Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Karın bölgesinin sağ alt kısmında yer alan, kalın bağırsağın ucunda ve kör bağırsağın başında yer alan iç organlardan biri apandis olmaktadır. Apandis parmak şeklinde ve 6-9 santimetre arasında değişmektedir. Kalın bağırsağın ucunda yer aldığından dolayı da iltihaplanması sonucunda tıkanıklık oluşmaktadır.

Apandisin iltihaplanmasına apandisit adı verilmektedir. Apandisit iltihaplanması ortalama 10 ile 30 yaş arasında görülse de değişkenlik gösterebilmektedir. Apandisin aslında tam olarak vücutta nasıl bir görevi olduğu uzmanlar tarafından da belirlenememektedir.

Kimi doktor bağışıklık sistemi için bazı maddeler salgıladığını düşünmekte, kimi doktor da sindirim sistemine yardımcı olduğunu düşünmektedir. Apandisin vücuttan alınması sonucunda vücudun fonksiyonlarında herhangi bir değişiklik oluşmamaktadır. Bu da aslında kişilerin bir sorun yaşamadan da apandisit ameliyatı olmasına yol açmaktadır.

Apandisit iltihaplanması kişiler tarafından çok önemli olarak görülmese de aslında hayati sorunlara bile yol açmaktadır. Apandisit iltihaplanması; dengesiz ve düzensiz beslenme, vücudun bazı besinleri sindirememesi gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da apandis tıkanmakta ve zaman ile iltihaplanma başlamaktadır.

Apandisit iltihaplanması, apandise baskı uygulandığından dolayı iç organda bazı deliklerin açılmasına ve bu deliklerden de iltihabın akmasına neden olmaktadır. İltihabın akması karın içinin genişlemesine ve diğer organlara da zarar vermektedir. Bu yüzden apandisit iltihaplanması oluştuğunda kişilerin mutlaka doktora gitmeleri, hem erken teşhise hem de tedavinin daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit iltihaplanması sonucunda oluşan belirtiler de ağrı kesici içmek ağrıları bir süreliğine azaltsa da yanlış bir tedavi yöntemi olmaktadır. Ağrıları azaltsa bile apandisit teşhisinin gecikmesi yol açmaktadır. Bu da apandisin patlamasına ve kişilerin daha büyük sağlık sorunları yaşamasını etkilemektedir.

  • Apandisit belirtilerinden ilki karnın sağ alt kısmında görülmeye başlayan karın ağrısı olmaktadır. Karın ağrısı herkeste görülmek ile birlikte genel olarak yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu da kişilerin hazımsızlık yaşadıklarını ya da gaz sorunları olduğunu düşünmelerine yol açmaktadır. Karın ağrısı ara ara geçmekte ve daha sonra daha şiddetli başlamaktadır.
  • Karın ağrısının yanı sıra hazımsızlık sorunu aslında kişilerin kabızlık yaşamalarına neden olmaktadır. Kalın bağırsak tıkandığından dolayı gereken sindirim yapılmamakta ve kişilerin tuvalet sorunu daha çok artmaktadır.

Apandisit Belirtileri Nelerdir? 1

  • Apandis iltihaplandığından dolayı karnın içinde enfeksiyon oluşmakta ve karında ciddi oranlarda şişkinlikler başlamaktadır. Dokunulduğun şişkinlik tamamen belli olmakta, ağrılar kendini daha çok göstermektedir.
  • Apandisit iltihaplanmasında kalın bağırsak az da olsa etkilenmektedir. Aynı mide bozulmasında olduğu gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Karın ağrılarının yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetlerde oluşmaktadır. Apandisit iltihabı arttıkça bulantıların ve kusmanın da artması görülmektedir.
  • Apandiste oluşan iltihaba vücut ateş ile de tepki göstermektedir. Aslında bu sağlık sorunu yaşanırken 38 derece ateş oluşması normal olsa da, ateş daha fazla çıktığında ciddi durumlar meydana gelmektedir. Bazı hastalarda ateşin yanı sıra ürperme ya da titreme de görülebilmektedir. Ateş, karın ağrısı ve karında oluşan şişkinlikten sonra görülmektedir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir? 2

Bu belirtiler genel olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda apandisit belirtileri olarak bilinmektedir. Hastaların hemen hemen hepsinde görülse de, bu belirtilerin şiddeti ya da görülme sıklığı değişkenlik gösterebilmektedir.

Çocuklarda karın ağrısı ve ateş daha farklı olurken, yetişkinler de daha farklı olabilmektedir. Hastalarda çok fazla görülmese de, iştah kaybı da apandisit belirtileri arasında yer almaktadır. Apandisit iltihaplanmasının en iyi tedavisi ameliyat olmaktadır. İltihabın vücuda yayılmasını ya da apandisin patlamasını sonucunda oluşacak sorunları beklemeden gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/apandisit-belirtileri-nelerdir/