Anjiyo Nedir, Neden Yapılır, Ne Kadar Sürer, Anjiyonun Riskleri Nelerdir?

Anjiyo nedir, anjiyografi kelimesinin kısaltılmış hali olan “anjiyo” kalp ve damar sisteminde problem olan kişilerde, damarlara ince tüplerle girilerek damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer problemlerin teşhis edilmesi işlemidir.

Anjiyo Nedir, Neden Yapılır, Ne Kadar Sürer, Anjiyonun Riskleri Nelerdir?

Anjiyo ne demek sorusuna en net yanıtı bu şekilde verebiliriz. Anjiyo işlemi el bileğinden, kasıktan yahut kol bölgesindeki atardamarlardan giriş yapılarak gerçekleştirilir. Bu işlemle beyinde, gözlerde, kalpte ve bacaklarda meydana gelen problemler teşhis edilebilir.

Anjiyo nasıl yapılır hususuna gelecek olursak; anjiyo işlemi için önce ön hazırlık yapılır. Bu hazırlıklar yapıldıktan sonra hasta anjiyo yapılacak odaya alınır. Anjiyo hangi bölgeden yapılacaksa o bölge dezenfekte edilir. Bu alanın haricinde kalan bölgeler ise steril edilmiş örtülerle kapatılır ve hastanın vücudunda sadece anjiyo yapılacak alanla baş bölgesi açıkta kalmış olur.

Anjiyo işlemi lokal anestezi altında yapılır.  Lüzum görülürse hastaya anjiyografi işlemi öncesinde sedatif yani sakinleştirici ilaç verilir. Anjiyonun yapılacağı kasık, bilek yahut kol bölgesine ince bir tüp takılır. Tüpün içinden, ondan biraz daha ince bir tüp sokularak tüp, vücudun incelenecek bölgesine doğru ilerletilir. Vücutta bir damar ağı bulunduğundan işlem sırasında hiç zorlanılmaksızın istenilen bölgeye ulaşılır.

Anjiyo Nedir, Neden Yapılır, Ne Kadar Sürer, Anjiyonun Riskleri Nelerdir? 2

Anjiyo işlemi yapılırken tüpün ilerleyişi monitörden izlenilir. Bu şekilde kalpte bulunan koroner damar çıkışlarına kadar ulaşılır. Uygulama esnasında vücuda ilaçlı bir sıvı da enjekte edilir ve damarların bir anlamda fotoğrafı çekilmiş olur. Bu şekilde damarlardaki tıkanıklıklar ve varsa diğer problemler kolayca tespit edilmiş olur.

Anjiyo işlemi en fazla 10-15 dakika süren bir işlemdir. İşlem sona ererken anjiyo yapılan bölgeye kanamayı önlemek için baskı uygulanır. Eğer anjiyo kasık bölgesinden yapıldıysa hasta en az 6 saat müşahede altında tutulur. Anjiyo kol yahut bilekten yapıldıysa bu gözlem süresi 1 saate düşer.           

Anjiyo Riskleri Nelerdir?

Her ne kadar kolay bir işlem olsa da anjiyonun riskleri mevcuttur. Kasıktan yapılan anjiyolarda işlem sonunda baskı doğru yapılmazsa dizlere varan morarmalar görülebilir. Hasta kan sulandırma etkisi olan bir ilaç kullanıyorsa. Anjiyo sonrası kanama riski doğabilir. Anjiyo yapılan bölgede kanama olursa morarma ve şişlik de oluşabilir. Yine işlem sırasında atardamar girişi zedelenebilir.

Anjiyo Nedir, Neden Yapılır, Ne Kadar Sürer, Anjiyonun Riskleri Nelerdir? 3

Böyle bir durumda hastaya farklı bir cerrahi uygulama da yapmak gerekebilir. Eğer hastada böbrek yetmezliği durumu varsa hastalık daha da ilerleyebilir. Ama eğer anjiyo şartsa, riskler dikkate alınmadan anjiyo işlemi gerçekleştirilmelidir.

Anjiyo Neden Yapılır?

Anjiyo işlemiyle damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar, birtakım yapısal bozukluklar, daralma olan bölgeler ve organ hasarları kolaylıkla tespit edilir. Bacaklar ve kollardaki damarlar, beyindeki damarlar, akciğerdeki damarlar, karın organlarındaki ve kalpteki damarlar etraflıca görüntülenebilir. Anjiyografi işlemi önemli rahatsızlıkları tedavi eden değil tespit eden bir uygulamadır.

Bir hastada koroner arter hastalığı olup olmadığını tespit etmenin en sağlıklı ve kolay yollarından birisi de anjiyodur. Kalp hastalıkları tetkikinde anjiyodan faydalanılabilir. Kalp anjiyosu da kısa süren ve ağrısız şekilde tamamlanan bir kalp izleme yöntemidir. Kalp anjiyosu kalpteki tıkalı damarın tespiti için kol yahut kasık yoluyla yapılır. Damar sertliğine bağlı olarak koroner arterlerde daralma yahut tıkanma varsa bu durum anjiyoyla tespit edilebilir. Eğer daralma yahut tıkanma tespit edilmişse ya stent takılır ya da cerrahi müdahaleye başvurulur.

Anjiyo Nedir, Neden Yapılır, Ne Kadar Sürer, Anjiyonun Riskleri Nelerdir? 4

Anjiyo Ne Kadar Sürer?

Anjiyo yapılan her kataterde gereken süre farklıdır. Sürenin ne kadar süreceğine hekim karar verir. Hekimin hastada ne aradığı ve hastanın genel sağlık durumu bunda etkendir. Anjiyo işlemi çoğunlukla 10 ila 15 dakika sürer. Anjiyo öncesi hazırlık, anjiyo süresi ve eğer kasıkta kanama oluşmuşsa kanamanın durdurulması işlemleri de dikkate alındığında süre biraz daha uzar.

Bu kanama süresi de anjiyonun süresini değiştirir. Gelişen tıp teknolojileri sayesinde bu süre artık daha da kısalmıştır. Hastanın kasık bölgesinden girilerek, kalbe yahut farklı bölgelere rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Anjiyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anjiyo sonrası bakım da oldukça önemlidir. Hastaneden sonra evde gerçekleştirilecek bakım ile hasta kendini daha iyi hissedecektir. Hasta anjiyo sonrası ani hareketlerde bulunmamalı, yattığı yerden kalkarken dikkatli olmalı, eğer kasık bölgesinden anjiyo yapıldıysa gün boyu yatmalı, mümkün olduğunca oturmamalı ve ayakta da durmamalıdır.

Anjiyo işlemi bilekten yapılan hastalarda, hastanın ağır kaldırmaması ve el hareketlerinde yavaş olmalıdır.

Anjiyo sonrası hastanın banyo yapmasında sakınca yoktur ama yine de hekimin direktiflerine titizlikte uyulmalıdır. Çoğunlukla banyo için 24 saat beklemek gerekebilir.

 

  • Anjiyo sonrasında anjiyo bölgesinde sertlik ve ağrı oluştuysa hastaya ağrı kesici verilebilir. Eğer kanama oluyorsa mutlaka hekimle irtibata geçilmelidir.
  • Anjiyo sonrası bol sıvı tüketilmelidir.
  • Anjiyo sonrası hastanın fazla yürümesi sakıncalıdır. Yapılacak en doğru şey istirahat etmek olacaktır.
  • Anjiyo işleminden sonra banyo ve seks gibi aktiviteler için en az 24 saat beklemek gerekir. Hekim bu konuda daha ayrıntılı bilgi verecektir.
  • Anjiyo sonrası ayaklarda soğukluk ve morarma gibi şikayetler meydana gelirse mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/anjiyo-nedir-neden-yapilir-ne-kadar-surer-anjiyonun-riskleri-nelerdir/