağı Fiyatı

  Anason yağı, internette, marketlerde ve aktarlarda markasına ve çeşidine göre fiyat farklılıkları göstermektedir.

  Miktara göre fiyatlar genel olarak şöyle:

  20 ml > 10 – 20 TL arası

  50 gr > 45 TL – 60 TL arası

  200 gr > 130 TL – 160 TL arası

  400 gr > 240 TL

  1 kg > 500 TL

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/anason-yagi/