Anti HBS Nedir?

Bilindiği gibi hepatit B hastalığı, hepatit virüsü içeren kan veya başka bir vücut sıvısı ile temasta bulunulması ile bulaşan bir hastalıktır. Anti HBS nedir diye baktığımız da ise özellikle cinsel ilişkiler aracılığı ile bulaşan hepatit B hastalığına karşı vücudun savunma sistemini kurması ve vücutta bunun işareti olan antikorların bulunmasına anti HBS denilmektedir.

Hepatit B, hepatit B virüsünün neden olduğu ve karaciğerlerde iltihaplanmaya sebep olan bir hastalıktır. Kan, temas ve cinsel yollarla bulaşabilen hepatit B virüsü uzun zaman kendini belli etmeyebilir ve ilerleyen zamanlar da karaciğer kanseri ve siroz gibi daha ağır bir hastalıkla karşımıza çıkabilir.

Hepatit B hastalığı etkileri yaklaşık olarak 90 günde ortaya çıkabilmekte fakat bu süre 6 aya kadar uzayabilmektedir. Belirtileri arasında yorgunluk ve güçsüzlük, iyi hissetmeme durumu, iştah kaybı, bulantı ve kusma, kilo kaybı, karaciğerde acı ve rahatsızlık, kaşıntı, avuç içinde kırmızı lekeler, koyu idrar, gri dışkı, cinsel istek kaybı, sarılık, karın boşluğunda şişme, ayaklarda ve bacaklarda şişme, ateş ve titreme, kan kusma, nefes darlığı, zihin bulanıklığı görülebilmektedir.

Hepatit B virüsü bulaşan bir vücut hemen bu virüse karşı tedbirini alır ve anti HBS antikorlarını üretmeye çalışır. Eğer vücut anti HBS üretebilirse, hepatit B hastalığına karşı savunmasını yaparak bağışıklık kazandığı ve hastalığı yeneceği anlamına gelmektedir.

Eğer vücut anti HBS üretemezse tedaviye ihtiyaç gerekmektedir. Anti HBS antikorlarını vücut ya kendiliğinden üretir ya da hepatit aşısı vurulduğu için üretilmiştir. Ancak, her vücut anti HBS üretecek anlamına gelmemektedir. Özellikle bebekler ve çocuklar bu konuda zayıf kalabilmektedir.

Anti HBS Nedir?

Hepatit B hastalığı ile ilgili testler yapılırken anti HBS sonuçları da testte gözlenmektedir. Çıkan sonuç pozitif ise vücudun anti HBS ürettiği, eğer negatif ise de tedaviye ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır. Anti HBS, eliza testi ve hepatit B kan paneli testi denilen iki test ile öğrenilebilmektedir.

Anti HBS testi yaptırmanın amacı, kişinin hepatit B virüsüne karşı korumada olup olmadığının tespit edilmesidir. Ayrıca, virüsün vücuttan atıldığını ve artık bu virüse yakalanma ihtimalinin olmadığını göstermesi nedeni ile de yapılmaktadır.

Anti HBS Nedir? 2

Anti HBS Değeri Kaç Olmalı

Anti HBS değerlerini ölçmek için yapılan testlerde Anti HBS değerinin 9 ile 11 arasında olması anti HBS normal değerleri arasında olduğu anlaşılır. Çıkan sonucunuz pozitif görünürse yani anti HBS yüksekliği varsa hepatit B virüsüne karşı vücudunuzun bağışıklık kazandığı anlamı taşımaktadır.

Bu konuda ki yorumu zaten doktorunuz sizinle paylaşacaktır. Anti HBS negatif olması durumunda  ise hepatit B virüsüne karşı korumasız olduğunuz anlamına gelmektedir. Böyle bir durum da doktorunuz tarafında aşı olarak bağışıklık kazanmanız önerilecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/anti-hbs-nedir/