Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler
Hamilelik sırasında progesteron hormonu etkisiyle göğüslerdeki süt kanalları gelişerek, anne adayı doğum sırasında emzirmeye hazır hale getirilir. Daha sonra bu kanalların prolaktin etkisi ile sütle dolmasıyla birlikte doğum sonrasında emzirme dönemine geçilir. Kimi kadınların sütleri oldukça fazladır ama kimi kadınlarınki de normalde olması gerekenden azdır. Bunun birçok nedeni olabilir. Ancak, yapılan araştırmalar gösteriyor ki, anne sütü üzerinde yiyecelerin büyük etkisi vardır. Anne sütü yapan yiyecekler olabileceği gibi, sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak anne sütünü azaltan yiyecekler olduğu da unutulmamalıdır. Anneler, emzirme döneminde dondurulmuş, işlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve gazlı içecekler kesinlikle tüketilmemelidir.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Süt yapan yiyecekler genel olarak bitkisel kökenlidir. Bu bitkiler (yaprak, tohum, kök, gövde vs.) binlerce yıldır birçok kültürde anne sütünü artıran besinler olarak kullanılmaktadır. Bu bitkilerin kullanımları yalnızca süt artırmakla kalmaz, içeriklerindeki vitamin ve minerallerle de hem vücuda fayda sağlar hem de iyi bir şekilde bağışıklık kazandırır. Annenin yorucu bir doğum işini geride bıraktığı ve her emzirme de sürekli olarak enerji kaybettiği unutulmamalıdır. Annenin enerjisini koruması çok önemlidir.Anne-Sutunu-Artiran-Yiyecekler1

Süt yapan besinler:

 • Rezene: İçeriğindeki anethol, dianethole ve photoanethole gibi maddelerle östrojen ve prolaktin gibi anne sütü artırıcı hormonlar üzerinde etkilidir.
 • Rezene-Çayı-Faydaları

   

 • Dereotu: Çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda birçok mineral içerir. Dereotu da tıpkı rezene gibi anne sütü üzerinde etkili olan hormonların çalışmasını teşvik eder.
 • Susam: Zengin bir kalsiyum ve bakır deposu olan susamın anne sütünü artırdığı düşünülmektedir. Susam salatalarda ve yemeklerde tercih edilebilir.
 • Kimyon: Çok faydalı bir baharattır. Yüksek miktarda demir içerir. Anne sütünü demir bakımından besler. Et yemeklerinde tercih edilebilir.
 • Arpa: Geleneksel olarak doğumdan sonra süt artırdığına inanılır. Pilav ve çorbalarda kullanılması gerekir.
 • Fesleğen: İyi bir K vitamini kaynağıdır. Sindirim üzerinde düzenleyici etkileri vardır. Salatalarda kullanılabilir ve isteğe göre çayı demlenebilir.
 • Yeşil Sebzeler: Özellikle ıspanak, fasülye, kuşkonmaz gibi sebzelerin anne sütünü artırdığına dair bir inanış vardır. Bunun yeşil sebzelerdeki yoğun vitamin ve mineralden dolayı olduğu kaynaklandığı düşünülmektedir.
 • Sarımsak: Doğal bir antioksidan olan ve kış aylarında bağışıklığı güçlendiren sarımsak aynı zamanda iştah açıcıdır. Bu nedenle, anne sütünü artırmaya dolaylı olarak yardımcı olur.
 • Havuç: Süt yapan meyveler arasıdadır. Beta Karoten bakımından zengin olan havuç bebeğin gelişimi üzerinde çok etkilidir. Emziren annelerin bu dönemde mutlaka havuç yemesi gerekir.
 • havuc-yaginin-saca-faydalari

  Emziren Anneler Ne Yemeli?

  Emzirme döneminde anne için tek bir kural geçerlidir: anne mutlaka dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmek zorundadır. Beslenmek hem vücut için gerekli enerji, vitamin ve minerali karşılar hem de anne sütünü artırır ve anne sütünün içeriğini zenginleştirir.  Bebekler bu dönemde 2 saatte bir emzirilmelidir. Mümkün olduğunca ilaç kullanılmamalı ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Su bu dönemin olmazsa olmazıdır. Emziren annenin günde en az 10 bardak su içmesi gerekir.  Yorgunluk ve stresin anne sütünü azaltabileceği unutulmamalıdır.Anne-Sutunu-Artiran-Yiyecekler2

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/anne-sutunu-artiran-yiyecekler/