Apandisit Ağrısı

Karnın sağ alt kısmında yer alan apandis, kalın bağırsağın bir uzantısı olarak da bilinmektedir. Parmak şeklinde, 6-9 santimetre arasında değişmekte ve hareket kabiliyeti olan bir iç organ olmaktadır. Bu uzunluk yetişkinlerde daha azken, çocuklarda 1-2 santimetre daha uzun olabilmektedir.

Apandisin içerisinden herhangi bir besin geçmemek ile birlikte tam olarak nasıl bir işlevi olduğu da bilinmemektedir. Aslında doktorların ortak konuda verdikleri karar lenf dokusu bakımından zengin olduğu yönünde olmaktadır. Sindirim sistemine yardımcı olduğu gibi bağışıklık sistemi için bazı maddeler salgıladığı da söylenmektedir.

Apandis; tümör, dışkı ya da besinlerin yeterince ezilmemesi sonucunda küçük besin parçaları ile tıkanmaktadır. Tıkanan apandis, belirli bir süre sonra iltihaplanmakta ve buna apandisit adı verilmektedir.

Apandisit belirtileri diğer hastalıkların belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bu yüzden apandisit nasıl anlaşılır sorusu çok fazla sorulmaktadır. Apandisitin ilk belirtisi karnın sağ alt kısmında oluşan ağrı ile görülmektedir. Apandisit iltihaplanmasından kaynaklanan karın ağrısı genel olarak yemeklerden sonra kendini göstermekte başlamaktadır.

Yemeklerden sonra olduğu için kişiler bu ağrıyı, başka nedenler ile karıştırabilmektedir. Ağrı donuk ve şiddetli olmaktadır. Bu ağrı yaklaşık olarak 4-5 saat sürmektedir. Karın bölgesinin yanı sıra; kasıklarda, sırtta ya da genital bölgede de kendini hissettirmektedir. Ağrı zaman zaman azalıp artmakta ve şiddetini artırmaktadır.

Apandisit Ağrısı

Apandisit ağrısının yanı sıra kişilerde kabızlık, mide bulantısı ve kusma, ateş ya da iştahsızlık belirtileri de görülmektedir.  Mide bulantısı ve kusma aynı mide bozulmalarında yaşanılan sorunlar gibi oluşmakta ve devam etmektedir. İştahsızlık sorununun görülme olasılığı, diğer belirtilere oran ile daha düşük olmaktadır. Bu belirtilerin tamamı da hastalarda farklı derecelerde ve farklı boyutlarda görülmektedir.

Apandisit Ağrısı Nasıl Olur?

Apandisit ağrısı, apandisin tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kalın bağırsak ve kör bağırsak ile bağlantı olmasına rağmen vücut içerisinde herhangi bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen tıkanması sonucunda oluşan iltihaplanmalarda gereken tedavi yapılmaz ise sonuçlarında ölüm bile yer almaktadır.

Apandisit Ağrısı Nasıl Olur?

Apandisitin ilerlemesi sonucunda karın zarı da zarar görmektedir. Apandisin içerisinde yer alan iltihap diğer organlar ile temas ettiğinde hem onlara zarar vermekte hem de karın içi genişleme başlamaktadır. Bu aslında bir nevi acil ameliyat olunması gerektiğinin göstergesi olmaktadır.

Apandis patladığında hastalar belirli bir süre rahatlamakta ve ağrılarının bittiklerini sanmaktadır. Ancak daha sonrasında karnın sağ alt kısmında ağrı şiddetini artırmakta ve yüksek ateş görülmeye başlanmaktadır.

Apandisit Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Apandisit ağrısı başladıktan sonra yaklaşık olarak 4 ile 5 saat süre arasında seyrini göstermektedir. Kişiler bu süre zarfı içerisinde apandisitin diğer belirtilerine de belirli zaman aralıklarında yaşamaktadır. Apandisitin tedavisine başlamadan önce tanı koyma hem zor olmakta hem de diğer hastalıklar ile karıştırılmaktadır.

Apandisit Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Bu yüzden kişiler karın ağrısı yaşadıklarında mutlaka karın bölgelerine elle baskı uygulamalı ve ağrının nerede yoğunlaştığını belirlemeleri gerekmektedir. Eğer karnın sağ alt kısmına elle baskı uygulandığında vücutta ciddi derece ağrı oluşuyor ise apandisitten şüphelenmektedir. Doktora gidildiğinde de doktor ilk olarak elle müdahale daha sonrasında da ultrason ve kan tahlili istemektedir.

Bu işlemler çok kısa bir süre arasında yapılmaktadır. Bunun nedeni de apandis patlamadan ve iltihap yayılmadan önce mutlaka ameliyata girmek gerekmektedir. Apandisit ağrısı nasıl geçer denildiğinde kesin çözüm apandis ameliyatından geçmektedir. Apandisit patladıktan sonra yayılan iltihabın temizlenmesi gerekmektedir. Apandisit bir kere olmakta ve sonrasında iç organ alınarak tekrarlanması engellenmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/apandisit-agrisi/