Anneler Günü Ne Zaman

“2016 Anneler Günü Ne Zaman Kutlanacak? Anneler bu sene 8 Mayıs Pazar günü sevgi sözcüklerine boğulacak. Hayatta olmayan anneler ise keder ve özlemle anılacak.”

Yerküre üzerinde canlı soyunun devam etmesi için doğurgan bir canlının, bir başka canlıyı dünyaya getirmesi şarttır. Yaşamın  ve neslin devam etmesi için elzem olan bu eylem, biyolojik açıdan bakıldığında belli genetik ve matematiksel şifrelerin üzerine otursa da, duygusal ve daha insani açıdan ele alındığında kutsal ve akıldan ziyade kalbe hitap eden zincirdir. İnsan, hayvan, bitki ve akla gelebilecek her türlü canlı popülasyonu, bir canlıdan türemek zorundadır ve o canlının ismi annedir. Hormonlar ve doğal dürtülerle desteklenen annelik içgüdüsü sayesinde, doğan her canlı kendi kendine yetecek evreye gelene kadar fiziksel ve zihinsel desteği annesinden alır. Biyolojik gerçeklikten sıyrıldığında, tamamen duygulardan örülmüş bir misyon olan annelik, tabiatta belki de en içten gelerek ve sevilerek yapılan bir vazifedir.

Anneler Gunu Ne Zaman

Bir canlıyı dünyaya getirmek, büyütmek, vicdani ve akli materyallerle donatmak ve nesli devam ettirecek bir bireyi yetiştiren başka bir birey olmak elbette ki kelimelerle açıklanamayacak kadar büyülüdür. Yaşamın kaynağı olan anneleri anmak, sevgi sözcüklerini ve minnet duygusunu daha güçlü fısıldamak ve varlıkları ile ne kadar mutlu olunduğunu daha net hatırlamak için var olan anneler gününde de, bu fedakar ve karşılıksız seven kadınlar onore edilir. Annelere özel bu günde anneler günü etkinlikleri düzenlenir, okullarda iki gün evvelinden annelere özel şiirler ve şarkılarla kutlamalar yapılır; alış veriş merkezlerinde, bazı işletme ve kuruluşlarda yine bugüne özel kutlamalar yapılır. Anneler günü mesajları ile de aslında tek bir cümleye sığdırılamayacak kadar büyük olan anne sevgisi, sembolik olarak sözcüklere dökülür.  Hazır olarak ulaşılabilecek çok farklı anneler günü mesajları vardır elbette ama bir anneye verilecek en değerli anneler günü mesajı, sadece ona özel ve tamamen içten gelen sözcüklerle oluşturulmuş mesajlardır.

“Canım annem sen benim ışığımsın ve bu ışığın tüm hayatım boyunca beni aydınlatmasını diliyorum” da diyebilirsiniz, “Seni tek bir gün kutlamak yeterli gelmez biliyorum ama, anneler günün kutlu olsun anneciğim, seni çok seviyorum” da diyebilirsiniz, sadece size ve ona özel kelimeleri yan yana getirerek de bir mesaj oluşturabilirsiniz. Mesajın ne kadar uzun ve etkili cümlelerden oluşuyor olması değil, size has duygularla oluşturulmuş olmasıdır. “Canım annem seni çok seviyorum” mesajı bile kısa ama değeri paha biçilmez bir mesajdır. Önemli olan size ait olması ve sizin kalbinizden kopup gelmesidir.

Peki ya 2016 Anneler Günü Ne Zaman Kutlanacak? Anneler bu sene 8 Mayıs Pazar günü sevgi sözcüklerine boğulacak. Hayatta olmayan anneler ise keder ve özlemle anılacak.

 Anneler günü geleneği tarihin çok uzak sayfalarına kadar gider. Bu özel gün, Antik Yunanların, Yunan mitolojisinde yer alan pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak kabul edilen Rhea onuruna verdikleri bahar festivali kutlamaları ile başlamıştır. Antik Roma’da ise bu festivaller, Hz. İsa’nın doğumundan yaklaşık 250 sene evvelinde ana tanrıça Kybele (Kibele) onuruna kutlanmaktaydı.

Anneler Gunu

Daha yakın bir tarihe gelindiğinde ise, daha hazin bir hikaye vasıtasıyla annelere duyulan sınırsız sevgi, belli bir tarihe sabitlenerek kutlanmaya devam etmiştir.

Amerikalı bir genç olan Anna Jarvis, annesinin ölümü ile duyduğu derin ve keskin acının üstesinden gelememiş ve bunu mütemadiyen çevresindekilerle paylaşmış. Annesinin ölüm yıldönümüne denk gelen bir gün olan Mayıs ayının ikinci Pazar günü, o günün dünyadaki tüm ammelere ithaf edilmesini istediğini, bunu çok arzuladığını ve bu günün Anneler Günü olarak kutlanmasını istediğini belirtmiş. Bu fikir herkes tarafından kabul görünce de 1908 yılından itibaren her yıl mayıs ayının ikinci Pazar günü, anneler günü olarak kutlanmaya başlanmış, 1914 yılında da kongre onayı ile ABD çapında genişlemiş ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

Her mayıs ayının ikinci Pazar gününe çok özel bir anlam yükleyen anneler gününün “annesi” de bu olay olmuştur.

Bizleri hayata getiren annelerin kıymeti elbette maddi hediyelerle ölçülemez. Önemli olan, alınan hediyenin parasal değerinin ne olduğundan ziyade, hediyeyi alan annenin yüzünde o an beliren sevgi ve duygu yoğunluğu ifadesidir kuşkusuz. Kırlardan toplanmış bir demek taze papatya bile, dünyaya getirdiği canlıyı yürekten ve menfaat gütmeden seven bir kadının kalbini mutluluğa boğmaya yeter de artar bile. Bu özel günde annelere alınacak hediyeyi belirleyecek kişiler evlatlardır elbette. Anneler günü hediyesi, onun uzun zamandır istediği bir elektrikli mutfak aleti,  görüp beğendiği bir kolye, ihtiyacı olan bir ev eşyası, belki bir fotoğraf çerçevesi, bir demet çiçek yahut sadece bir öpücük ve içtenlikle söylenmiş “Anneciğim seni çok seviyorum ve sen iyi ki benim annemsin” cümlesi olabilir. Bu ifade her anneyi mutluluktan sarhoş eder. Annelerin ihtiyacı olan ve en çok istedikleri hediye de bu bir çift anlamlı söz ve gülen gözler değil midir zaten?

Annenize almak istediğinizi hediyenin ne olacağı tamamen size kalmış. Mühim olan o hediyeyi annenize sıkı sıkı sarılarak ve onu ne kadar çok sevdiğinizi hissettirerek vermeniz…

Karşılıksız seven tüm fedakar annelerin Anneler Günü kutlu olsun.

Hayatta olmayan  annelerin ruhları ise sevince boğulsun…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/anneler-gunu-ne-zaman/