Antidepresan Nedir Nasıl Kullanılır, Antidepresan Ne İşe Yarar?

Antidepresan nedir nasıl kullanılır, depresyon, psikolojik rahatsızlıklar ve stres gibi durumlarda hekim tarafından reçete edilen ilaçlara antidepresan denmektedir. Depresif hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere üretilen antidepresanların asal amacı, beyindeki kimyasal bozuklukları düzeltmek ve hastayı gündelik hayata adapte edebilmektir.

Antidepresan Nedir Nasıl Kullanılır, Antidepresan Ne İşe Yarar? 1

Antidepresanlar; depresyon, endişe, heyecan, manik depresif, majör depresif, çocuklarda gece yatak ıslatmaları, sosyal anksiyete bozukluğu, post travmatik stres ve buna benzer durumlarda hekim tarafından reçetelenir.

Antidepresanlar, neronlar üzerinde etkilidir; fakat biri diğerinden daha etkili değildir. Hastalar herhangi bir antidepresana tepki verebilirken, bir başka antidepresandan iyi netice alamayabilirler.

Antidepresanlar, psikolojik tedavi süreçlerinin en az kayıpla atlatılması için kullanılır ve kişinin normal hayata adapte olabilmesini sağlar. Antidepresan hapların istenen etkiyi gösterebilmeleri için en az 3 hafta süreyle kullanılmaları gerekir.

Eğer tedavi bitmeden ilaç bırakılırsa psikolojik rahatsızlık tekrar edebilir. Bu yüzden hekim tarafından reçetelenen ilaç, tedavi bitene kadar kullanılmalıdır. Antidepresanlar doğrudan beyni etkilediklerinden, bazı yan etkileri de yok değildir. Yan etkiler, ilacın kullanıldığı süre boyunca ortaya çıkabileceği gibi, tedavi bittikten sonra da ortaya çıkabilir.

Antidepresan Ne İşe Yarar?

Psikiyatri maksatlı kullanılan tüm ilaçların genel isminin antidepresan olduğunu belirtmiştir. Bu ilaçlar sadece depresyon tedavisi için değil pek çok psikiyatrik rahatsızlıkta da kullanılmaktadır.

Antidepresan Nedir Nasıl Kullanılır, Antidepresan Ne İşe Yarar? 2

Antidepresanlar; panik atak, takıntı, depresyon, uyku sorunları, sosyal fobi ve daha pek çok psikiyatrik bozuklukta, psikiyatr tarafından hastalara önerilmektedir. Antidepresanlar, diğer rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardan çok da farklı değildir ama dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bu ilaçlar başkalarının tavsiyesiyle kullanılmamalıdır.

Tek bir antidepresan içmekle iyi olmak mümkün değildir. Antidepresan kullananların ilaçtan verim alabilmek için uzun süreli ve düzenli kullanılmaları şarttır. Antidepresanlar diğer ilaçlar gibi yan etki gösterebilirler. Antidepresan kullanımında herhangi bir yan etki görüldüğünde vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Antidepresan kullananlar diğer kişilere göre daha hassas olurlar. Hasta herhangi bir sebebe bağlı olarak ilacın kullanımını kendi isteği ve kararıyla bırakmamalıdır. Böyle bir durumda hastanın sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir.

Antidepresanlar uyku hali, kilo alımı, bulantı, iştahsızlık, ishal, kabızlık, cinsel isteksizlik, sersemlik gibi yan etkiler gösterebilirler. Bunların haricinde belirgin bir keyif ev neşe görüldüğünde de yine hekime başvurmak gerekir. Böyle bir durumda hekim gerekli görürse ilacı değiştirecektir.

Antidepresan Nedir Nasıl Kullanılır, Antidepresan Ne İşe Yarar? 3

Reçetesiz antidepresan kullanımı sakıncalı olabilir. Bu sebeple antidepresanlar sadece hekim reçete ettiğinde kullanılmalıdır.

 • Antidepresanlar ilk kullanıldığında hemen etki göstermezler, etkileri 2-3 hafta sonra başlar.
 • Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde pek çok kez 6 ay süreyle kullanılabilir.
 • İlacın alımından sonra belli aralıklarla kontrole gidilmelidir.
 • Antidepresan kullanımı için ve ilacı bırakırken mutlaka bir psikiyatra danışmalısınız.             
 • Kullandığınız antidepresanı diğer ilaçlarla birlikte kullanacaksanız mutlaka bir hekime danışmalısınız.
 • Uyku sorunu yaşıyorsanız, hekim dışında yakın çevrenizin önerisiyle antidepresan kullanmamalısınız.
 • Antidepresanlar genelde sabahları tok karna alınır.
 • Her psikiyatrik sorunda mutlaka antidepresan kullanılacak diye bir kural yoktur.
 • Antidepresanların çok az bir kısmı bağımlılık yapar. Antidepresanlar çoğunlukla yeşil reçeteyle satılır.
 • Antidepresanların karakter değiştirme özelliği yoktur.
 • Antidepresan kullanan kişilerin ruhsuzlaştığını söylemek doğru değildir. Hatta çoğu kişinin antidepresan kullandığı dahi belli olmaz.
 • Antidepresan ilaçlar çocuklar ve ergenlerde de ruhsal bozuklukların ve depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat antidepresanlar bilinçsiz, kontrolsüz ve yanlış kullanıldıklarında gençlerde intihar girişimine dahi sebep olabilmektedir. Bu durum da ailelerde paniğe sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda paniğe kapılmadan hekimle sürekli irtibat halinde olmak gerekir.

  Antidepresan Nedir Nasıl Kullanılır, Antidepresan Ne İşe Yarar? 4

  Yapılan klinik deneyler ve analizler sonucunda antidepresan kullanan çocuklarda intihar eğiliminin %4 oranında arttığı bildirilmiştir. Oysa bazı araştırmalar da tam tersini belirtiyor, yani intihar eğiliminin azaldığı belirtiliyor.

  İntihar eğilimi pek çok kez dışarıdan anlaşılmaz. Bu eğilimde olan çocuk yahut genç bu durumu çoğu kez yakınındakilere anlatmaz. Ama bazı ufak tefek ipuçları bulabilirsiniz. Sözgelimi çocukta yahut ergende kendi kendine zarar verme, yaralama, ölüm üzerine düşünce ve ifadeler, intihara teşebbüs, panik atak, gittikçe artan üzüntü, telaş ve huzursuzluk, şiddet, düşmanlık, saldırganlık, konuşmalarda artış, okulda yaşanan problemler, yalnız kalmayı istemek, bunalım hissi gibi belirtiler hissetmek mümkündür.

  Depresyon ile obezite arasında bir ilişki söz konusudur. Depresyon obeziteye sebep olabileceği gibi, depresyon ilaçlarının da obeziteye sebep olduğu söylenebilir. Hatta bazı hekimler bu durumu doğrulamakta ve depresyon ilaçlarının kilo aldırdığını belirtmektedir. Bazı antidepresanlar nadiren de olsa kilo kaybı da yapabilirler.

  Antidepresan ilaçların alımı iyileşme gerçekleştikten sonra kesildiğinde depresyon tamamen geçebilir. Yahut depresyon belirtileri bir süre sonra geri dönebilir.

  Antidepresan Nedir Nasıl Kullanılır, Antidepresan Ne İşe Yarar? 5

  Çok değişik antidepresanlar kullanılmasına rağmen iyileşme göstermeyen depresyonlu hasta sayısı da az değildir. Böyle bir durumda EKT uygulaması tavsiye edilebilir. İlaca direnç gösteren hastalar, psikoterapiden de fayda sağlayabilir. Son yıllarda çok revaçta bir tedavi olan TMS de tercih edilebilmektedir.

  Özetle antidepresanlar, depresyon ve diğer psikiyatrik bozukluklarda kullanılan ilaçlardır. Hekim tarafından önerilmeleri gerekir. Reçetesiz antidepresan kullanımı fayda yerine zarar verebilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/antidepresan-nedir-nasil-kullanilir-antidepresan-ne-ise-yarar/