Apandisit Ne İşe Yarar?

Apandisit ne işe yarar, apandisit, kör bağırsağın üzerinde bulunan “apandis” denilen kısmın iltihaplanmasıdır. Dolayısıyla apandisit bir organ yahut dokunun değil, bu dokunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığın adıdır. İltihaba neden olan apandis kesilip çıkarıldığında tedavi sağlanmış olur.

Apandisit Ne İşe Yarar? 1

Karnın sağ alt kısmında apandis denilen kalınbağırsağa bağlı solucan şeklinde bir uzantı bulunur ve bu uzantının hareket kabiliyeti vardır. Apandisin içinden herhangi bir besin geçmez. Apandisin uzunluğu çocuklarda daha fazladır.  Yaklaşık 9-10 santim uzunluktadır.

Peki apandisin vücutta herhangi bir vazifesi var mıdır yoksa herhangi bir işlevi olmaksızın vücutta bulunan bir doku mudur?

Yapılan araştırmalara göre vücuttaki faydalı mikrop ve bakteriler, besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı oluyor. Bu mikrop ve bakteriler hastalık gibi durumlarda azaldığı zaman bu görevi apandis üstleniyor ve devreye girerek sindirim sistemine yardımcı oluyor.

Aynı zamanda bağışıklığın da güçlenmesine yardımcı oluyor. Netice olarak apandisin 2 işlevi var: Hem vücuda yararlı mikropları üreterek sindirim sistemine destek oluyor; hem de ürettiği bu mikropların vesilesiyle bağışıklık sistemine katkıda bulunuyor.

Apandisit Ne İşe Yarar? 2

Apandisit; dışkı, safra taşı, tümörler, yahut bağırsak parazitleri tarafından tıkanan apandisin iltihaplanması sonucu oluşur. Apandisit belli bir seviyeye gelince yırtılır ve karın içine yayılır. Bu durum son derece ciddi sağlık problemleri doğurur. Apandisit tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hastalık halini alır ve karın zarının iltihaplanmasına dahi sebep olabilir.

Apandisit belirtileri var mıdır, varsa nelerdir diyenler için hemen aktaralım: şiddetli karın ağrısı, kasıklarda ve bacaklarla vücudun birleştiği noktalarda ağrı, hafif ateş, iştahsızlık, kabızlık, hızlı kalp atımı, ağrılı idrar,  ağrı bölgesinde şişkinlik, midede kramp ve mide bulantısıdır.

Apandisit Ne İşe Yarar? 3

Yaşanılan karın ağrısının apandisit olduğunu anlamanın ve onu diğer ağrılardan ayırt etmenin bir yolu var mıdır bir bakalım.

  • Karnın sağ tarafına elle hafifçe dokunulup bastırıldığında ağrı hissi oluşuyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekir.
  • Karın bölgesine bastırıldığında sertlik ve şişlik hissediliyorsa ve ağrı varsa apandisitten şüphelenilebilir.
  • Apandisit ağrısı yürümeyi zorlaştırır ve yürürken ağrının şiddetlenmesine sebep olur. Böyle bir durum varsa apandisitten şüphelenilebilir.
  • Eğer cenin pozisyonunda kıvrılarak yattığınızda ağrı hafifliyorsa, büyük ihtimalle apandisite bağlı bir ağrı yaşıyorsunuz demektir.
  • Bu ağılar bir türlü iyileşmiyorsa ve hatta şiddetleniyorsa mutlaka bir hekime gözükmek gerekir.

Apandisit Ne İşe Yarar? 4

İnce bağırsakla kalın bağırsağın birleştiği noktanın alt tarafında kalan yaklaşık 7 santimlik bağırsak parçası olan kör bağırsağın içi boş çıkıntılı kısmının iltihaplanması olan apandisit, aynı zamanda bir bakteri iltihabıdır. En çok 10 la 30 yaşları arasında görülür.

Apandisit patlaması sonucu kana karışan toksik maddeler hayati tehlike arz ettiğinden, karın bölgesinde şiddetli ağrılar hissedildiğinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/apandisit-ne-ise-yarar/